*

şükela:  tümü | bugün
 • truva savasina neden olan dunyanin en guzel kadini. sparta kralicesi leda ile tanri zeus'un kacamagindan dogan bir kiz. dioscuri'nin kardesi ve clytemnestra'nin ikizi. helen daha cocukken yunan krali theseus tarafindan kacirilir ancak daha evlenecek yasta olamadigi icin kral onu annesi aethra'nin yanina aphidnae'ya yollar. fakat helen abisi dioscuri tarafindan kurtarilir, dioscuri ayni zamanda aethra'yi da esir alir. helen evlenecek yasa geldiginde yunanistandaki butun guclu ve nufuzlu erkekler onun pesine duser fakat kalbi kirik damat adaylarinin cikaracagi sorunlari dusunen babasi kral tyndareos odysseus'u dinler ve kizinin istemeye gelen herkese helen kimi secerse secsin onun evliligini ve mutlulugunu korumaya yemin ettirir. daha sonra kral, menelaus'ta karar kilar ve helen onunla evlenerek ona hermione isminde bir kiz cocuk verir.
  ancak on sene kadar suren mutlu bir evlilikten sonra helen truva prensi paris tarafindan kacirilir (yada onunla birlikte kacar). bunun uzerine kocasi menelaus diger damat adaylarini yeminlerini hatirlatarak biraraya toplar ve tarihteki en buyuk yunan ordusu agamemnon komutasinda efsanelere konu olacak savas icin truva'ya gider. truvanin dusmesinden sonra menlaus helen'i de alarak geri doner ve olene kadar beraber yasarlar.
 • bi de (bkz: belle helene)
 • destanin asli soyledir:
  bir düğüne davet edilmeyen nifak tanrıçası eris, athena, aphrodite ve hera'nın önüne bir altın elma yuvarlayıp kaçar. elmanın üzerinde "en güzele" yazmaktadır. tanrıçalar elmayi sahibine vermesi için zeus'a başvurur fakat zeus bir hinlik yapip bu üç tanrıçadan en güzel olanı seçmesi için truvalı çoban paris'i görevlendirir.
  athena altin elma karşılığında paris'e zeka ve savaşma yetisi , hera ise güç ve kudret teklif eder fakat paris bir gönül adamıdır ve kendisine dünyanın en güzel kadınını teklif eden aphrodite'i seçer.
  bunun üzerine aphrodite ona dünyanın en güzel kadını helena'yı kaçırması için yardım eder, ve helena'nın kaçırılışı truva savaşını* başlatır.
 • (bkz: helen of troy)
 • kendisinin truva savasindaki aktifligi ve pasifligi konusunda bircok oyku vardir.

  pasiflik olarak gosterilen oyku, bir resimle guclendirilmistir. bu resimde arkada truvalilar savasir ve olurlerken onplanda helen sacini mutlu bir sekilde tararken gorunur. bunun nedeni olarak guzelliginin untouchable olma ozelligi gosterilir.

  ama aslinda helen cogu kisinin gorusunde savasta aktif bir rol oynamistir. truva ati surlardan iceri girdiginde tanricalarin seslerini taklit eder ve atin askerlerin icinden cikmalarini bekler. ancak bu hile ise yaramaz. ayrica helenin savasta kendisini oldurmeye calisan bir askeri hancerleyerek oldurdugu soylenir.

  kendisinin ata binmeye avlanmaya ve ok atmaya cok merakli oldugu bilinen birkac ozelligidir.
  ayrica yari olumlu yari olumsuz olusu da farkli ozelliklerindendir.
 • anası zeus'la kaçamak yapmaya pek gönüllü olmadığından zeus bir kuş (bir ihtimal hera'ya yaptığı gibi kuğu) kılığına girip bir biçimde ırzına geçmiştir. bu yüzden de helen bir yumurtadan çıkmıştır.
 • bi nevi kadirgali aysel dir kendisi.
 • kendisi epik bir kaltaktır kanımca.*
 • vakti zamanında uğruna bin gemi kaldırılmış kadındır.
  (bkz: gemi kaldırmak)