şükela:  tümü | bugün
 • elvis presley'in 23 mart 1956 tarihinde rca victor etiketiyle yayımlanmış debut albümü elvis presley'in b yüzünün 2. parçası.

  sözleri şu şekilde:

  i've been traveling over mountains
  even through the valleys too

  i've been traveling night and day
  i've been running all the way
  baby, trying to get to you

  ever since i read your letter
  where you said you loved me true

  i've been traveling night and day
  i've been shrieking all the way
  baby, trying to get to you

  when i read your loving letter
  then my heart began to sing
  there were many miles between us
  but they didn't mean a thing

  i just had to reach you, baby
  in spite of all you put me through

  i kept traveling night and day
  i kept running all the way
  baby, trying to get to you

  yeah, well, nothing that could hold me
  or could keep away from you
  when your loving letter told me
  that you really loved me true

  lord, above you knows i love you
  it was he that brought me through

  when my way was dark at nights
  he would shine his brightest light
  when i was trying to get to you

  parça, elvis presley'in henüz rca victor ile anlaşmadan önceki dönemine, sam phillips öncülüğünde yapılan sun records kayıtlarına ait bir kayıttır. 1956 başında rca victor ile albüm çıkaracak olan presley'in, sun records dönemine ait single olarak yayımlanmamış kayıtları rca tarafından alınmış, albüme konmuştur. tryin' to get to you da sun records orijinli bu parçalardan birisidir albüm*de.

  elvis'in bu ilk dönemine ait kayıt, pek çok ilk dönem kaydı gibi bir coverdır. rose marie mccoy ve charles singleton adına kredilir tryin' to get to you; ve ilk defa 1954 senesinde the eagles tarafından yorumlanmıştır. (the eagles, albüm yayımlayamamış, sadece birkaç single sahibi, washington d.c.'den çıkmış 1950'li yıllara ait bir r&b- doo-wop grubudur.) daha sonra elvis yorumlamıştır parçayı.

  hem the eagles yorumu, hem de elvis presley coverı enfestir bu parçanın. parçanın kendisi enfestir aslında, ötesi yok. ayrıca elvis presley'in şarkıyı tamamen aslına bağlı kalarak yorumladığını belirtelim, zira the eagles yorumundaki vokal gerçekten başarılı. r&b'yi rock'n'rolla uyarlanırken sadece saksofon solo yerine gitar kullanılmış, vokale dokunulmamış, da denebilir açıkçası.

  elvis presley'in yorumlarının döneminin pek çok şarkısını unutulmaktan kurtardığı açık; tryin' to get to you da bunlardan birisidir.

  nitekim in spite of all the danger'ın bu şarkıdan esinlenerek yazıldığı paul mccartney tarafından söylenmekte. (tabii o zaman paçalı donuna doldurmakla meşgul the quarrymen tayfası, elbette ki bu parçayı bir elvis presley eseri zannetmekte idi. nereden, nereye; aslında ''unutulmaktan kurtarmak''tan kastım da bu biraz da.)

  şarkı aynı zamanda roy orbison'un ilk singleıdır. je-wel records'tan çıkmış 1956 tarihli bu ilk single, b yüzünde ooby dooby olan bir kayıttır ve roy orbison'un the teen kings macerasına aittir. sonrasında johnny cash'in yönlendirmesiyle sun records'un yolunu tutan the teen kings, burada önce dağılır ve roy orbison yalnız kalır; roy orbison da sam phillips ile kayıtlara devam eder. (bu kayıtlar, o sırada patlama yapmakta olan elvis presley'in kayıtları gibi; dönem hitleri üzerinde yapılmış çalışmalardır. bu kayıtlar, sonra toplamalarla yayımlandı ne güzeldir ki.)

  belirtmem gerek, roy orbison kaydı kesinlikle elvis presley'den habersiz yapılmış bir kayıttır. elvis presley'in bu kaydı roy orbison'dan önce kaydedilmiş olabilir, fakat 1956 martı'na kadar yayımlanmış bir kayıt değildir.

  roy orbison versiyonu -the teen kings olanı elbette- da enfes bir yorumdur; r&b vokalleriyle bezeli bir rockabilly balladıdır. (bu ilk singleın nasıl olur da başarı sağlayamamış olmasına şaşarım.)

  son olarak, şarkının bir de the animals yorumu var 1983 tarihli ark'da. farklı bir tecrübe olsun, derseniz dinleyin; yoksa uzak durun derim açıkçası. (the eagles, elvis ve roy orbison yorumlarını duyup babaların ruhuna güzel bi' fatiha okuduktan sonra bu kaydı dinlemeniz tavsiye edilir, ya da the animals yorumunu dinledikten sonra zaten babaların ruhuna fatiha okumuş olacaksınız zaten; karar sizin)