• istanbula sirpcada verilen isim. carin bulundugu sehir, anlamina gelir.
  • istanbul için söylenir, ruslar tsargrad da der rusça imparatorun (çarın) şehri anlamına gelir... bazı kaynaklarda* kaisergrad diyede geçer....
  • "carin sehri" soyleminin hic bir zaman rus topragi olmamis bir sehir icin kullanilmasi; cara layik gorulen, yani en klas sehrin ulkenin disinda bir sehir olmasi ise ilginctir. bukemedigi eli opmus adamlar.
  • sofya'daki ana yollardan ucu istanbul'a uzananın adıymış.
    -bizim eskişehir yolu gibin he mi?
  • bir bulgar arkadaşın zamanında istanbulun bir zamanlar bulgarlar tarafından yönetildiğini(çüş) ve o dönemden beri bulgaristanda böyle anıldığını iddia ettiği, yine ona göre tamamen bulgarca olan güzide şehrimizin isimlerinden.
    6 asır önce güya şehir bulgarlardaymış. ben cevap vermeden yanındaki slovak "aflşlkfs i dont think so"* diye cevap verip beni sinir krizlerinden kurtardı. sanki şehrin sahibiyim o derece bozuldum.
  • slav dillerinde sezar'ın şehri. ikinci roma olduğu için istanbul için de kullanılan bir ifadedir.
  • hırvatlar tarafından da halen kullanılan isim istanbul için. çarın şehrinden kastın imparatorun yani ülkenin başının şehri olduğu da söyleniyor. yani adamlar için hala başkent.
  • bulgaristan'da da tsarigrad şose vardır. istanbul'a yakın krallar şehri'ne gider. cska'nın stadının hemen kıyısından geçmektedir. bizzat gördüm.
  • osmanlı devleti'nin balkanlar'da uyguladığı istimalet adı verilen özgürlükçü ısındırma politikası sonucunda, balkanlar ve çevresinde yer alan devletler osmanlı himayesini daha kolay kabul etmiş ve bunun sonucu olarak istanbul'a kendi dillerinde hükümdarın şehri anlamına gelen bu ismi vermiştir.
  • çar şehri, şehirlerin şahı, konstantinopolis, istanbul
hesabın var mı? giriş yap