şükela:  tümü | bugün
  • eski ismiyle selo saarskoye fince yüksek yer demek olan saari moith'den geliyormuş. 17.yy'dan sonra bir ara kulağa daha rusca geldiğinden tsarskoye selo'ya çevrilmiş.
    ben de hep tsar'dan (ingilizce çar) dolayı "çar'ın mekanı", "çar'ın köyü" falan gibi isimsel anlamlara geldiğini düşünmüş idim.

önceden isveç'e ait olan ve tarım alanı olarak kullanılan tsarskoye selo'nun yeri i. catherine tarafından seçilmiş ve ilk olarak küçük bir saray (sonradan bolshoi sarayı) yapılmasıyla başlanmış. daha sonra elisabeth döneminde fransa'daki versailles ile yarışır duruma gelmiş, ardarda parklar, bahçeler, yeni saraylar, kiliseler yapılırken önceden beri orada yaşayan ve çiftçilik yapmakta olan halkın evleri de yok edilmiş.

zaten mantık olarak da paris - versailles, saint petersburg - tsarskoye selo bağlantısını kurmak zor değildir. (saint petersburg'a 32 km.) sonraki dönemlerde de sadece çar, ailesi ve yakınlarına özel bir yerleşim yeri haline gelmiş, özellikle de son çar ii. nikolay döneminde çar ve ailesi winter palace'da yaşamak yerine hemen hemen bütün zamanlarını alexander palace'da geçirmişler ve burayı ev olarak benimsemişlerdir.

tsarskoye selo'da alexander palace ve catherine palace'ın yanı sıra daha bir sürü saray, kilise, chapel vardır, parklar ve bahçelerle süslenmiştir.

bolsevik devriminden sonra -diğer herşey gibi- ismi değiştirilerek detskoye selo yapılmıştır, ilk başta zarar verilen binalar da ileri tarihlerde restore edilmiştir. ("eski de olsa güzel olanları korumalıyız" buyurmuş leningrad sovyet'i sözcüsü)
  • bütün seyahat/gezi forumlarını taradım, peter'den buraya ulaşım var dönüş nasıl olacak kimse anlatmamış, deli oldum. gittim yerinde gördüm, amme hizmetine hazırım.

öncelikle forumlarda atlanan bir hususu da belirteyim; moskovskaya metro istasyonunda indikten sonra k-342'ye biniyorsunuz tamam ama istasyon iki çıkışlı, hangisinden çıkacaksınız?! bilindiği gibi bu istasyon havalimanı otobüslerine aktarma yeri, burda metrodan inince airport bus yönünde çıkmanız gerekiyor. çıkınca meydanda lenin heykeli ve eminönü kadar olmasa da yığınla otobüs, minibüs göreceksiniz, sırayla baka baka bulun, 342.

gittik gezdik, liseyi gördük, parka bayıldık vs derken, dönüş vakti geldi. biz saf saf indiğimiz yerin karşısında bekliyorduk dolmuş gittiği yoldan döner diye. yok, dolmuşlar ring gibi çalışıyor, indiğiniz yerden binin. zaten metro işareti var, tanıması kolay. ister kupçino istasyonunda inin, ister moskovskaya'da inin dönüşte siz bilirsiniz.

bir de parkla ilgili bilgi vereyim; katerina parkı'ndan geze geze aleksandr parkı'na geçip arkadan aleksandr sarayı'na gireriz demeyin haritaya aldanıp. parktan aleksandr sarayı'na giriş yok, çıkıp öne yürümeniz lazım. bu arada dediğim sarayda pek bir şey hala restorasyon aşamasında, bizim gibi aman geç kaldım diye çatlamayın. görmeseniz de olur. lise güzel ama.

ayrıca, kasabanın kendisi de çok sevimli ve huzurlu bir yer. vaktiniz kalırsa bir dolaşın derim. puşkin'in daçasında pek bir şey yok ama giriş çok pahalı değil, bakılabilir.

bir de şehirli nemrut babuşkalardan sonra burdaki teyzeler acayip tonton ve yardımseverler, dil bilmeden yardım etmeye uğraşıyor herkes, bayıldım. üstelik kasaba çok ucuz, müzeler, kitaplar, hediyelikler hep daha ucuz. peterhof'tan aldığım kitabın aynı kalitesinde başka bir kitabı yarı fiyatına buldum burda.
  • st. petersburg'un merkezinden 25 km. güneyde eskiden imparator ailesinin ve soylu sınıftan misafirlerin ağırlandığı yerleşim yeri. şimdi puşkin şehrinin, dünya mirasları listesinde bulunan st. petersburg tarihî merkezi ve bağlantılı anıtlar bölgesini oluşturmaktadır.

burası devasa boyutlarda bir park ve içinde bin bir çeşit ağaç, çeşitli medeniyetlere ait kasır ve köşkler, köprüler, göller, çeşitli dönemlere ait anıtların kopyaları ve rus tarihinin hatıralarını canlandıran eserlerle donatılmış durumda.

parkın içinde, osmanlı-rus savaş tarihinde önemli bir yeri olan, çeşme faciası anısına savaştan sonra ikinci katerina tarafından yaptırılmış bir anıt var.

parkın güney kısmında ise "mosque & turkish bath pavilion" adında cami benzeri minareli, kubbeli bir bina var. fakat bu ilginç binanın aslında ne cami ne de bir hamam işlevi bulunuyor. çariçe ikinci katerina'nın düzenlediği kültürel seferberliğin bir parçası olarak parkta tarihin çeşitli katmanlarından parçaların bazen eskitilmek suretiyle bazen de işlevsiz bir müze objesi sıfatıyla bir sergi unsuru olarak tasarlanmış. italyan bir mimara yaptırılan bu bina, rusların işgal ettiği osmanlı topraklarındaki binalardan söküp getirdikleri sanat değeri taşıyan parçalar bu esere monte edilmiş. bu parçalar arasında kurnalar, musluklar, kitabeler vs. bulunuyor.

1-) çeşme faciası anıtı
    2-) cami benzeri bina