şükela:  tümü | bugün soru sor
 • medya dezenformasyonunda oldukça önemli bir sacayağı teşkil eden bahtsız sayı. kimi parmakla saydım 364 der, kimi kanuna göre 301'i aşamaz der... bre kafası güzel insansılar, ordunun personel kanunu belli, kadro cetveli belli, organizasyon şeması belli, birlikleri belli, karargahtaki general/amiral sayısı da belli amk. yok fazlaymış yok eksikmiş... sana ne, bana ne??? hadi poşetleri geçtim; 15 ay askerlik yaptık, teğmen rütbesi taktık da ne oldu? general mi olduk??? asker milletiz ya, doğuştan ordu organizasyonu konusunda uzman sayılırız değil mi??? ne de olsa türklerin kurduğu on altı devlet, on altı ordunun tecrübesi var genlerimizde...

  bir de çin ordusunu örnek gösterenler falan peydah olmuş*. örneklemeyi yapan arkadaşlara daha çok google araştırması yapmalarını tavsiye ediyorum. sevabına anahtar kelimeyi de vereyim: people's liberation army. hele bir tarihine bakın bakalım. parti-ordu ilişkisi, rütbelerin kaldırılması, üniforma, rütbelerin geri gelmesi, yeniden organizasyon vs vs... tarihten gerekli dersleri aldıktan sonra çin halk kurtuluş ordusunun rütbe sistemine sıra gelsin. kıdemli albaylığın albaylıktan ayrı bir rütbe olduğunu, albay gibi üç değil dört yıldıza sahip olduğunu keşfedelim. bu dört yıldızlı albayların yerini, önemini, sayısını falan tespit edelim. ondan sonra dilediğimiz kadar fikir ortaya atabiliriz. nasıl olsa havada bir tek leylek kaldı*.

  hala sayı değişince mucizevi gelişmeler yaşanacağına inananlar varsa, onları da şöyle* alalım. eğer kişilerin, kurumların bir beceriksizliği olmuşsa açık açık konuşalım, tartışalım. konuşalım ki aynı hataları tekrarlamayalım. yoksa üç kişi fazla beş kişi eksik kısırdöngüsü ile gemiyi yürütemezsiniz agalar. ancak kahve muhabbeti, kahvehane profesörlüğü* işte.
 • 301 kadro için 364 kişidir.

  diğer ülkelerdeki sayılarla kıyaslarsak personel/general oranı oldukça düşüktür.
  http://www.habervitrini.com/…ral_sayisi-547201.html

  1) ingiltere: 186 bin kişilik orduda 820 general
  2) italya: 180 bin kişilik orduda 485 general
  3) yunanistan: 142 bin kişilik orduda 319 general
  4) ispanya: 129 bin kişilik orduda 254 general
  5) fransa: 217 bin kişilik orduda 338 general
  6) almanya: 188 bin kişilik orduda 202 general
  7) polonya: 134 bin kişilik orduda 202 general
  8) türkiye: 582 bin kişilik orduda 364 general
  9) amerika: 1 milyon 497 bin kişilik orduda 498 general--- bu rakam yanlış 919 olmalı http://www.g2mil.com/tenured.htm
  10) çin: 2 milyon 285 bin kişilik orduda 191 general - çin'in ordu yapısı değişiktir bizdeki tuğgenerale tekbul eden kıdemli albay rutbesi vardır. onlar bu rakama dahil edilmemiştir. http://en.wikipedia.org/…e_people's_liberation_army

  general kadroları, birlik sayısına ve idari görevlerdeki temsil şartına göre belirleniyor. tugaya tuğgeneral komuta eder.

  idari görevlerdeki kadroları da dünya ordularıyla aynı şekildedir. örnek olarak ,bir şube müdürü türkiye'de general seviyesinde ise diğer ordularda da genel olarak aynı seviyededir.
 • her zaman için türkiye cumhuriyetindeki aktif padişah sayısına denktir. cumhuriyetteki pasif padişah sayısı henüz bilinmemektedir.

  (bkz: padişahı kovduk cumhuriyeti kurduk)
 • 2013 aralık ayı itibariyle 344'tür.
 • fazladir, azaltilmalidir. edok komutani bile orgeneral bu ülkede. amerika ırak'i 2 generalle isgal ediyor biz ise pkk'ya karşı genis capli bir operasyonu 4 generalle idare ediyoruz.
 • 365 olduğu söyleniyor. şu an 3/1 görevinden uzaklaştırıldı.
 • 30 ağustos 2018 tarihi itibarıyla 244'tür.