şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • business insider'ın haberine göre olandır.

geçmiş olsun almanya. bizi kıskanmaya devam et.

https://tr.sputniknews.com/…cin-turkiye-silah-ordu/
  • ancak askeri tecrübede daha önde olabilir o da orta doğu sağolsun diğerlerin de ancak boş kıyaslamalar. nedenini sorarsanız (bkz: güçlü ekonomi)
  • ikinci dünya savaşından sonra almanya ile yapılan anlaşma sonucu almanya'nın korunmasını amerika'nın üstlenmesi ile ortaya çıkmış durum.
    amerika kısaca "siz asker basmayın bokunu çıkarıyorsunuz. bırakın biz sizi koruruz" demiştir.

(bkz: bundeswehr)
    (bkz: almanya ve japonya'nın ordusunun olmaması)

tabi mevcut koşullar devam ettiği sürece böyledir bu. dünya'da siyasi ortamın gerildiği bir durumda tekrardan bir wehrmacht yaratacak potansiyelleri vardır.
    ancak komuta kademesi eski kalitesinde olur mu meçhul.
    (bkz: prusya askeri geleneği)
  • savunma butcesi 45 milyar dolar olan almanyanin nasil olup da savunma butcesi 10 milyar dolar olan turkiye'den nasil daha gucsuz oldugu kanisina vardigini anlamadigim haberdir.

muhtemelen global fire power gibi bi siteden sadece er ve erbas sayisi goz onunde bulundurularak cikartilmistir.
  • (bkz: nitelik)

(bkz: nicelik)
  • almanya geçenlerde silah satışını askıya alınca tüm kabine almanya’ya gitmişti uzun adam dahil. bu nasıl bir güç merak ettim.
    tek güçlü tarafımız inanılmaz bir çomar rezervine sahibiz...
  • fazla op oluyor diye önceki yamalarda almanya'ya max. asker limiti getirilmişti.
  • altay tanklarına motor üreten firma alman mtu firması bize bu motorları satmadığı için seri üretime geçemiyoruz.
    adamlara her anlamda gebeyiz.
    güçlü olsakta asker sayısı ve savaşa hazırlık bakımından üstün olduğumuzu düşünüyorum.
  • tecrübe ve savaşma arzusu olarak haklı ama teknoloji olarak haksızdır. daha yerli konumlandırma sistemimiz yokken benim ordum güçlü demek komiktir.
  • doğru gibi gözükmüyor. örneğin tank sayısı türkiye'nin daha fazla. mısır, savunma bütçesi dahil her konuda türkiye'nin önünde olmasına rağmen sıralamada geride. ayrıca yine mısır'ın 2 uçak gemisi bulundurması da sasırtıcı. bu konuyla yakından ilgilenmeme rağmen bunu kaçırmısım. bu önemli bir güç çarpanı.

edit: uyarılar geldi, evet daha çok lpd tarzı gemiler (rusya'ya ambargodan dolayı verilmeyen gemiler) fakat standart alanı daha büyük gibi geldi bana.