şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
60 entry daha
 • “gördüğüm 2. güç türkiye. türkiye şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi. suudi arabistan’dan daha büyük. askeri kapasitesi, muhtemelen ingiltere hariç avrupa’nın en iyisi. almanları sadece bir öğleden sonra içerisinde ve fransızları da eğer ortaya çıkma cesaretini gösterirlerse bir saat içerisinde bitirebilir”

  george friedman
 • (bkz: tannenberg)
 • bakin net konusayim. belki ordumuz iktidarin ve fetonun politik oyunlari ile gucsuzlestirilmis, yeni nesillerden de sikik bir ordu artcisi cikartsa bile havada karada birazda denizde herkese koyariz. aktif savas diyorsan 30 senedir bir cok taktik silah uygulama gerceklestirdi ordumuz. silahlari kullanimimiz da super cunku bildigin kullaniyoruz. kuskun olan ayrilmis olanlar savas zamani geri donerler. ve iddia ediyorum ordumuzu savas alaninda bire bir acik savasta abd ve rus ordusu gecebilir ki o da teknoloji ustunlukleri nedeni ile ama kara savasinda onlari yine siker atariz.
  ordumuzu kucuk gormeyin derim.

  entrye konu olan basliga da takilmayin. almanya teknoloji uretebilir alt yapisi parasi muhendisi olabilir ama bu karsilastirmalar sacmadir. unutmayin vietnam abd yi sikip atmistir. tamam cok kayip vermistir ama sikip atmistir. hatta yetmemis akabinde cinin de eline vermistir.
  yeterki komuta kademesi guclu olsun (ki bizim suann degil saol akp) ve milleti ordusunun arkasinda olsun(ki bizim asla arkasinda olmadigimiz an olmamistir. 15 temmuzu siklemeyin feto picleri ile ordu ayni sey degildir).
 • ...ama onlar yenilince tsk da yenilmis sayilir diye devam etmesi gereken cocuk masali.
 • yanlıştır.

  sen daha terörü bitirememişsin. askerlerin soğuktan oluyo. anca laf yapın amk.
 • tecrübe ve savaşma arzusu olarak türk ordusu daha iyi diyen arkadaşlar var. bence o kadar da iddialı yorum yapmak yersiz olur.

  adamların aynı anda ingiltere, sovyetler, abd, fransa ve diğer sikimsonik pek çok devletle savaştığını unutmayın. daha bedelli için götünü vermeyen kalmadı ortada. ne savaşma arzusundan bahsediyorsunuz....
 • hayatında carl von clausewitz okumamış strateji uzmanlarının hakkında ahkam kestiği başlık.

  bir savaş her şeyden önce hazırlık, donanım, stratejik bilgi ve organizasyon ister. senin harp akademilerinde ders kitaplarının yarısı almanlara aittir.

  almanların ordusu küçük olabilir. ama bu almanlardan güçlü olduğun anlamına gelmez. bir de almanların savunma bütçeleri bizden çok fazla diyenler var. almanlar o parayı ar-ge ye harcıyor. sense parayı alman silahına.

  bir savaş durumunda almanlar, savaş ihtimali belirdiğinde öyle organize ve seri silahlanırlar ki aklın şaşar. üstelik savaş meydanında daha önce görmediğin tankları, tüfekleri, güdümlü roketleri görürsün. sana sattığının ili nesil ilerisini anında üretmeye başlarlar.

  sonra öyle planlı ve organize birliklerle karşına dikilirler ki, sen geçtim lojistiği mühimmatı ordunun kumanyasını hesap ederken. alman birlikleri attıkları mermimin kovanının bile geri dönüşüm oranını hesaplayıp, planlı programlı ve organize hareket ederler. inan ki şaşar kalırsın.

  bakmayın hayatın acı cilvesi olarak ikinci dünya savaşında hitlerin başlarında bulunduğuna. başka bir yönetim olsa, almanlar savaşa bile girmeden dünyanın hakimi olmuşlardı. ama işte tarih ve siyaset çok başka akar.

  neyse 2. dünya savaşından dolayı ordusu sınırlı tutulan bir ülkeden bahsediyorsanız hele de bu ülke almanya ise ağzınızdan çıkanı kulaklarınız duysun.
 • avrupa ülkelerinin gözünü korkutup nato ve abd'ye daha fazla muhtaç konuma getirip para ve ödün vermelerine neden olan bir masal bu.

  rusya bitti sıra türkiye ile korkutmaya geldi.

  türk ordusu güçlü olmasına güçlü sıcak savaşta ama pratikte bu neye yarar?

  almanya'yı mı işgal edecez?

  bak bırak almanya'yı bulgaristan'da bir şehir işgal etsek ya rusya ya amerika tepemize biner.

  onlarla savaşamayacağımıza göre..

  what are we talking about?
 • "büyük çoğunluğu alkol bağımlılığı olan ayık dolaşmayan bir toplumdan ölüme gidecek ordu çıkarmak zor." - (bkz: #84081412)
  ikinci dünya savaşı'ndaki sovyetleri ne sanıyor acaba bu kafa. haftada bir hatim indiren molla ordusu falan mı?

  başlıktaki olaya gelirsek, ışid'in musul'u 2 bin askerle ele geçirip sayısal her açıdan üstün ırak ordusu m1 abrams'ları bırakıp kaçtığı düşünülünce bu tarz sayısal üstünlüklerin savaş başladığında pek bir anlamı kalmadığını, bunun goygoy olduğunu görürüz.

  --- spoiler ---

  2 bin daeş’li suriye’den musul’a girdiğinde 71 bin ırak askeri vardı ama 24 saatte dağıldılar. *

  --- spoiler ---
88 entry daha