şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • (bkz: babasına küfreden asker çocuğu)

bingöl'de bulaşık yıkarken kurmay albay olan babasına sürekli küfrederdi. aq baba senin diye. bu da böyle bir anımdır.
  • söylemek istediği bazı yazarlar tarafından net anlaşılmış bir yazar beyanıdır, hatta isyanıdır. dedem subay, yıllarca kamp ve orduevlerinde büyüdüm.
    asker torunları ya da asker çocuklarının kendileri rütbeye sahip olmamasına rağmen "ben asker çocuğuyum!" beyanları ile çalışan erleri nasıl aşağıladığını gözlerimle gördüm. hatta bunu 10-15 yaşında çocuk bile yapıyordu.

haklı ama eksik açıklamaya sahip bir beyandır.

edit: genelleme yapmadım. "herkes bu şekilde, hepsi böyle" gibi bir beyanda bulunmadım. küçücük bir not.
  • böyle üstten bakma kompleksli insanların ebeveynleri de genellikle böyle oluyor. sadece çocuğa yıkmak saçma bir genelleme olur. zaten askeriyede disiplin adı altında mobbing yapılması bir norm. kendi açımdan bir asker çocuğu olarak hiçbir zaman böyle davranışlarda bulunmadım, çünkü babamdan hiçbir zaman böyle bir şey görmedim.
  • genellikle babalarının başarılarını da sahiplenirler. (bkz: geçen gün cudi'deyim)

vardı böyle bir arkadaşım. babası orduda efsaneleşmiş emekli jandarmaydı. arkadaşım da kendini jandarma sanıyordu.* tanımadığı insanlara "fetöcüler beni attılar çünkü ben şöyle kahramanım!" diye caka satardı. birçoğu da inanırdı.
  • herkes bilir bunu. asker çocuğu hemen belli eder kendini. garip bir nizam vardır hallerinde hareketlerinde. neşeli eğlenceli görünüşleri kibir sanılır ama aslında kırılganlıklarını örterler çünkü çoğu sert ebeveynle büyümüştür. bazısı rütbeyi kendi takmış gibi davranır yine bunun sebebi de kırılmış egodur. yer değiştirmelerden kaynaklı olarak bağ kurmakta sorun yaşarlar. bunların hepsi bir bünyede toplanır.

gözünden tanırım asker çocuğunu.
  • türk silahlı kuvvetlerinin etinden sütünden faydalanan bireyler olarak öne çıkarlar.
    emekli babalarına saygı duyulmakla birlikte kendilerine hiç hoş gözle bakılmazlar.
    lojmanlarda havuza/denize girer, otel de kalır, yemeklerden faydalanırlar.
    sizin üç beş gün nefes alabilmek için binlerce lira bayıldığınız tatilleri kendileri bedavaya yaparlar.

edit: lütfen herkes üzerine alınmasın, siz hakkınız olduğunu düşünüyorsanız sıkıntı yok.
    bu imkanları whatsapp status ve instagram gibi sosyal mecralar da fotoğraf paylaşmak için kullananlar var.
    hem de azımsanmayacak sayıda.
    denildiği gibi babalarına saygı sonsuz, ancak bunu bir şımarıklık edasıyla kullanan, kendini babası gibi görüp çalışanlara emir küpü kullanan, havuz sefasını sosyal medyada paylaşan tipler bu sözleri hak ediyor.
  • açılın asker çocuğu geldi.
    öncelikle başlık "bazı asker ailelerinde görülen aşırı kompleks" şeklinde açılabilirdi. herkeste olmamakla birlikte böyle bir durum vardır. çocuk diye genelleme doğru değildir çünkü asker eşlerinde de başka insanlara özellikle de daha düşük rütbeli askerlerin eşlerine karşı aşırı tepeden bakan kompleksli davranışlar sıklıkla görmüşümdür.

bahsedilen asker çocukları üstteki yazarların yaptıkları tespitlerdeki gibi tamamen ebeveyn etkisiyle anlatılan şekle bürünür. genellikle kendisi kompleksli davranışları nedeniyle sevilmeyen ordan oraya tayin ettirilerek komutanların başından savmaya çalıştığı askerlerin komplekslerini eve taşımasıyla oluşurlar. ortamlarda devletin en derin sırlarını biliyormuşcasına gereksiz triplere girerler. "şimdi oralara girmeyeyim, devlet sırrı, neler dönüyor bir bilsen var yaaa, u ülke sahipsiz değil merak etme..." şeklinde ortamlarda konuşan asker çocuğu görüreniz emin olun ki bir sik bildikleri yoktur. genellikle dedim düşük bir olasılıkla da babası "beyaz türk, ergenekon, fetö" gibi bir ayrıcalıklı gruba dahil olup ne bok yerlerse yesin başlarına bişe gelmeyeceğini bilenler vardır. aşırı rahat tavır gösterseler de gelecekteki 50 yılını babasının torpiline göre planlamış oldukları için babadan inanılmaz korkarlar "olum babam ağzıma sıçar diyip" çokca sefer geri adım atmışlıkları vardır.

son olarak üstteki yazar da asker ailelerinin yararlandığı lojman,orduevi, tesis, kamp gibi şeyleri çok görmüş. yapmayın arkadaşlar. asker ailelerinin özellikle de haftalar bazen de aylar süren görevlerde evin çocukların tüm yükünü üstlenen asker eşlerinin yaşadıklarını bilseniz çok görmezsiniz.
  • kardeşim genellemeyin ya. asker abilerimin peşinde gezer saygıda kusur etmezdim. öyle bir asker abiydi ki onlar benim için babamin emekliliğine yakın hala asker abi diyordum, kafeteryadaki bir askerin yasimi sormasıyla fark ettim artık onlardan yaşca büyük olduğumu.
    bir yazar da tsk'nin etinden sütünden faydalanıyorlar demiş. keşke ben değil de sen ilkokulu 5 liseyi 3 farklı okul ve 5 farklı şehirde okusaydın o zaman. keşke senin hiç çocukluk arkadasin ve mahallen olmasaydı. keske sen baban operasyona gidip aylarca gelmediğinde her mesai çıkışı nizamiyenin önünde üniformali adamların arasında babanı arasaydin aylarca ve hatta sen o sırada yaşayıp yasamadığından bile emin olmasaydın. keşke senin baban senin doğumuna bile gelemeseydi.
  • babasinin gorev degisiklikleri nedeniyle ortaokul ve liseyi 3-4 ayri okulda bitirirler. buyudukleri bir mahalle, cocukluk arkadaslari olmaz her zaman okula sonradan gelen yeni cocuk olurlar. tayin zamani gelir en yakin arkadaslarini sevgililerini arkada birakip giderler. yeri gelir teror zamani dogunun en tehlikeli yerlerinde yasar asker cocugu olarak okula giderler. hayatlarinin buyuk bir bolumu gocebe lojman koselerinde gecer ve hep gun gelip tekrar tasinacaklarini bilirler. babasi geri hizmette degilse her an sehit olma ihtimali oldugunu bir an bile aklindan cikarmazalar

ama iste calisan bir askere 5 yilda bir cikan bir haftalik kamp birilerinin gozune batar. ustelik o kampalr orduevleri bedava fln degildir klima icin bile elektrik karti vardir kullandigin kadar odersin. devletin butun kurumlarinin yok dsi yok orman bakanligi bilmemne kamplari varken vatani icin kelle koltukta gorev yapan askerlerin kendi cevreleriyle guvenli bir ortamda stres atmalari icin yapilan tesisler birilerinin agzina sakiz olur. ama yarin obur gun suriye isi cikar irak isi cikar o zaman ordumuz soyle boyle diye gururlanmayi da bilirler.

sifir kufurle bu entry yi tamamladigim icin mutluyum kendimle gurur duydum ama isteyen ozelden gelebilir icimde kaldi

edit: aklima gelmisken ekliyim orduevlerine son 5 (tam aklimda degil) yila kadar sakalli almiyorlardi yani ben universite hayatimda orduevinin kapisindan iceri girmedim. hala aksam yemeklerinde ceket kravat isterler kisin, ya da yazin yazlik tesiste sortla yemege almazlar. ben cocukken kot pantolon yasakti ya. oyle asker cocuklari zorunlu kalmiyorsa ya da ailesi goturmuyorsa orduevine pek ugramazlar zaten girince de gorursun yas ortalamasi 70’tir emekli subaylar devreleriyle oturur cay icer. havuz desen milyon tane kural vardir erkekleri bile bonesiz sokmazlar, gunes yagi surmek yasaktir. her gittiginde gerilirsin ne sikinti cikacak diye. bizim hayatimiz askeriye olmus sivil hayat ararken adam orduevinde ucuz hamburger diye msj atiyor. heralde disardan bakinca icerde yas ortalamasi 20 durmadan partiliyoruz saniyorlar.
  • iş hayatında kendilerine geliyorlar merak etmeyin :) tatlış egolar yerle bir
129 entry daha