şükela:  tümü | bugün
 • bana biraz garip gelen, anlamlandıramadığım ve biraz da cahilce durum.

  hızlı bir google araştırmasıyla görebilirsiniz ki resmi kuruluş tarihi 1920. yani türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş zamanları ile aşağı yukarı örtüşüyor.

  ama hikmeti bilinmez, nedense tsk tüm resmi konuşmalarda kuruluşunu 2200 yıl önceye dayandırıyor, taa orta asya'daki bir aşiretin toplanıp ordu kurduğu döneme mete diye bir kabile liderinden bahsederek.

  halkların kardeşliğini düstur edinmiş bir türkiyeli olarak, bakın bu inciticidir, şoven bir yaklaşımdır. türk türk türk diye bu anadolu ve mezopotamya topraklarında barışı sağlayamazsınız.

  anadolu mozaiğinde barışı, mete han'lara, arpad'lara, börteçine'lere, istemi yabgu'lara, tonyukuk'lara, bilge kağan'lara, kültigin'lere, gaspıralı'lara, enver'lere sırtınızı dayayarak getiremezsiniz.
 • mete han tsk'nın da kullandığı sistemi kurduğu için normaldir. o zamanki gelenek sürdürülür türklerde. sadece türklerde değil bu sistem dünyada da vardır ama tam gelenek o zamandan bu zamanlara kadar gelmedir.

  denizcilik yılımız da 1081'dir.

  edit: hava kuvvetlerimizin kuruluş tarihi de 1911'miş. ordumuzun geçmişi dosta güven düşmana korku veriyor.
 • ikisi de türk mü? türk.
  ikisi de silahlı mı? silahlı.
  ikisi de kuvvetli mi? kuvvetli.
  o zaman doğru tespitti.
 • "kardeşlik" maskesi takan hdp'lileri ağlatan olay.

  bırak 2200 yıllık devlet geleneğini 2 aylık devlet geleneği olmayan aşiret yığınları gelmiş mete han'ı sorguluyor.

  edit: troll diyenler var, troll olsa bile zaten herhangi hdp'li halkların demokratik hevaline sorun, aynı bu lafları edecekler, mozaik diyecekler, türkiyeli diyecekler.
 • bu kişinin açtığı başlıklara prim vermemek için çok yazmak istemiyorum ama yine de verdiği yalan yanlış bilgileri düzeltmek de lazım.

  öncelikle türk silahlı kuvvetleri wikipedia ve daha birçok kaynakta görüleceği üzere mö 209 yılında kurulmuştur. türkçe wikipedia'da bu durum şöyle açıklanmıştır.
  "
  türk ordusunun kuruluş tarihi hun hükümdarı mete han'ın tahta çıkış tarihi olan mö 209 olarak kabul edilmiştir. türk ordusunun kökleri hun imparatorluğu'na dayanmaktadır. büyük selçuklu imparatorluğu ve osmanlı imparatorluğu gibi türk devletlerinin ordu geleneği türk silahlı kuvvetlerinde sürdürülmektedir.
  "
  yani kısacası ordumuz o zaman kurulmuş ve en son 1920'de şimdiki şeklini almıştır. ordumuzun kuruluş tarihi ile en son şeklini aldığı zamanın bilinçli olarak karıştırılması bence bariz art niyettir.

  bu arada ingilizce wikipedia'da da;
  "
  founded 209 bc
  current form 3 may 1920
  "
  bilgisi geçmektedir.

  kaynak:

  https://en.wikipedia.org/wiki/turkish_armed_forces
  https://tr.wikipedia.org/…i/türk_silahlı_kuvvetleri

  edit:

  dünya'dan örnekler isterseniz:

  15. yy'da kurulan ispanyol ordusu,

  https://en.wikipedia.org/wiki/spanish_armed_forces

  m.ö. 60 yıllarında kurulan fransız ordusu,

  https://en.wikipedia.org/wiki/french_armed_forces

  1775 yılında kurulan abd ordusu,

  https://en.wikipedia.org/…nited_states_armed_forces
 • kökü var ki dayandıryoruz. tarihten çıkarsan tarihin akışında hiç bir değişiklik olmayacak olanların bunu anlamaması ve garip gelmesi çok normal
 • halkların kardeşliğine inanıyorsan bi zahmet mete'yi de kardeşin olarak gör ve hazmet bu olayı.
 • düzenli ordunun kuruluşu mete han'a dayanır oda m.ö 209 yılına tekabül eder.bu aptal pkk yanlısı troll'ün artık sözlükten siktir edilme geldi artık ama yönetim yapmıyor maalesef. biz bahçeliye veya malum kişiye laf edince anında entry'lerimiz siliniyor.
 • sağolsun hüseyin nihal atsız'ın çalışmaları neticesinde türk silahlı kuvvetlerinin kuruluşu metehanın doğumu olarak baz alınır.

  sembolik olarak gayet güzeldir ilk askerde acemi birliğinde verilen eğitimden öğrenmiştim bu durumu ve gayet hoşuma gitmişti.

  edit:doğduğu değil tahta çıktığı tarihmiş ben yanlış hatırlıyor muşum.
 • türkiye ordusu değil türk ordusu denildiği için doğru bilgidir. bu topraklarda barış içinde yaşama niyeti olmayan zırzoplar kendi kendilerine şartlar koymaya başlamış. pardon da senin hala düzenli bir ordun yok neyin peşindesin?