şükela:  tümü | bugün
 • ks. taiwan semiconductor manufacturing company. adindan da anlasilacagi uzere tayvan'da bir ic (integrated circuit) uretim sirketi
 • şu an 0.25u proses parametreleri ile devre tasarlamaya çalıştığım firma... parametreler için istedikleri fiyat da bayağı fazladır bu arada.
 • manyak buyuk bi sirket, tayvan denince akla gelen birkac firma'dan biri kriz sirasinda ufak sirketler sirayla batarken bu sirket bir sonraki cmos node'a saglam yatirim yapmistir. yatirimin meyvelerinden biri de apple'in chip uretimini samsung'dan kismen de olsa devralmis olmalari...
 • su an 300mm'lik wafer'larda uretim yapan ve yakin gelecekte 450mm'lik wafer uretimine gececek sirket.
 • amd(grafik bölümü) ve nvidia'nın ikisine birden çip üreten şirket. vakti zamanında ati amd'nin değilken 9700 serileri falan ibm tarafından üretilirdi. ondan sonra bu tsmc grafik çipi üretiminde tekel oldu.
 • "tsmc dünyanın ilk 20nm fabrikasyon süreci ile yongada sistem üretecek fabrikasını inşa etmeye başladı

  apple'ın da gelecekte işlemci üretimini kaydırmayı planladığı iddia edilen ve mobil cihazlar kullanılan pek çok farklı markaya ait işlemcilerin üretimini yapan tayvanlı tsmc firması, üretim alanında önemli bir adım atıyor.

  android platformunun en güçlü işlemcisi olan apq8064 bilindiği gibi 28 nm fabrikasyon sürecine sahip ve qualcomm için tsmc tarafından üretiliyor. nvidia, broadcom, via, marvell gibi 150 firma tsmc fabrikalarında yonga üretimi yaptırıyor. 2010 yılında tsmc, 13 milyar dolar toplam gelir, 5 milyar dolar net gelir elde etmişti.

  akıllı telefonlarda yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sunma eğilimi arttıkça, işlemci üretiminde de yeni teknikler geliştiriliyor. 60nm, 45nm, 32nm derken nexus 4 gibi cihazlarla 28nm fabrikasyon sürecine sahip işlemcileri kullanmaya başladık. fabrikasyon sürecinin daha küçük nanometrelere indirgenmesi demek, işlemcinin performansı artarken, hem kapladığı yer açısından hem de harcadığı enerji açısından küçülmesi demek. bu nedenle üretici firmaların da bu yönde yatırımları hız kazanıyor.

  taiwan focus sitesinin haberine göre tsmc, güney tayvan bilim parkı'nda yer alan ve 12 inçlik yonga plakaları üreten fab 14 tesisinin altıncı seviyesinin temel atma törenini gerçekleştirdi. bu seviyede 20 nm fabrikasyon sürecine sahip yongada sistemler üretilecek. tesisin ne zaman tamamlanacağı bilinmiyor. ancak 20nm fabrikasyon sürecine sahip işlemcileri taşıyan akıllı telefonların 2013 sonu ve 2014 başı gibi piyasada olacağı tahmin edildiğinden, tesisin gelecek yıl ortalarına kadar tamamlanmış olması bekleniyor.

  güney tayvan bilim parkı'ndaki tesislerde 9000 işçi çalışıyor ve 2011 yılında 6 milyar dolarlık yonga üretildi. 6. seviyenin ardından 7. seviye üretim bandının temel atma işlemi de gelecek yılın ortalarında başlayacak. tsmc, önümüzdeki 5 yıl için tesislerin geliştirilmesine 17 milyar dolar yatırım yapacak.

  20nm fabrikasyon sürecini önümüzdeki yıllarda cortex-a15, cortex-a53, cortex-a57 gibi mimarilerde görmeye başlayacağız. cortex-a53 ve cortex-a57 mimarisine sahip işlemciler, 20nm'den başlayarak 14nm'ye kadar olan süreçlerde tüketiciye sunulacak. aynı dönemlerde bir değişiklik olmazsa samsung 20nm fabrikasyon sürecine sahip exynos işlemcilerini üretiyor olacak. sonrasında ise 14nm sürecine geçiş çalışmaları başlayacak.

  2016 yılında artan mobil cihazlar nedeniyle mobil yongalara olan talebin de artması ve 60 milyar dolar civarına ulaşmış olması bekleniyor. "

  http://www.donanimhaber.com/…nsa-etmeye-basladi.htm
 • resmi rakamlara göre 35% net kâr marjıyla çalışan şirket. yıllık cirosunun 20 milyor usd'nin üstünde olduğunu da belirteyim.

  biz de türkiye'de hayvancılık neden öldü, fındık ihracatı rekor kırdı, tekme atmayın mırıldanın, x şirkete kayyum atandı, suriye, pkk...vb konularla uğraşalım.

  tayvanlı tek bir şirket de senin merkez bankandaki rezervin kadar parayı birkaç senede kâr diye kasasına koysun.

  işte böyle bir ülkede, böyle bir dünyada yaşıyoruz sevgili futbol severler.
 • hem nvidia hem de amd'ye çip satan tayvan menşeili firma. yıllık net geliri hemen her zaman türkiye merkez bankasının dolar rezervlerinden fazladır.
 • (bkz: taiwan semiconductor manufacturing company)

  apple tarafından tasarlanan, arm tabanlı sistem işlemcilerini (apple a9 gibi) üreten tayvan menşeyili firmadır. 1987 yılında kurulmuş olup, dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken (yarı saf) üreticisidir.
  ayrıca qualcomm, nvidia, advanced micro devices (amd), mediatek, marvell ve broadcom gibi önde gelen teknoloji şirketleri bu firmanın müşterileridir.
  https://www.tsmc.com/
 • 265 milyar dolar piyasa değeri ile, 169 milyar dolar değere sahip tüm borsa istanbul şirketlerinden daha değerli olduğu görülen tayvan şirketi.
hesabın var mı? giriş yap