şükela:  tümü | bugün soru sor
 • guney afrika'da genellikle genc insanlardan olusan sokak cetelerinin uyelerine verilen ad.
 • çok ödüllü bir film.

  akademiye sesi gerçekten titreyerek teşekkür eden, konuşmasını ingilizce ve bir afrika dilinde * karışık yaparak annesi yerine oyuncularına teşekkür eden son beyaz adamın filmi. izlemeli...
  (bkz: johannesburg)
  http://www.tsotsi.com/english/index.php
 • gavin hood'un en iyi yabancı film oscarını kapmış filmi.athol fugard'ın aynı adlı eserinden uyarlanan filmin adı güney afrika'da gençlik çetelerinin üyelerine verilen isimden geliyor. kıyak bir film,muhakkak izlenmeli.
 • cete lideri olarak karsimiza cikan karakterin tipinden midir pale suratli olmasından midir bilmem ama olmasi gereken sert, acimasiz tutumlarinin; filmin basindaki iki olaya ragmen yeteri kadar verilemedigini hissetmemden oturu, duygusal donusumun etkisinin zayif kaldigini dusunuyorum. ayni zamanda cetenin tasvirini de pek begenmedigimden boyle ceteye boyle lider diyebilirim. ancak boru evlerin de hakkini vermem gerekiyor.

  (bkz: cidade de deus)
 • konu tamam ama hikaye karakterler birbirinden tamamen kopuk bir film. tam bir şeye odaklanıyorsunuz bu sefer başka bir olay oluyor, hiçbiri doyurucu işlenememiş, detaylar yok, aceleye gelmiş gibi hali var keşke üzerinde biraz daha kafa yorulsaymış o zaman belki filmin etkileyici finalinin gücü bir kat daha artarmış.
 • - bir kopek gıbı yasıyorsan nıye devam ediyorsun ki
  - ben sokaktakı gunesı hıssetmeyı severım. bu siyah ellerle bıle dıyaloguna sahıp fılm
 • güney afrika filmi. tanıma böyle başlanılmasının sebebi filmin güney afrika'ya dair bildiğimiz tüm ön bilgiler üzerine kurulmuş olmasıdır. afrika denilince insanoğlunun aklına 3 kavram gelir. açlık, aids, çeteler. film de bu üç eksen de geçmektedir. genel kavramlardan özel yaşam anılarına uzanan bir kara filmdir tsotsi. filmin ana karakteri tsotsi johannesburg'un arka sokaklarında yaşayan ve evinden yıllar önce kaçmış bir kimsesizdir. kendi arkadaşlarından kurduğu minik çetesi ile çeşitli hırsızlık ve gasp işleri yaparak yaşar. bir gün hayatını değiştiren bir olayın içinde bulur kendisini ve o günden sonra hayata, insan ilişkilerine, yaşadığı ortama bakışı tamamen değişir. afrikanın arka sokakları bu duyguları hisseden tsotsi ile bir anda mahallenizin arka sokaklarına dönüşür. yönetmen evrensel olguları yerel olaylarla anlatır ve siyah beyaz ayırmadan herkesin duygularını aynı suyla yıkar.

  filmin anlatım dilinde koşmak ve yürümek sembolik olarak light motif tadında anlatılır. filmin biraz daha derin okumasını yapacak olursak. bu aslında kaçmayı temsil etmektedir. tıpkı yıllar önce tsotsi'nin evinden koşarak kaçtığı, tıpkı afrika'da veya dünyanın herhangi bir arka sokağındaki o zor hayatlardan koşarak kaçamayan binlerce insan gibi...

  filmin yönetmeni ise güney afrikalı gavin hood'tur. yönetme ülkesinde hukuk eğitimi almış biridir. bu filmi ile 2006 yılında amerikan film akademisi tarafından * en iyi film oscarını almıştır.
 • neden bu kadar çok ödül aldığını anlayamadığım bir film.

  özellikle "cidade de deus" gibi bir filme verilmeyen ödüller bu asalak filme aktığında kafamdaki karmaşa daha da artıyor. açıkca söylemek gerekirse film 94 dakika boyunca uzatılmış sahneleri ve oyuncuların boş bakışlarıyla iyice çekilmez bir hal alıyor. ben suçu tamamen yönetmene atıyorum çünkü uzun uzadıya giden sahneler ve bu sahnelerin salt oluşu iyice sıkıcı hale dönüşüyor, müziği ve duyguyu yeterince alamıyorsunuz ki burada oyuncuların da yetersiz kalması mevzu bahis. filmde tek güzel oynayan kişi şişman olan çocuk, hani en sonunda tsostiye ayar verip onu bırakıyor ya işte o.

  ciddi anlamda neden ödülleri aldığını anlamış değilim, şahsımca vasat bir yapım. özellikle cidade de deus gibi bir filmin yanından bile geçemez. ama her ne hikmet ise daha fazla ödül almış.
 • (bkz: tstoi)
 • islemeye domuzlandigi konu itibariyle guzel bir kumastan bir boka benzemez bir elbise dikmis film.

  fakirlik anlatacaksin, aids var isin icerisinde, evsiz cocuklar borular icinde yasiyor. kimse guvende degil, anladik, onu da anlatmak istiyorsun, tamam cok guzel. ciddi sinif farkliligi var sadece beyaz siyah degil guney afrikanin duvarlari onu da anladik. her insan primatinda yeserebilecek bir sevgi bocuu, tomurcugu var hayatin beklenmedik kundelerinde, onu da soyliyceksin, tamam soyle. ama bu kadar da boktan anlatilmaz ki bir hikaye kardesim.

  tam akademinin agzina layik bir film olmus. herhalde filmin takdir edilesi tek tarafi cogunu zola'nin yaptigi muzikleri.

  sevenleri kusura bakmasin, hic olmamis, otur eksi.