şükela:  tümü | bugün
  • yunanca çörek.

bizimkinden farklı olan ise genellikle tatlı olması ve genellikle yunan paskalyası ile noel zamanı evlerde yapılması. özellikle yunanistan’ın kuzey bölgesinde çok meşhur ve tüketimi yaygındır. çikolatalısından, vanilyalısına her tatlı çeşidini bulmak mümkündür (tuzlusunu tercih edilmediği için yapmıyorlarmış). evde yapılanları dışarıda bulabileceklerinize göre daha az şekerli olduğu için nutella sürüp sürüp yedikleri görümüştür.

benim favorim beyaz çikolata ile kaplı olan sakızlı çörek (heyecandan kalan son parçasını çekebildim). ama genel olarak şöyle bir şeye benziyor.

yunanistan’da çörek almak istiyorsanız adresiniz şu fırın zinciri olmalı: http://www.terkenlis.gr/eng/ hem her yerde var hem de en iyi çörek burda oluyormuş.
  • damla sakızlı paskalya çöreği. ben çocukken yeşilköy'den ne zaman geçecek olsak bu mis gibi damla sakızı kokulu çörekten illaki alırdık. sonra her ne hikmetse tarihe karıştı bu güzelim tarif. pastaneler yapmaz oldu. bana akdeniz'de yaşadığımı hissettiren böyle yöresel tatları pek bi' seviyorum. bende yılın bu zamanlarında ekseriyetle canımın çekmesi sebebiyle bu hafta ikinci kere yaptım; pek şükela oldu. buraya geleyim de herkesle bu güzel tarifi paylaşayım dedim. gönül isterdi ki saygılı, görgülü komşularım olsaydı, eskilerin yaptığı gibi fazladan pişirip kapılarına götürebilseydim. öyle bir paylaşımdan mahrum olmam buraya yazarak paylaşamam demek değil neyse ki. denerseniz çay ve özellikle kahveyle çok güzel oluyor. afiyet olsun.

derince bir kasenin içinde 50 ml hafif sıcak suda 60 gr tereyağını suyun ısısıyla eritelim. tereyağlı ılık suyun içine oda sıcaklığında 120 ml süt ve 50 ml ayçiçek yağı ekleyelim. 2 de yumurta gerekecek bize. 2 yumurtadan birinin sarısını çöreğin üzeri için bir kenara ayıralım. karışımı homojen hale gelene dek karıştıralım. bu sıvı karışımımızdı. bunu bir kenara aldık.

şimdi başka bir yoğurma kabına 500 ml un eleyelim. 60 gr toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, 10 gr (yaklaşık yarım paket) instant maya, 1 tatlı kaşığı mahlep ve damla sakızının kolay bulunmaz ve pahalı bir zımbırtı olmasından kelli dr. oetker'in damla sakızlı şekerli vanilinini ekleyip güzelce karıştıralım. tüm malzemeler birbirine eşit şekilde karıştığında ılık sıvı karışımı son bir kez karıştırıp süzgeçten geçirerek kuru karışıma ekleyelim. bir süre ellerimizi işin içine dahil etmeden bir spatula ya da kaşık ya da hamur karıştırıcı yardımıyla kıvama gelmesini sağlayalım. üzerini kapatıp bir süre hamuru kendi halinde bırakalım. hafif kabarmışsa hamuru ellerimizle 1-2 dk yoğurup 1 saat dinlenmeye ve mayalanmaya bırakalım. bu sürenin sonunda hamuru hafifçe yoğurup (kıvama gelene dek çorba kaşığıyla azar azar un eklemesi yapılabilir), 3 eşit parçaya bölerek saç örgüsü şekli vermelisiniz. yağlı kağıt ve fırın tepsisi üzerine yerleştirdiğimiz pişmeye hazır çöreğimize 15-30 dk daha zaman tanıyıp son olarak bir fırça yardımıyla üzerine yumurta sarısı sürüp (birkaç damla suyla inceltilmeli), isteğe bağlı olarak bir avuç file badem de serpiştirerek önceden 180 dereceye ısıtılmış fırının orta katında alt-üst ısıtmayla tahminen 30-40 dk, üzeri iyice kızarana kadar pişirelim. bu çörek pişerken evin içi öyle güzel kokuyor ki anlatamam. umarım denersiniz. afiyet olsun demiş miydim?*