şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk milleti ile japon milletinin spora, ve spor genelinde hayata bakış açısı mukayesesidir.

  tsubasa futbolun pek de yaygın olmadığı japonya'da futbolu özendirmek için çekilmiş bir çizgi filmdir. recep ivedik ise olimpiyat sporlarının popüler olmadığı bir ülkede, sıradan türk halkına olimpiyat sporlarını anlatır.

  tsubasa'da koça, antrenöre çok değer verilir. futbol'un en iyisi kabul ettikleri brezilyalı antrenörden bir şeyler öğrenmeye çalışırlar. recep ivedik'te ise antrenör dediğin puşt gibi, ibne gibi bir şeydir. hiçbir şey öğrenmeye ihtiyaç yoktur.

  tsubasa'da oyuncular çocukluktan yetiştirilir. recep ivedik'te ise 40 yaşında kamyoncu eğitim almadan olimpiyatlara çıkar.

  tsubasa'da tüm oyuncular disiplinli bir şekilde çalışır, yediklerine içtiklerine dikkat eder ve bol antrenman yaparlar. recep ivedik ise yer, içer, yatar ve kazanır.

  tsubasa'da diğer milletlere, rakiplere saygı duyulur. asla aşağılanmaz ve onlardan bir şeyler öğrenilir. recep ivedik'te rakip milletlerle dalga geçilir.

  tsubasa çalışmayı, disiplini öğütler; recep ivedik çalışmanın, emeğin gereksizliğini anlatır.

  sonuçlar ortada! bir tarafta atom bombası yemesine rağmen dünyanın en zengin uluslarından biri diğer tarafta sadece kendi kendine hamaset edebiyatı yapan boş insanların ülkesi.

  dünyanın 10 büyük ekonomisine girecekmiş türkiye! sadece recep ivedik izleyen dahi anlar bu hayalin, bu zihniyetle mümkün olmadığını. kamyoncunun olimpiyat kazanmasını beklemek kadar absürttür türkiye'nin g8'e girmesini beklemek.

  ve fakat, ülkenin önemli bir bölümü recep ivedik'i sevdiği gibi onun zihniyetini de doğru yol kabul ediyor. bu zihniyetin siyasetini güdüyor. yazık!
 • recep ivedik'in en büyük sorunu ilk başta "bakın böyle olmayın" diye yaratılan bir karakterken değişen konjonktürle birlikte insanların özendiği, benzemeye çalıştığı bir karaktere dönüşmesidir. şahan gökbakar'ın popülerleşmeye başladığı ilk zamanlarını izleyenler hak verecektir.