şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon inançlarına göre yaratılışının yüzüncü yıl dönümü gelinceye kadar belli nesnelerde (sake kavanozu, koto, shamisen gibi müzik aletleri, ayna, feton denen japon tarzı yataklar, saat vs. gibi) saklandığına inanılan ruh/youkai türü.

  nasıl davranıldıklarına bağlı olarak zararsız, dostane veya kinci olabilirler. modern elektrikli eşyalar tsukumogami olamazlar.

  tabii sinemada elektrikli eşyalı versiyonları da görülebilir. örn. the ring, one missed call, attack of the killer refrigerator vs.

  detaylı bilgi:
  lillehoj, elizabeth. transfiguration : man-made objects as demons in japanese scrolls. asian folklore studies, volume 54 (1995): 7–34.
  national geographic. national geographic essential visual history of world mythology. national geographic society (u.s.) (2008)

  (bkz: eşyaların ruhları vardır)
 • yukio mişima'nın altın köşk tapınağı'ndan* bir "tsukumogami" alıntısı:

  "ortaçağ'a ait bir peri masalı kitabı olan tsukumogami kitabı'nın başında şunlar yazar:

  kozmik güçler ve yin-yang üzerine bir derlemede şöyle yazar; yüz yıl geçer; objelerin içine ruh girer ve insanları kandırır; buna tsukumogami adı verilir. bu yüzden her yıl bahardan önce insanlar eski eşyalarını evden atarlar; bu geleneğe "ev arınması" denir.
  yine de her yüz yılda bir insanlar tsukumogami'nin felaketleriyle karşılaşır."