şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yegane liderimiz mustafa kemal atatürk'ün nutuk'ta vahdettin'in ihanetine işaret ederek “soysuzlaşmış yaratık” ifadesini kullandığından türk tarih kurumunun haberi yok mudur?

  giriş bölümünde vahdettin'in ağzından kurulan aşağıdaki cümle ile skandal'a imza atan video.

  " - mustafa kemal paşa devleti kurtarabilirsin"

  padişah'ın ümidi tanrı'dan sonra ingiltere'dir beyanları ile hatırladığımız, vahdettin'in general harrington'a mektubu ile milli mücadeleye olan ihaneti tescillenen, kuva-yı inzibatiye'yi kurduran, kurtuluş savaşına ihanet eden vatan hainlerine kol kanat geren, dürrizade abdullah efendi gibi katıksız hainlere mevki veren, damat ferit'in ihanetlerini görmezden gelen, sevr ihanetine sessiz kalan, ali kemal ve iskilipli atıf hoca gibi ingiliz köpekleri hakkında tek bir işlem yapmayan, yüzellilikler ve osmanlı hanedan mensuplarının ingiltere sevgisi ile hatırladığımız vahdettin'i aklamaya çalışarak ne yapmaya çalıştıkları merak konusudur.

  kaynak : atatürk'ü samsuna'a kimler, neden gönderdi
 • (bkz: olmayan skandal)
  yıllarca "tarih bilim adamlarınca" tartışılan bir konudur bu. ne yazık ki son 10 yıldaki tartışmalarda siyaset ön plana çıkıyor. bir tarafta neo osmanlıcılar, diğer tarafta atatürk'ten habersiz, atatürkçülüğün patentini almış ne idüğü belirsiz tipler. bilim adamlarına kulak asan yok tabi. kendi siyasi görüşüne uygun kim varsa yapış ona.
  neo osmanlıcılar, kendi arasında büyük bir çelişki içerisindedirler. gerek abdülhamit - sait nursi olayında, gerek kazım karabekir - abdülhamit meselesinde söyleyecekleri bir söz kalmıyor. sadece gayri resmi anlayışın verdiği zıtlıkla hareket ederler.
  çakma atatürkçüler ise nutuk'u, bir tarih kitabı zannederler ve daima kaynak olarak gösterirler. nutuk, bir anı kitabıdır. nutuk bir başka pencereden, bir hesaplaşmadır. yazan kişi, bu ülkeye gelmiş geçmiş en büyük hizmeti eden kişi olsa dahi, bir tarihçi değildir.

  ikinci yanlış: günümüz perspektifinden hareketle, tarihi bir kişiliği "hain" ya da "kahraman" ilan etmektir. sadece vahideddin için geçerli değildir bu. çerkes ethem, enver paşa, 2. abdülhamit, ismet inönü... uzar gider bu. atatürk'ün vahideddin hakkındaki yazdıkları, dönemin siyasi koşulları ile ilgilidir. dönem, hassas bir dönemdir. dönem, bir karışıklığın tekrardan halifelik ve saltanat makamının yeniden bu ülkeye gelmesine sebep olabilecek bir dönem.
 • mustafa kemalin samsuna atanmasında ,dönem paşalarının red düşüncelerine rağmen ,tanıdığı arkadaşlarının payı büyüktür. tarihi doğru okumak ,anlatmak önemlidir.mustafa kemal vahdettin'in izni ve emriyle atanmıştır.amacı osmanlıyı kurtaracak ışığı sarı paşa'da görmeleridir.fakat mustafa kemalin geleceğe dair öngörüsü ,hayatı yorumlamadaki başarısı hepsinin ufkunun ötesindedir.
 • afferin; alkış! beyfendilere dolar kurunu haber verelim. ülkenin canına okunmuş; herifler eğip bükmeye doyamadıkları tarihle ideolojik propaganda yapmak derdinde.