• ticari itibarı olmadığından zedelenemez.
  • önceleri sağdan soldan duyuyordum "abi ben aylardır cayır cayır torrenti emiyorum, hattın amına koydum 1 tb data indirdim yine de düşürmediler hızı" diye.

lan dedim, ben geçerim adamlar kimseye dokunmaz, bana anında kota koyarlar. dayanamadım, 1,5 ay önce 8mbit'e kadar olan pakete geçtim. geçen ay korkumdan son 3 gün torrentleri açtım sınır mınır koymadılar, "aha şeytanın bacağını nihayet kırdım" diye düşünüyordum ki, bugün zaaart diye adil kullanım zurnası ayağına 1 mbit'e indirdiler hızımı.

evet arkadaşlar bunun tek sebebi benim, ben 8mbit pakete geçtiğim için böyle oldu. hepsi benim suçum, istediğiniz kadar sövebilirsiniz bana.
  • resmen yalan soyleyen satis elemanlarina sahip. bugun 0 312 448 00 86 nolu telefondan sabah 10:37'de "isyerim bilmemne pakedi satalim hat hizinizi yukseltelim hem de daha az odeyin" diye ttnet satis elemani aradi. kendisine hattimin santrale uzakligi sebebiyle daha yuksek hizi desteklemedigini soyleyince "ben kontrol edeyim size geri doneyim" dedi. 30 saniye bekletip "evet hattiniz daha yuksek hizi destekliyormus" diye geri geldi. ben yine de taahhutlu diye sozkonusu paketle ilgilenmedigimi soyledim.

aksamustu ttnet destek hattini aradim ve hat hizimi yukseltmek istedigimi soyledim. adam "santraliniz destekliyor mu?" diye sordu "sabah ttnet elemani oyle dedi" dedim. "onu ttnet elemani degil turk telekom santralinin soylemesi lazim siz telekom'dan teyid edin" dedi. "peki hangi numarayi aramaliyim?" soruma yanit veremedi "118 18'i arayin" dedi.

simdi hangi isp'ye gecsem acaba? hmm.
  • interneti su gibi, petrol gibi dogal kaynak zannediyor herhalde. adil kullanim kotasi ne lan? ben i$im ya da zkimin keyfi geregi ayda 800gb data indiricem belki? parasiyla degil mi, oyle anla$madik mi? ruh hastasi misiniz karde$im? sava$ zamani karneyle ekmek mi dagitiyorsunuz, 2012 senesinde herkesin her aletinde bulunan internet saglayiciligi mi yapiyorsunuz??

i$ini boyle kotu yapan, bu kadar insan kaziklayan cok az kurum var. tesaduf ki hepsi de tc sinirlari icerisinde. bir dahaki hayatimda it olayim, kertenkele olayim ama medeni bir ulkede dogayim mk.
  • ttnet aboneligimi dun iptal ettikten sonra bugun yedigim yemek hayatimda yedigim en guzel yemek gibi geldi. ufak serpistiren kar taneleri kristal parcalari gibi geldi. bugun benim hayatimin ilk gunu, kutlu olsun!

edit: "hangi isp'ye gectin" diye cok soru geldi henuz gecmedim. gecince tecrubeme dair entry'ler girecegim.

edit: (bkz: uydunet/@ssg)
  • bir kac hafta once bir cuma gunu, bodrum civarinda bir guney kasabasindaki bir akraba ziyaretinde evdeki baglantida bir problem olustu. arayip kendilerine ariza kaydi biraktim sonra hafta sonu internet kullanmadigimiz icin pazartesiye kadar kontrol etmedik fakat pazartesi gunu sabah, aksam calismam gerektigi icin baktigimda sorunun hala surdugunu gordum, tekrar aradim "ariza kaydiniz var, arkadaslar ilgileniyorlar" cevabini aldim. gun icerisinde bir ilerleme olmadigini farkedip bir kac kez daha aradim. nihayetinde 444'lu numaradan ulasilan merkez musteri hizmetlerine yerine, bir sekilde ilcedeki yerel ofise ulastim, durumu sordum ve asagidaki ibret vesikasi cevabi aldim.

"ha abi, evet biz kaydinizi aldik da, biz tek sikayet icin bir sey yapmiyoruz, baska sikayetlerin gelmesini bekliyoruz".

muhtesem bir sirket gercekten, aldiklari kurusu sonuna dek hak(!?) ediyorlar.
  • aslinda birbirinin ayni olan paketleri, farkli adlarla satmakta olup ustelik bu adlari yaniltici ifadelerle doldurarak insanlarin kafasini karistirmaktadir. sark kurnazliginin boylesi. hala da bunun ayriminda olmayan insanlar var. isin asli, bu yaniltici ifadelerden sonra zaten ayriminda olmanin bir imkani yok ki?

en oncelikle sunu soylemek gerek, ttnet'in hicbir soyledigine inanmayin. simdi ttnet'in politikasina ve paketlerine bir goz atalim.

1) limitsiz ne demektir?

tdk diyor ki;
    limitsiz (sıfat)
    "sınırsız, herhangi bir kısıtlama olmaksızın."

bizlerde simdiye kadar bu manasiyla biliyorduk ama ttnet tum algimizi degistirme cabasinda. zira ttnet'in limitsizden kasti belli bir yere kadar limiti olmayan demektir. ornegin tum baglanti ucretleri bolumune bir bakalim (belki sayfa kalkarsa yedek):

burada bir suru "aylık kullanım kotası" olmayan baglanti var. lakin fiyatlari hep birbirinden farkli. netlimitsiz, netlimitsiz plus, 8limitsiz. hepsinde de kota yoksa, o vakit ne var lan it? adil kullanim siniri (noktasi) var!

diyeceksiniz ki bu ne is? limitsizin siniri mi olur. zaten onlar da bu sinir lafina takilmis olacak ki artik noktasina donusmus. her neyse.
    sonucta bu sizin paketinizi limitleyen asli unsur. tum paketler icin farkli. bu sebepten oturu de fiyatlari farkli. paketleri incelerken bu sinirlarin neler oldugunu gorecegiz. ondan once baska bir soruna parmak basmak lazim.

2) 8mbit'e kadar ne demektir?

bu da ttnet'in baska bir guzelligi. adillikten bahseden bir firmanin adice bir uygulamasi. soyle ki sayet santraliniz desteklemiyorsa 8mbit'e kadar paketinde olsaniz da hiziniz 8mbit olmayabiliyor. diyeceksiniz ki nasil lan? haklisiniz bence de nasil lan?

kisaca santraliniz 1 mbit destekliyorsa 1 mbit oluyorsunuz ama paketinizin adi 8 mbit'e kadar oluyor. diger herkes 8 mbit kullanirken siz adil bir sekilde 1 mbit kullaniyorsunuz. o digerleri adil kullanim sinirini doldurdugunda 1 mbit'e dustugunde adilleniyorsunuz. boyle muthis bir sistem.

peki, eskiden oldugu gibi neden farkli hizlara yonelik paketler yok? sebebi gayet basit, tek tiplestirme. zaten ileride gorebileceginiz gibi asli olarak 2-3 cesit baglanti var. digerleri sadece ayni paketin cilalanmis sekli. bir iluzyon yaratmaktan baska bir sey yapmiyor ttnet.

3) onca soylendik, peki bu baglanti sekilleri neler?

hali hazirda abone olunabilen tum paketleri tek tek inceleyelim isterseniz;

a) adsl paketleri

i) net4 (hiz 8mbit'e kadar) kota 4 gb, aylik 29 lira

8 mbit hiziniz varsa son hizla internette video izler, muzik dinler ve/veya tivibu gibi bir hizmetten yararlanirsaniz o vakit bu kota size yaklasik olarak (900 kb/s ile veri cektiginiz varsayiliyor): 1 saat 15 dakika yetiyor. yanlis okumuyorsunuz, 1 saat 15 dakika. diyelim ki bu 1 saat 15 dakikada kotanizi doldurdunuz, sonra ne oluyor? iste o vakit katmer ve semsiye gibi tabirlerle tanisiyorsunuz.

mb basina odeyeceginiz limit asim ucreti 0,009248 tl. kisaca 1 gb daha veri aktarimi yaparsaniz 9,4 lira oduyorsunuz. paketin kendisine zaten 29 lira oduyordunuz, dusunsenize 1 gb yahu! yaklasik 15 dakikada indirebileceginiz veri icin 9,4 lira odeyeceksiniz!
    ama durun korkmayin, bu bir yerde duruyor. rahatladiniz mi? rahatlamayin bence.
    eskiden bu pakette limiti asarsaniz odeyeceginiz maksimum rakam 61,25 idi. son 1 ocak 2011 internet zammi'ndan sonra caktirmadan bu deger 79 liraya cikti! ustelik hiziniz bu noktadan itibaren 1 mbit'e dusecek.

ne yaptiklarini goruyor musunuz?

ii) net6 (hiz 8mbit'e kadar), kota 6 gb, 32 lira

net4 paketinden cok farkli degil durumunuz. 200 tane video izlerseniz (bir ay 30 gunden, gunde en fazla 7 video izlemek demek bu) bu kota hayli hayli doluyor. kisaca cok video izlemeyeceksiniz. ustelik facebook'a girerseniz ya da ne bileyim msn'de kamera veya sesli chat acarsaniz durumunuz katmeleniyor. soyle soyleyeyim tum ay boyu kamerali chat yapamazsiniz bu paketle! kesinlikle dolacaktir paketiniz. sonrasi yine yukarida anlattigim 79 lira ve hiz dusumune (1mbit) neden olacaktir.
    size de gecmis olsun.

iii) netlimitsiz (hiz 8mbit'e kadar), kota "sozde" yok, 54,90

en sikim sokum paket bu. bununla ilgili ayrintili bilgileri cesitli kereler yazdim (#21331318, #16146502). tekrar etmek gerekirse hiziniz 8 mbit'e kadar. santral desteklemiyorsa 1 mbit'te olabilirsiniz. turkiye'yi istanbul'dan ibaret saymazsak cogu anadolu sehrinde hizinizin 4 mbit ustunde olmayacagini varsayabilirsiniz. bazi kirsal alanlarda 1 mbit de olabilir.
    lakin dedigim gibi adil bir sekilde ayni parayi odeyeceksiniz.

kotasi sozde yok ama aslinda var. adil kullanim siniri 25 gb. bu siniri gectiginiz anda hiziniz 1 mbit'e dusecek. 2010 yilinda bu sinir gecildiginde cogu kisinin hizini dusurmedi ttnet. boylelikle de kulaktan kulaga insanlara netlimitsiz tarifesinin ne kadar guzel oldugu yayildi. dusunsenize 8 mbit hizi (normalde gercekten limitsiz olani 109 lira hali hazirda) yalnizca 54,90 oderek aliyordunuz.
    lakin bu yanilsama bu sene icinde sona erecektir. buna emin olabilirsiniz. ttnet 2 kurusun bile hesabini yapan bir firma. size bu baglantiyi yedirtmeyecektir! bosa hayallere kapilmayin.

iv) netlimitsiz plus (8 mbps'e kadar), kota "sozde" yok, 89 lira.

yuzyilin en gereksiz paketi bu sanirim. netlimitsiz'in cilalanmis sekli. ondan tek farki adil kullanim sinirinin 100 gb olmasi. yine 100 gb asildiginda (ki bu rakami asmak istedikten sonra o hizlarda yaklasik 32 saat yani 1 gun 8 saat surer) yine 1 mbit hiza duseceksiniz. ay sonuna kadar da boyle devam edecek.

tum bu i-iv paketlerinde size ekstra birkac hizmet sunuyor ttnet. ttnet wifi ornegin. bu paketlere uye olursaniz 300 ila 600 dk arasinda ttnet wifi kullanim hakkiniz oluyor. adsl kullanici adi ve sifrenizle hotpointlerde (avmlerde ornegin) ttnet wifi'yi sureniz kadar kullanabiliyorsunuz.

v) 8limitsiz (8 mbit), kota "gercekten" yok, 109 lira

gecen ay 99 lira olan bu paket birden bire petrol fiyatlari, sonracigima memurlara yapilan zam, sokaklardaki logar kapaklarinin calinmasi gibi sebeplerden zamlandi ve bu halini aldi. bunun kardesi olan 1, 2 ve 4 mbit hizlar artik yok. bu paketlere yeni uyelik olmuyor, ayrica eski uyeler de bu paketlere gecemiyor.
    santraliniz destekliyor ya da desteklemiyor ttnet'in umrunda degil. sayet gercekten kotasiz, limitsiz, adil kullanim sinirsiz bir paket kullanmak istiyorsaniz bundan baska careniz yok!

b) adsl2+ paketleri

i) 16 mbps'e kadar 5 gb (16 mbit'e kadar), kota 5 gb, 33 lira

allah'im sana geliyorum. bu ne gereksiz bir pakettir abi boyle? ne yapacagim ben 5 gblik kota ile 16 mbitlik baglantiyi? yaklasik 46 dakika internette istedigimi yapabilirim son hiz. sonra mi? mb basina 0,009248 odeyeceksiniz. yukaridaki hesap burada da gecerli. 1 gb icin 9 liradan fazla vereceksiniz. peki nerede duracak bu? 89 lira!!! oha mi dediniz? demeyiniz, lutfen.

peki bu olacak 89 lira vereceksiniz, sonrasinda gonlunuzce kullanabilecek misiniz? o kadar naif olmayin lutfen. simdi sakin olun ve bir yere oturun isterseniz...
    bundan sonra yani 89 liralik sinira dayandiginiz anda hiziniz 1 mbit'e dusecek! heyyo.
    89 liralik sinira ne kadar indirince ulasiyorsunuz, bunu da bilmek istersiniz belki; 5 gb lik kotanizdan sonra yaklasik 6 gb daha indirdiniz mi tamamsiniz. yani 11 gb indirme yapip 89 lira odeyecek ve bunun ustune lan bu kadar oduyorum madem son hiz gideyim diyemeyecek 1 mbit'e talim edeceksiniz. eee, 8limitsiz pakettekiler keriz mi? adamlar 109 lira oduyor lan!

ii) 16 mbps'e kadar limitsiz (16 mbit'e kadar), kota "sozde" yok, 59 lira

simdi bu tarife uygun gibi gorunuyor. bircok insan bu tarifeye gecme planlari yapiyor. oncelikle belirtmem gereken birkac husus var. adsl2+'a gecmeyi dusunuyorsaniz 2 seyden emin olmaniz gerekiyor; birincisi santralinizin buna uygun olmasi -uygun olup olmadigini en basit yolla modeminizin ara yuzune girip gorebilirsiniz ama bu baska bir makalenin konusu-, ikincil olarak ise modeminizin desteklemesi gerekiyor. sayet eski bir modeminiz varsa maalesef yeni bir modem almadan bu hizmeti kullanamazsiniz...

gelelim ayrintilara.
    adi limitsiz ama yukaridaki orneklerden gordugunuz gibi limitsiz bir kandirmaca. gercekte adil kullanim siniri var. rakam ne mi? 50 gb.
    olm sakin. netlimitsiz'de 25 gb ya, bu da 2 kati hizli ya o yuzden oyle. sakin olun dedim!! etrafa saldirmayiniz.
    bu 50 gb sinirini gecince ne oluyor? pek tabii ki dogru tahmin ettiniz, hiziniz 1 mbit'e dusuyor...

c) vdsl2

aslinda bu konuyu ayrintilandirmak bile istemiyorum. bildigin adam kaziklamak bu.

iste size vdsl2 hakkinda bilmeniz gereken birkac sey;
    1) ayri bir teknoloji kullandigindan uygun modeme ihtiyaciniz var, hali hazirdaki adsl modeminiz ise yaramaz. ttnet bu modemi isterseniz size 300 lira gibi cuzi bir rakama verebiliyor. aman, ttnet'ten almam disaridan alirim diyorsaniz orada bir durun. zira vdsl teknolojisi direkt olarak santraldan uzaklikla acaip degiskenlikler gosterdiginden disaridan bu urunu almaniz durumunda geri iade prosedurleriyle ugrasmaniz gerekebilir. zira ttnet modemi kendisi getirip deniyor, sayet size vdsl2 teknolojisi uygulayabiliyorsa modemi birakip gidiyor, yok uygulayamiyorsa abi veremiyoruz deyip modemi de alip goturuyor.
    2) download hiziniz 100 mbit'e kadar olabiliyor ama upload hiziniz maalesef 1 mbit! gulmeyin oglum.
    3) vdsl2 paketlerinin icinde gercekten limitsiz olan bir paket yok.

sonuc itibariyle ttnet ayakta adam kaziklamakla kalmiyor, musteriyi yanlis yonlendirecek ifadelerle aklini karistiriyor. btk (bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu) ne yapiyor? oylece izliyor. kocaman bir aferin de onlara.

hali hazirdaki tarifelerin yaninda bir de yalin adsl'ler var. onlara hic giresim yok. adi yalin ama bakir kablomu kullaniyorsun diyerek ttnet yine sizden ucret talep ediyor. telefon baglatmam derseniz bile 15 lira oduyorsunuz, oylece haybeye.
    ayrica hala yeni abonelik ve paket degisikliklerinde 12 ay boyunca olmak uzere 2 liradan 24 lira gibi ne manaya geldigi belli olmayan bir ucret oduyoruz.

sacma sapan bir hizmet icin anormal rakamlar oduyoruz, odemeye devam ediyoruz.

sonumuz ne olacak? vallahi ben ttnet'ten umudu "artik" kestim (umudumu kesme sebeplerim; (bkz: tivibu/#21387596), (bkz: 1 ocak 2011 internet zammı/#21331610) vs vs).

bir bok degismeyecek 2011'de de. hatta daha da kotuye gidecek belli ki... hepimize gecmis olsun.
  • http://www.speedtest.net/result/1973523576.png
    8mb'e kadar sınırsız ttnet abonesiyim. her ay faturayı dakika sektirmeden ödüyorum.
    buna rağmen bana verdikleri hizmet ortada.
    arada bir olan bir şey olsa oturur beklerim, sabrederim, anlayış gösteririm, umursamam ancak bu sürekli tekrarlanıyor. düzelmiyor, huzur vermiyor.

yalvarıyorum, her neye inanıyorsanız onun aşkına bu işi lütfen bırakın.
    olmuyor
    beceremiyorsunuz
    insanları parasıyla rezil ediyorsunuz.

benim ödediğim paranın üçte birine avrupa'da sınırsız telefon görüşmesi, üzerine sınırsız, adil kullanım kotasız, bizimkinin 5 katı hızda internet, üzerine televizyon kanalları, bilgisayar ile televizyon arasında kablosuz iletişim sağlayan aparat, kablosuz modem, 24 saat online destek alıyor adamlar.

çalışanlarınızı bir kenara koyarak, bu işi yöneten ne kadar kişiyseniz hepinize en kalbi duygularımla lanet ediyorum.
    lütfen kabul buyurunuz efendim.

not:
    testi her türlü internet sömüren programı kapatarak tertemiz bir bilgisayarda yaptım.
    link ışığım yanıyor
    alnım ak, sırtım pek, karnım tok.

not2:
    modemi baştan başlattıkça daha da düşüyor hız, şu an mikrodalgadan yazıyorum.

not3:
    adil kullanım kotasındandır diyorsunuz. olabilir haklısınız. ancak bu okuduğum lanetin gerekçesini ortadan kaldırmaz.
    müşterisine 50gb kota koyan internet şirketi zaten olayı tamamen yanlış anlamıştır.
    bir insan başka bir iş yapacakken yanlışlıkla internet işine girmişse bile, bu devirde internete 50gb kota koyulmaması gerektiğini bilmelidir. yasal olarak internetten temin edilebilecek 50gb film var lan.
    bugün illa kota uygulanacaksa bunun en düşük hali 500gb civarında olmalıdır. (bak illa kota koyacağım diyorsan o da, yoksa kota ne zaten)

not4:
    şu güncel tabloya bakınca utanmıyor musunuz?

http://www.netindex.com/download/2,42/turkey/
    turkey
    this country ranks in 73rd place. results were obtained by analyzing test data between apr 26, 2012 and may 25, 2012. tests from 3,747,993 unique ips have been taken in this country and of 8,680,564 total tests, 517,426 are being used for the current index.
    ---------------------
    bu da fiyata göre;
    http://www.netindex.com/value/2,42/turkey/
    this country ranks 31st in cost per mbps, but ranks 43rd when taking into account gdp per capita. results were obtained by analyzing survey data between may 25, 2011 and may 25, 2012. 10,816 surveys have been taken in this country.

not5:
    bunlar güncelliğini yitirmiş ama yine de gözatmaya değer;
    http://img207.imageshack.us/…f773b2e434d9ed14a4.jpg
    http://img804.imageshack.us/…0008324e305b6531fo.png
  • türk telekom'dan çok memnunum. artık bağlantım islami usüllere uygun olarak kesiliyor.iyi ki varsın ttnet.
  • yeni aya gireli 6 dakika olmasına rağmen bana hala 8mbit internetimi geri vermemiş kurumdur. allah belanızı versin..

edit : 01.05.2012 - 00.18 itibariyle hızım tekrar 8mbit'e döndü. ama yine de allah belanızı versin ttnet
hesabın var mı? giriş yap