şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de yerlerde sürünmekte olan hız. tam olarak nasıl açacağımı bilemediğmden böyle açtım başlığı. teknik bilgisi yüksek arkadaşlar düzeltsinler.

  şu an bir takım fotoğrafı internete yüklemeye çalışıyorum ve upload hızım: 0.8 mbps = 0.8 mega bytes per seconds = yani 700-800 kbps.

  ttnet'i aradım üşenmedim, dedim bu mudur hızınız. müşteri hizmetlerindeki garip ve saçma arkadaşla bir süre konuştuk ve kendisi benim download hızımın 16 mbps, upload hızımın ise 700 küsür kbps olduğunu söyledi.

  bu mudur bize layık görülen hız? 5 gb yükleme yapmam gerekiyor drive'a, 5 saattir falan yüklüyorum üçte biri bitmedi. 3g ile yapayım vodafone'dan dedim, onlar da ayrı bir çakal, 3g kotasını download + upload olarak hesaplıyorlarmış. gerçekten de download için verdiğiniz kotada upload'ı da mı düşüyorsunuz dedim, "e tabii??" dediler. çok normal bir durum olarak görülüyor, ilginç.

  çözümü yoktur elbet ama yine de "şöyle yap, şu tarifeye geç, upload hızın dünya standartlarına biraz daha yaklaşır" derseniz, önerilerinize seve seve açığım.
 • kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur bu. upload hızının yetersizliği youtuber için işkencedir, twitch'de yayın yapanlar için işkencedir, gelişen teknolojiyle beraber online strorage denilen onedrive gibi depolama hedelerini kullananlar için işkencedir ve bu hız araştırmalarım sonucunda öğrendiğim kadarıyla fiber'de bile değişmemektir, maksimum 2mbps gibi bir hız söz konusudur. hadi uçuk fiyatlarla da olsa 100mbps'i satıyorsunuz, yüksek upload hızı bulunan bir paket neden yok ? var ise ve ben görmediysem yeşillendirin lütfen. ayrıca satılan paketlerdeki upload hızı neden müşteriye belirtilmiyor da sağlanan internet kalitesi (!) download hızı üzerinden ölçülüyor ?

  imgur'a* yada facebook'a bir aile albümü eklemek bile işkence bu hızlarla, artık öyle 35kb'lık resimler yok, en dandik fotoğraf makinesi bile 3-4mb'lık fotoğraf çekebiliyor, 4mb'dan 20 fotoğraf yüklenmeye çalışılsa 80mb yapar, 0.8mbps bir hızla da bu 10 dakika eder. o arada interneti hiç kullanmayacaksınız ama, fotoğraflar yüklenirken sözlüğü bile okusanız upload hızınızda düşme olur, yükleme süreniz de 15-20 dakikaya çıkar. 2015 yılında reva mı bu millete şimdi ? kimsenin ipine takıp bu hızları yükselteceği, kotaları kaldıracağı yok ama biz yine de safımızı belli edelim.
 • üşenmedim araştırdım, dünya genelindeki hızın çok çok altında olan hızdır. bakın avrupa geneli veya kuzey amerika, japonya & rusyalı asya geneli falan demiyorum. dünya diyorum, afrika da dahil, latin amerika da dahil, kutuplar bile dahil.

  http://www.netindex.com/upload/allcountries/ linkimiz burada dursun. ookla speedtest'i kullanan son 30 gündeki milyonlarca test sonucuna göre,

  dünya genelinde download hızı: 24.6 mbps / türkiye download hızı: 12.7 mbps
  dünya genelinde upload hızı: 11.2 mbps / türkiye upload hızı: 4.1 mbps! (üçte biri lan!)

  bunlara ek olarak, "mobil bağlantılarda" ise;

  dünya download hız ortalaması: 12.5 mbps / tr : 8.1 mbps
  dünya upload hız ortalaması: 5.0 mbps / tr: 1.8 mbps!!! (yine yaklaşık üçte biri mk)

  mesela deniz aşırı komşumuz olan güzel ülke romanya'yı ele alalım. uçakla 50 dakika bükreş.

  http://www.netindex.com/download/2,9/romania/

  geliyor hazır olun:

  download: 69.6 mbps
  upload: 41.4 mbps!!!!!!!!!!!!!!!!!! 10 katımız amk!!!
  ücreti*: 80 amerikan centi! türkiye'de ise aynı parametre için: 3.83 dolar.

  son olarak romanya "mobil" için ise,
  download : 32.1 mbps
  upload: 9.4 mbps...

  dünya geneli için buyrun efendim: http://www.netindex.com/download/allcountries/

  en birinci ise: singapur
  http://www.netindex.com/download/2,17/singapore/
  tek tek yazmayayım download ve upload hızını, moraliniz bozulmasın.

  başka sözüm yok hakim bey. sorumlulara karpuz girsin.
 • gerçekten çok düşüktür. internet üzerinden iş yapanlar, ticaret yapanlar, içerik üretenler için felaket düşük bir hızdır.

  normalde download hızının en az 1/4 oranında olması gerekirken bizde ne hikmetse 800kbps'e sabitlenmiş. download hızın 10mbit olsa bile upload 800 kbit. resmen garabet bu.

  bu da ülke olarak içerik üreten değil içerik tüketen bir toplum olduğumuzu gösteriyor. adama 16 mbit download hızı ver mutlu oluyor çünkü adamın işi sabahtan akşama kadar film indirmek video izlemek upload'la işi yok. sadece içerik üreten adamın upload'la işi oluyor.
 • kanser sebebidir. 1.5 gblık videoyu youtubea sabahtan beri atamayan memleketin güzide internet sağlayıcısına buradan teşekkürler.
 • neden bu memlekette yaşamamalı listesindekilerden birisidir.
  dünya cloud servislere anılarını yedeklerken biz halen dvdlere yedek alıyoruz.
  bağlantı çeşidine göre upload hız değerlerimiz şöyle
  adsl 1 mbit
  vdsl 2 mbit
  fiber 2 mbit
  superonline fiber 5mbit
  uydunet 4 mbit (fahiş fiyatlara 20mbite kadar çıkıyor)
  mevcut yapının upload hızını kaldırabilecek olmasına karşın bu kadar düşük upload verilmesinin en büyük nedeni fahiş fiyatlarla şirketlere çekilen özel hatları satamama riski olarak görüyorum. 20 mbit up/down hat için ttnet 2-3000 tl gibi aylık ücret almaktadır
 • ananı sikim ttnet demek için geldim.hemen de gitmiyorum. bu amcıklar alanyada mahalledeki net kutusuna ikide bir bişey yapıyolar hızım düşüyo 8 den 1 e bende dsmart internet var ttden alıyolar altyapıyı. arayıp çağırıyorum allah razı olsun gelip yapıyolar. ama hafta sürmeden bozuluyo. gittim sordum hat kullanıcı sayısını karşılamıyo abi dedi. çözümü sordum. ttnet kutuyu değişcek bu buraya az geliyo dedi. sen napıyosun dedim senin kablonu takıp başkasınınkini çıkartıp düzeltiyorum dedi. e dedim onunki bozulcak. o onun sorunu arasın gelip onu düzeltirler dedi. ipneler resmen circle yapmışlar haftada bir bozuluyo. tonla para verip hizmet alamamak budur. rezilliğin dibi resmen(dsmart altyapı için yatırım yapmak isteyince de ttnet engel oluyomuş) ananızı sikim hepinizin kahpenin evlatları paramızla bizi rezil ediyosunuz. özellikle yurt dışındaki net tarifeleri akk yi falan öğrenince epey bi sövdüm netflix sağ olsun biraz bilgilendik. ben sövdüm sizde sövün de rahatlayalım.
 • simdi derdini sikeyim diyenler olacaktir da olsun amk.
  bak buraya down-up hizimi gosteren resim linkini koyacaktim noldu biliyonmu.1mblik resmi yukleyemedim internete o yuzden gosteremiyorum.
  almanyaya fotograf video isi yapiyorum adamlar bana bir speedtest grafigi yolladi, bu ulkede yasadigina lanet okursun bidaha.
  dur lan mobil kotama kiyacam mk.
  al bu benimki
  al bu da alamanya
  bu ne amk.dasak geciyor olmalisiniz bizle.yuh amk.
 • "60 kaat verip de alanı..." dedirtir. mobile devam.