• 1. milliyetçi cephe hükümetinin yatılı okullarda kadrolaşma amacı doğrultusunda akçadağ öğretmen okulu'na atadığı ülkücü müdür cafer toksun'a yazılmış türküdür. iddiaya göre cafer toksun göreve geldikten sonra solcu öğrenci ve öğretmenlere karşı baskı artar. bir alevi köyünde bulunan okul ile yöre halkının bağlantısını kesmek için okul arazisi dikenli tellerle çevrilir, silahlı bekçiler yerleştirilir. okul koridorlarına propaganda resimleri bile koyulur. en sonunda giderek artan gerilim somut olaylara da sebep olur: 7 kasım 1975 gecesi, kimisi okulun öğrencisi kimisi yabancı, elleri sopalı bir grup okulun yatakhanesini basar. can korkusuyla okuldan kaçan 600 kadar öğrenci kış ayazında, yarı çıplak, dağların eteklerine sığınır. haber malatya'ya ulaşınca yardıma gelen sendikacılar arabalarına megafon takıp, dağ bayır, çıplak öğrencileri toplarlar. sonra ne olur peki? olaylardan dolayı 600 öğrenci, 20 öğretmen okuldan uzaklaştırılır ve aşık mahzuni şerif vurur sazın teline...
  • sicti cafer bez getirden bir önceki repliktir
  • eski bir şarkının nakarat kısmı.
    lakin söyleyeni kimdir? sözleri nasıldır? hatırlamıyorum.
    zaten o yüzden ukte vermiştim.
  • köln bülbülü yüksel özkasap' ın seslendirmiş olduğu aşık mahzuni şerif türküsü. ilk dinleyişte mizahi yönü ağır bassa bile, konu mahzuni olunca mutlaka yöneldiği bir yer vardır demekten kendimizi alamıyoruz.

http://alkislarlayasiyorum.com/…-versin-cafer--1978
  • çocukken babamın kasetleri arasında mahsuni şerif'e ait bir kasetten dinlemiştim.
    dinlediğimi gören babam, onlar yasaklı kasetler deyip hepsini bilmediğim bir yere saklamıştı.

cafer cafer kısmını çocuk aklıyla anlayamadığım için ne demek istiyor diye sorup, şarkıyı chp'ye kızıp yazmış açıktan chp (cehape) diyemediği için cafer diye yazmış demişti.
    bilemiyorum, öyle tahmin etmiş ya da fena sallamış olabilir :)
hesabın var mı? giriş yap