şükela:  tümü | bugün
 • tanrıça dana’nın halkı olarak bilinen ve kelt mitolojisinde fomorii’den sonra irlandayı yöneten son tanrı/tanrıça neslidir. bilgeliğin ve büyünün büyük ustaları olarak bilinen tuatha de danann beraberlerinde dört büyük tılsım (talisman) getirmişlerdir. bunlar gerçek bir irlanda kralı üzerine bastığında çığlıklar atan fal’ın taşı (the stone of fal), darbesi ölümcül olan nuada’nın büyülü kılıcı (magic sword of nuada), güneşin kralı lugh’un mızrağı ve tüm tanrıların tanrısı dagda’nın herkesi doyurma kapasitesi olan kazanıdır.

  irlanda’da hristiyanlığın yayılmasıyla tuatha de danann tamamen yokolmamış, aksine kahramanlık destanları ve maceraları keşişler tarafından kaleme alınmıştır. tuatha de danann’ın yer altına yerleştikleri ve bildiğimiz periler olduklarına, ve ekimin son günü düzenlenen kelt şölenlerinde bazı seçilmiş ölümlüleri kendi diyarlarında misafir ettiklerine inanılır.
 • büyük bir bulutun üzerinde seyahat ederek bir adaya gelmişler, buraya yerleşerek ireland* adını vermişlerdir. firbolgları mag tuireadh savaşında yenmişler, ikinci mag tuiradh savaşında ise bölgenin kendilerinden önceki yerleşikleri olan fomorialı devler ile savaşmışlardır. yenilmez ispanyol kral milesius ve ordusu tarafından yeraltına sürüldükleri söylenir. günümüzde aes sidhe (bkz: banshee) adıyla, gözle görülmez varlıklar olarak yaşamaya devam ettiklerine ve adil bir savaşta ölümlülerle birlikte savaşacaklarına inanılır.
 • efsaneler bir yana bu irkin asil adi pict dir. bu irk iskocya ve irlandanin kaybolmus sakinleriydi ve kendilerine tuatha de danaan derlerdi.

  tuatha de danann veya tuatha de danaan tam cevrildiginde "dana'nin cocuklari" demektir. ancak sozlu anlatim ve de bunlarin yazimi gozonune alindiginda tuatha de dana ann yani "yurekli ann in ailesi" anlamina da gelebilir.
 • yan flütü abartmış bir grup, yan flütün yoğun olarak kullanılmasını sevmiyorsanız grubu da beğenmeniz mümkün değil. bir de söz yazma konusunda çok rezaletler, hele bir the dance of the little ones diye bir parçaları var ki gülmekten yerlerde yuvarlandım sözleri okurken*... örneklersek;

  looking for happiness, they love the woods and trees
  rolling on the sand - they love themselves on the sidh (?)
  they kiss all the roots - and sing lovely songs
  they bring in their hearts all the beauty of life and dreams
 • full metal panic deki denizaltının ismidir.
 • changeling the dreaming hikayesine göre, tuatha de danann verilen sözlerin tutulmasından sorumludur biraz da; örneğin sluagh'ların hikayesinde de geçerler.

  anlatılana göre, sluagh perileri slav köylülerin uslanmaz ve yaramaz çocuklarını çığlıklar atarak korkutarak hizaya getirirlermiş, ancak verilmiş bir sözden ötürü kimsenin canını incitmeyeceklerdir, köylüler de perilere bozuk süt ve küflü ekmek verirlermiş. ama gün gelmiş, bir velet çıkmış ve sluagh'ların kendisine zarar veremeyeceğini bildiği için bütün korkutmalara karşın yaramazlıktan vazgeçmemiş, bir de üzerine sluagh'ları küçümsemiş. bunu sindiremeyen periler keskin bir bıçak ile çocuğun bir damla kanını akıtmış. o bir damla kanın yere düşmesi üzerine soylu ve ihtişamlı tuatha de danann, irlanda'dan kalkmış, verilen ama tutulmayan sözün hesabını sormak için yola koyulmuşlar. atlarının gümüş nal sesleri slav ormanlarında yankılanmış ve sözlerini bozmanın cezası olarak sluagh'ların fısıltıdan daha yüksek bir sesle konuşamamasını sağlamışlar.
 • (bkz: lugh)
  (bkz: morrigan)
  (bkz: aengus)
  (bkz: manannan mac lir)

hesabın var mı? giriş yap