şükela:  tümü | bugün
 • başlık karakter sınırına takıldığından dolayı aslı "tubitakın sahip çıkmadığı projeye biz sahip çıkıyoruz kampanyası" olacak olan başlık.

  üniversiteli genç arkadaşın facebookta yazdığı yazıyı bizzat kopyalıyorum;

  "arkadaşlar oncelikle uzun bir yazı olacak ama hem hayatımın onemli bir anısını paylasmak hemde yardım isteyecegim llutfen uplarınızı esirgemeyin.

  suan ısparta suleyman demirel üniversitesinde okuyorum. bundan 3 yıl once yıllardır araştırdığım bir projeyi gerçekleştirdim ve tubitak proje yarışmasına katıldım 1500 proje arasından ilk 23 e kalarak ytüde gerçekleşecek olan yarı finale katılmaya hak kazandım. bu yarısmada ilk 3 gun sergi olur standınızs gelenlere projeyi anlatırsınız 4. gun ise juri onunde sunum yaparsınız ve finale gidecekler belirlenir. gittiğimizde yan standdaki kisilerin surekli aynı uc kisiye gördükleri her yerde selam verdiklerini ve hep muhabbet ettiklerini farkettik fakat tanıdıkları olabilecegini dusunerek birşeyden kuskulanmadık. 4. gun jürinin karşısına çıktığımda inanamadım tam anlamıyla. selam verdikleri uc kisi juri uyesi olan 3 kişiydi. sunumumu yaptım ve jurilerden biri " muhtemelen gecemeyeceksin fakat bu projenin mutlaka patentini al kar-maliyet oranı bu kadr yuksek bir proje zor bulunur" dedi.

  bende madem iyi bir proje neden gecemeyeyim dedim ve birsey söylemedi yanımdan ayrıldı. daha sonra sonuclar açıklandı ve finale giden 2 projeden 1inin o selam veren arkadaşlar oldugunu gordum. iste o an puzzle parçaları yerine oturdu. demem o ki tübitak'ın tarafsız oldugunu dusunmuyorum. ve aslında o juri üyesinin boyle demesinin ardından projemin uzerine düşmeye karar verdim. 5 is adamı bana ulaştı ve gorusmek istediklerini soyledi görüştük ve hepsi bana projemi 4 bin tl gibi komik bir rakama satın almak istediklerini söylediler bende avrupada veya kanada da universite okumak istedigimi bunu saglarlarsa projemi vereceğimi soyledim kabul etmediler. daha sonra tvde yayınlanan bir fikrinmi var adlı proje yarışmasından davet aldım ama üniversitem dolayısıyla katılamadım..

  projemden bahsedeyim: sadece basınçlı oksijen ve surtunme kuvvetini kullanan bir klima yaptım. deneylerle elde ettigimiz sıcaklık değerleriyle birlikte ortalama degerleri 2000. tl olan 12.000 btu klimalarda kullanılan uluslararsı sıcaklık değerlerini 450 tlye mal ettigim klima ile sıcak ve soguk değerlerin her ikisi icinde sağladık.

  2. avantaj zararlı gaz kullanımı olmadıgı icin klima gazı zehirlenmesi riski yok.
  3. avantaj kullanılan yerin fiziksel şartlarına gore %20-25 arası aylık enerji tasarrufu sağlıyor.

  ve son olarak ne istediğime geleyim. dedigim gibi yurt dısında bana bu projemi arge çalışması ile en iyi haline getirip gerçekleştirme imkanı sunabilecek bir universitede burs istiyorum. bana bu sartları sağladıktan sonra ulke farketmez hindistan bile olur. bu yolda yardım edebilecek kisiler arıyorum. belki yurtdışında bir üniversiteden birisini tanıyor olabilirsiniz veya bir konsoloslukta burslarla ilgilenen kisi olabilir, herhangi birsey olabilir. yardım edebileceğimizi umuyorum. uplarınız dert görmesin"

  ülkemizin en tarafsız olması gereken kurumu böyle şeyler yapıyorsa bence bizler bireysel olarak elimizden geldiğince bu tarz projelere sahip çıkmalıyız. umarım yardımı dokunacak birileri olabilir.

  edit: proje sahibi arkadaşa ulaşmak isteyenler burakbasaksehir@gmail.com adresinden mail yoluyla ulaşabilir. teşekkürler ilginiz için
 • ardına düşülmesi gereken kampanya.
  not: gruptanım.
 • en kısa zamanda başka ülkelerin değerini anlayacağını umduğum proje. bu ülke yine arkandan bakmakla yetinecektir ve bunu hakediyordur.
  yardım edebilmek yada akıl verebilmek isterdim ama elimden sadece up'lamak geliyor maalesef
 • grupta da görmüş üzülmüştüm. kesinlikle yurtdışındaki üniversiteler ile paylaşılması gereken proje. bu ülkede ne kadar değer görmese de gelişmiş ülkeler değerini anlayacak gerekli şekilde destek olacaktır.
 • 1) proje eğer gerçekten işe yarar ise, bunu "kıymetimi anlamıyorlar" diye facebook gruplarında paylaşmanın gereği yok.

  2) yurtdışında ya da türkiye'de böyle şeylerle ilgilenen herhangi bir üniversiteye uygun biçimde mail atarak ulaşmak mümkün. yukarıda söylediğim gibi, proje gerçekten gelecek vadediyorsa havada kapılırsın.

  3) bir işadamı projeni ucuza almak istiyorsa, bu seni kandırmaya çalışmalarından dolayı değil, sana küçük de olsa bir destek olma çabaları yüzündendir. birinci maddede belirttiğim gibi, projen gerçekten işe yarar gelecek vadediyorsa, hiç bir işadamı kaz gelecek yerden tavuğu esirgemez.

  4) herhangi bir klima üreticisi firmaya, bu projenden bahsedersen ve gerçekten dediğin gibi çok kazançlı işe yarar bir çalışma ise, ertesi gün kapından limuzinle alınır, business class bileti ile firma ceosu ile olan randevuna gidersin.

  5) tüm bunlar olmuyorsa, üzgünüm dostum ama projen işe yaramıyordur. seni önce çevren, sonra kendin fazlasıyla gaza getirmişsin.
 • tübitak nedir, necidir, ne iş yapar için lütfen; (bkz: okunmuş fasulye projesi)

  üzüldüm açıkçası. götü kırık, ingiliz köpeği olan hindistan bile propan gazı ile çalışan klima üretti diye bilimsel devrim demişlerdi zamanında. kendimiz adına bir şey yapınca ya torpilleniliyor bu çocuklar ya xxx tl al siktir git deniyor.
 • yani hakikaten neresinden tutmak gerek bilmiyorum ama ısı transferi gibi artık neredeyse yüzyıldır çok iyi çalışılagelmiş ve on yıllardır bireysel çalışma ile değil laboratuvarların, devasa araştırma guruplarının birtakım küçük adımlar atabildiği bir alanda tutup

  --- spoiler ---

  sadece basınçlı oksijen ve surtunme kuvvetini kullanan bir klima yaptım. deneylerle elde ettigimiz sıcaklık değerleriyle birlikte ortalama degerleri 2000. tl olan 12.000 btu klimalarda kullanılan uluslararsı sıcaklık değerlerini 450 tlye mal ettigim klima ile sıcak ve soguk değerlerin her ikisi icinde sağladık.

  2. avantaj zararlı gaz kullanımı olmadıgı icin klima gazı zehirlenmesi riski yok.
  3. avantaj kullanılan yerin fiziksel şartlarına gore %20-25 arası aylık enerji tasarrufu sağlıyor.

  --- spoiler ---

  gibi hakikaten "uç" bir sonuç elde edebilen ve (bunu işin içinde basınçlı oksijen ve sürtünme olduğu için söylüyorum) bunu da güvenli bir şekilde yapabilen bu arkadaşımıza buluşunu hemen patentlemesini öneririm.

  zira böyle bir buluş öyle yenilir yutulur bir şey değildir. bu kadar şirket, bu kadar araştırma laboratuvarı bu konuya bu kadar para ayırırken, bu kadar konunun uzmanı insan kafa yorup çalışırken ancak %1 ve altında birtakım kazançlar elde edebiliyorken, eğer siz böyle sadece oksijen ve sürtünmeye (ki hangi sürtünme tabii) dayanarak böyle bir sistem tasarlayabildiyseniz bunu öyle tübitak projesiydi şuydu buydu diye harcamayın. doğrudan patentleyin, zaten ısı transferi üzerine çalışan önde gelen bütün firmalar kapınızda kuyruk olacak, sadece sizin değil, yedi sulalenizin de geçim derdi diye bir şey kalmayacaktır.

  ha tübitak hata yapmış mıdır?

  evet.

  proje elerken dikkat noktasında. yoksa bırakın böyle yarışmalarda hakemlerin belirlenip hakemliklerin yapılmasını, akademik proje hakemliklerinde dahi inanilmaz derecede kılı kırk yaran ve idari dahlin kesinlikle söz konusu olmadığı bir titizlikle yürütülüyor süreçler.

  yiğidi ödüreceksin ama hakkını yemeyeceksin. 2016 yılında adamın birisi çıkıp %25 enerji tasarrufundan bahsediyorsa ya ne yaptığını bilmiyordur ya da dahidir. eğer tübitak dahi ile şarlatanı ayıramamışsa hata etmiştir, evet.
 • arkadaşı yukarıya doğru itekliyoruz.

  (bkz: deshi basara)
 • benim de projemin onaylanmadığı ted koleji'nin onaylarini fazlaca gözüme çarpan kurumdur. darginim sana tubitak.
 • proje sahibi arkadasin burayi okuyacagini umarak yaziyorum,
  yardim istemen gereken yer facebook degil, reddit. ayni metni ingilizce yaz redditte paylas. daha fazla kisiye ve yurt disindan insanlara bu sekilde ulasabilirsin. burs saglayacak kisi veya universite ancak ordan cikar