şükela:  tümü | bugün
  • türkiye’nin bilimdeki yüzakı tübitak’ın anadolu’nun tüm köylerinden örnekler toplayarak yeni bir yoğurt üretmesi hadisesi. çalışmalar sonucunda raf ömrü 3 aya çıkan yoğurt, gemi ve fırkateynlerde sivil ve askeri ihtiyaçlar için de kullanılabilecekmiş. teşekkürler tübitak, bir problemi daha çözdüğün için. kaynak
  • 21. yüzyılda dünya ile entegrasyonda geldiğimiz nokta
    bilim insanlarımız başka ülkeler mars'ta koloni kurarken bizimkiler yoğurt mayalıyor....
  • "türkiye’nin bilimdeki yüzakı" ndan sonrasını okumadığım başlık...
  • bunu yazın güneş kremi olarak, endüstride de tutkal olarak geliştirirlerse benden okey alacak projedir.
  • hiç bir şey yapmamalarından iyidir, topraklarımıza özgü mayaları toplamaları. satsınlar biz de alıp yoğurt yapalım, bu arada büyük ihtimalle fermente ürünler üstünde çalışan ufak bir grup ya da kişinin yaptığı bir çalışma, eleştirilecek bir şey göremiyorum.
  • anladığım şu: ülkeyi taramışlar, çeşitli tipte yoğurt mayalarını derlemişler, bunların arasından 3 ay boyunca bozulmayan bir yoğurt üreten mayayı tespit etmişler. yaygın olarak kullanıma açmak için uğraşıyorlarmış.
    şayet doğru anladıysam hiç de küçümsenecek bir çalışma değildir. gayet de faydalı ve bilimsel bir çalışmadır. bu çalışmayı yapanları tebrik ederim.
    "hiç bir şeyi beğenmeyeceğiz" diye bir tavrımız yok. beğenilecek şeyi tabi ki beğenebiliriz.
  • love, death & robots'un 6. bölümünde görebileceğiniz yoğurt
  • mucizesi neymiş acaba sütten ağzı yananlara bir faydası var mı acaba?
  • sen sen kel! hep sen karıştırıyorsun ortalığı!

tanım: gayet de güzel bi proje, doğal yoldan raf ömrü uzunluğunun ne kadar zor olduğunu ve sınırlı olduğunu bu tekniklerin binlerce yıldır tekrarlanmasından anlaşılabilir;ki bu projede adamlar üretim tekniğini değiştirerek değil fraksiyonlardan birini değiştirerek sağlıyorlar.burda kötü bişey yok.

yani bok atma derdinden başka derdiniz yok.
    (bkz: derdini sikeyim)
  • (bkz: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi) iş başında. arkadaşlar tamam, hayvanat bahçesi müdürü yönetici olabilir, ledli ekmek dolabı, imanlı fasülye yarışmalara girmiş olabilir. ben de çok güldüm, çok eleştirdim bunları. ama alt tarafı yoğurt deyip, tübitaktan silikon vadisi projeleri beklemek olmaz. yoğurt %100 tübitak işi olmamalı evet ama, oldukça güzel bir buluşa imza atmışlar. savaş, doğal afet vb durumlarda gayet faydalı olabilecek bir gıda.