• (bkz: ak kadrolar)
  • en ufak $eyden dahi para kazanma, kar etme kaygisina verilen isim. zengin insanlarin beyninde bulunan bir bolum.
  • bu zihniyeti idrâk edebilmek için ne tür bir tüccardan bahsettiğimizi de bilmeli ve ona göre konuşmalıyız.

dürüst tüccar mı; yalancı tüccar mı?
    mümin tüccar mı; münâfık tüccar mı?
    alman tüccar mı; japon tüccar mı?
    7 kuşaktır dededen tüccar bir tüccar mı; yeniyetme, sonradan görme, dini imânı para olan tüccar mı?
    işini seven, müşterisine saygılı, müşterisini "velinimet" bilen, sattığı malı bilen, seven, işinin ehli, atadan görmüş geçirmiş kâmil bir tüccar mı; yoksa ne mal olursa satan, tek derdi para kazanmak olan, para kazanmak için her şeyi yapabilecek kadar kişiliksiz, şerefsiz, geleneği göreneği olmayan ve bizâtihi kendisi "malın teki" bir tüccar mı?

hâsılı "tüccar zihniyeti" diye aşağılanması gereken bir zihniyet yoktur. "iyi" tüccâr ve "kötü" tüccâr vardır. ticaret, en kadim mesleklerden biridir. ticaret erbâbı olmak, adamın şerefsiz, hayâsız, paragöz, ahlâksız olması mânâsını taşımaz, ki burada bu mânâda kullanıldığını seziyoruz. kişinin bir şey satması, o kişinin tüccarlığına delil teşkil etmez. "tüccar" olmak öyle ucuz bir şey değildir.

kişi, paşa kıyafeti giymekle "paşa" olmaz, ama paşalar paşa kıyafeti giyerler.
    nice "insan" gördüm üzerinde kıyafet yok. nice kıyafet gördüm içinde "insan" yok...
  • bir gün bir tanidigim, en durust tuccar nerde olur diye sormustu, ben de anadoludan 2-3 il saydim dediki hayır en durust tuccar istanbulda olur cunku anadoluda duzgun is yapmayan insan memleketinde barınamaz bu yuzden istanbula gelir onun icin son caredir istanbulda uc kagit yaparsa tutunamaz buyuyemez o yuzden duzgun ticaret yapmak zorunda kalir demisti.dogru mu degil mi bilemem.
  • ticaretin temeli olan dürüstlükten sapmayanların er ya da geç bir noktaya geldiği. ali cengizi çok olanın da kaybolmasının kaçınılmaz olduğu meslek grubu zihniyeti
  • maaş verirken zimbabwe'yi örnek gösteren ama iş çalışma disiplinine gelince hep almanya'yı örnek gösteren, hiçbir şeyi beğenmeyen kan emici sülük zihniyeti.
  • bazı insanların diğer insanları onlarda bulunmamasından dolayı kınamalarına sebebiyet veren zihniyet.
    -olm sen de de hiç tüccar zihniyeti yok. bak 1 koyceeen 3 alceeeen
    -yok gerek yok böyle daha iyi duruyo.
  • senin cebindeki parayı almak için her türlü yalan ve oyunu ticari zeka olarak yorumlayan kimseler. dürüstlük karlı değildir onlar için.
  • para aşığıdır.
hesabın var mı? giriş yap