şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibariyle trt 1 de yardırmaktadır ızleyici yorumu: amid ve midyat med kaynaklı isimler ama siz medler anadolu'da yok diyorsunuz tufan gündüz cevabı "e ne yapalım yani?" herif resmen uçmuş
 • an itibariyle biten gündem ötesi programında yardırmış, trt 1 gibi ne olduğu malum kanalda atsız ata'yı ve arkadaşlarından örnekler vererek ırkçılık-turancılık davasından bahsetmiş, duygularımıza tercüman olmuştur. devlet kanalında bunları söylemek takdir edilesi bir davranış. ağzına sağlık, ömrüne bereket hocam.
 • türklük şuuruna(!) sahip tarihi ideolojik okumaya tabi tutmayan safevi tarihi uzmanıdır. iran'da bulunmuş farsça öğrenmiş safevi kaynaklarını taramıştır. iranlı tarihçilerin safevi devletindeki kızılbaşları küçümsemesi gücüne gittiği için son kızılbaş şah ismail kitabını yazarak çok önemli bir boşluğu doldurmuştur. yavuz sultan selim'in büyük bir alevi katliamı yaptığını doğrulayacak verilerin olmadığını 40 bin ifadesinin gerçek dışı olduğunu söyler. bununla beraber şah ismail'i ve kızılbaşları sever türk tarihinin bir parçası olarak görür. iran türkleri'nin azeri değil türk olduğundan da bahsetmiştir.
 • kıymeti bilinmesi gereken tarihçi.
 • kendisini gündem ötesi isimli program sayesinde tanıdım.dürüst olmak gerekirse trt'de böyle bir adamla karşılaşmak şaşırtıcı gelmedi değil .genel konuşma yapısı günümüzün aptal osmanlı fanatiklerine aykırı gelmiştir muhtemelen.adam o kadar sakin o kadar bilgili ve o kadar yapıcı konuştu ki hayran kalmamak elde değildi doğrusu.

  tarihi bir tarafa yakın olmak için değil sevdiği için yazan tarihçidir.
 • bu gece gundem siyaset programinda mustafa çalık ile birlikte hagrika! bir ikili olusturmuslardir.

  kurtlere kendi dilinde isimler verilmemesi/yasak konulmasi kürtlerin kendi menfaatine imis.

  kürt meselesini tartisir ve zamanin yasaklarindan söz ederken,
  kendi ifadesine göre;
  4 gun sonra işe girdiklerinde, ya da kapi zillerine isimlerini kürtçe yazdiklarinda, allah muhafaza baslarina gelmeyen kalmazmis.

  bir anlamda kurtler (ya da diger azinliklar) uzerindeki toplum baskisini itiraf niteliginde bu anlattiklari.
  paşam demiyor ki, "toplum farkliliklara hosgoruyle yaklasmali, onlari kimlikleri, kültürleri ile kabul etmeli.

  :)

  profesörmus bu adam.
  ınanilir gibi degil.
 • kürtçüleri nasıl kızdırdıysa bu platformda bile ağlatmış. bu bile hocanın kıymetini bilmemiz gerektiğini gösteriyor, eksik olmasın.
 • türk'ü tarifi şöyledir ki ziyadesiyle duygusaldır;

  https://www.youtube.com/…mafba6m7a&feature=youtu.be
 • hikaye şöyle efendim. bir türkmen kocası aşiretini toplamış ve o tarihi soruyu sorrmuş: "- nöördünüz lâa ? " hemen cevap vermişler. "- nöörelim atam!" türkmen kocası "-sizi şarkî roma'ya salayımda gidip oraları biraz şenlendirin" demiş. "- âlâ atam" demişler. sonra atlarına atlayıp dıgıdık, dıgıdık, dıgıdık orta anadolu gelmişler, geldikten sonra buraları çok sevmişler, eh bu kadar yol geldik bari burada şehirler kuralım demişler. sonra bir güzel yerleşmişler ve bir daha buradan hiç ayrılmamışlar. buraları hem şenlendirmişler, hem de şen şakrak bir yer haline getirmişler :) ben konuyu kendince kısaca anlatmaya çalıştım. daha ayrıntılı merak edenler ise türk edebiyatı dergisindeki tufan hocamın röportajını okuyabilirler. " türkmenler geldiklerinde orta anadolu boş bir hâldeydi."

  not : âh şu modern zamanlara, ben hâlâ aşiretimi bilmiyorum