şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atesli silahlarin bir uyesi, cesitli cesitleri vardir; pompali tufek, otomatik tufek, belden kirmali tufek ki bunlar genelde av tufegi sinifindadirlar; mg3, kanas gibi garip turleri de vardir.
 • ege sahil kasabalarinda zipkin yerine de kullanilir.
 • (bkz: filinta)
 • bir edip cansever siiri;
  alışılmış yerlerde alışılmış adam
  tuhaf adam, çok tuhaf adam, ya da bundan böyle tuhaf
  bir tuhaflıktır ama doğrusu
  omuza asılmış tüfek
  bir tüfektir her sokağın ucu
  siyaha kapalı at
  patladı patlayacak
  içine donuk pencere
  sert adam
  tek kelime
  adinin çıkardığı ses
  bir çekmece, bir kutu
  bir tüfektir bunlar doğrusu
  dopdolu bir tüfek.
  iskemle kendini saklar -böyle de saka olmaz-
  ansızın görünmek için yapar bunu
  bakarız odanın güttüğü bir şeydir iskemle
  beyaza eğik, sarıya aç
  bir olaydır belki de bir olay
  hem ne güzel -eğer isiniz yoksa-
  birden güzele yer ederiz, ben şapkamla
  sen saclarınla, adinin çıkardığı seslerle sen
  bir kalınlıktır hava
  bir gelenidir şapka
  birinde bine katli güvercin
  birinde çaplacık bir baş
  bir tüfektir ama doğrusu
  ansızın görünen bir şey
  kesile kalmış bir ot
  bir çıkıntı ay yuvarlağında
  susmak, o ölüme denk susmak
  var ya
  bir tüfektir iste insanda
  hem de pırıl pırıl bir tüfek
  çocuklar korktuğuyla.
 • yunanca da karsiligi toufeki
 • rüyada görüldüğünde, kavga ve ayrılık olarak yorumlanan ateşli silah.
 • edip cansever'in yıllarca önceki gibi bir adamı anlattığı hayal edilen bu şiirine, bang* sesi çıkaran bir çeşit silah adı vermesi bir adet muammadır.
 • avrupa topraklarinda savaslarda ilk olarak osmanli tarafindan mohac savasinda kullanilmis aygittir..

  gecen gün bir mesaj geldi sozlukten turan taktigi/@azuth entirisindeki bir hadiseye istinaden "efendim tüfeng icat oldu demissiniz ama mohac savasinda kullanilmis idi bu osmanli tarafindan.. gavur bulmadi yani".. (evet aynen boyle.. saniorsunuz ki sozluk mesajlasma fasilitesini ancak "buradan zor oluor msn var mi?" seklinde kullaniyoruz.. yok arkadas.. gecen bir edebi tartisma yaptik akliniz durur) ben de polemik e girmemek icin tufengleri mitralyoz olarak degistirdim..

  her neyse sonra arastirmalarim neticesinde (sanirsin osmanli arsivlerine indim, el yazmalarini, mikro filmleri bir james bond edasi ile inceledim... tam olarak "osmanlida savas" adli kitabi tuvalette okudum) gordum ki bu osmanlinin kullandigi tüfek, bizim bildigimiz anlamda kullanilan bir savas araci degil, ancak surlara hucum eden muttefik askerlerini korumak acisindan bir vole, bir baraj atisi olarak kullanilan bir hadise.. zira yakin savasta tufek kullanan bir yenicerinin olur da iskalamasi veya yeterince hasar verememesi sonrasinda yaklasik 3 dk da yeniden atilabilir duruma gelebilen tufek i, bir savas aleti olarak verimli kullanmasi mümkün degil..

  o yüzdendir ki osmanli tufek i kullanan ilk ulus olsa da, verimli kullanan ilk ulus degildir.. 17. yüzyilin sonlarina dogru, bakimi ve tekrar doldurumu daha kolay olan frenk tüfekleri cikinca, tufek savasa daha etkin katilmis, bu teknolojik gelisime de ayak uyduramayan devlet-i osmanli savaslardan birer birer yenik ayrilmaya baslamisti..
 • tanım olarak namlusunda yiv set bulunduran, bir kişi tarafından omuzdan veya herhangi bir şekilde ateşlenmek üzere tasarlanan ateşli silahtır. örneğin musket bir tüfek değildir. ama rifled musket tüfek sayılabilir.

  (bkz: rifling)
 • askeriyede öyle bir yeri vardır ki bu aletin, yere düşürdüğünüz anda kendinizi "tüfeğim seni bir daha düşürmeyeceğim. sana giren şarjör bana girsin" diyerek sürünürken bulursunuz.