şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaşgarlı mahmud a göre; toptan önce icad edilmiş, türkistanda ortaya çıkmış, tüff sesini verdiğinden tüfek denmiştir.
 • avrupa topraklarinda savaslarda ilk olarak osmanli tarafindan mohac savasinda kullanilmis aygittir..

  gecen gün bir mesaj geldi sozlukten turan taktigi/@azuth entirisindeki bir hadiseye istinaden "efendim tüfeng icat oldu demissiniz ama mohac savasinda kullanilmis idi bu osmanli tarafindan.. gavur bulmadi yani".. (evet aynen boyle.. saniorsunuz ki sozluk mesajlasma fasilitesini ancak "buradan zor oluor msn var mi?" seklinde kullaniyoruz.. yok arkadas.. gecen bir edebi tartisma yaptik akliniz durur) ben de polemik e girmemek icin tufengleri mitralyoz olarak degistirdim..

  her neyse sonra arastirmalarim neticesinde (sanirsin osmanli arsivlerine indim, el yazmalarini, mikro filmleri bir james bond edasi ile inceledim... tam olarak "osmanlida savas" adli kitabi tuvalette okudum) gordum ki bu osmanlinin kullandigi tüfek, bizim bildigimiz anlamda kullanilan bir savas araci degil, ancak surlara hucum eden muttefik askerlerini korumak acisindan bir vole, bir baraj atisi olarak kullanilan bir hadise.. zira yakin savasta tufek kullanan bir yenicerinin olur da iskalamasi veya yeterince hasar verememesi sonrasinda yaklasik 3 dk da yeniden atilabilir duruma gelebilen tufek i, bir savas aleti olarak verimli kullanmasi mümkün degil..

  o yüzdendir ki osmanli tufek i kullanan ilk ulus olsa da, verimli kullanan ilk ulus degildir.. 17. yüzyilin sonlarina dogru, bakimi ve tekrar doldurumu daha kolay olan frenk tüfekleri cikinca, tufek savasa daha etkin katilmis, bu teknolojik gelisime de ayak uyduramayan devlet-i osmanli savaslardan birer birer yenik ayrilmaya baslamisti..
 • askeriyede öyle bir yeri vardır ki bu aletin, yere düşürdüğünüz anda kendinizi "tüfeğim seni bir daha düşürmeyeceğim. sana giren şarjör bana girsin" diyerek sürünürken bulursunuz.
 • daha yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda, tüfeğin ateşlenmesiyle götün alev alıp osurması arasında şairane imajlar, istiareler kurulduğu vakiy. favori edibim zati, bir hasmıyla laf dalaşına girmişken adam hakkında bir hiciv söylemeye karar verip şöyle der misal:

  hicv ile bir sıkı basayın topçuzadeye
  odlar osurdayın bugün ana tüfek gibi. [ateşler osurtayım bugün ona tüfek gibi]
 • (bkz: dragunov)
 • tanım olarak namlusunda yiv set bulunduran, bir kişi tarafından omuzdan veya herhangi bir şekilde ateşlenmek üzere tasarlanan ateşli silahtır. örneğin musket bir tüfek değildir. ama rifled musket tüfek sayılabilir.

  (bkz: rifling)
 • insanda bağımlılık yapa bilen insanda avcılık duygusu oluştura bilen her atışında mutlu eden yanında insana cesaret veren ateşli silah türlerinden biri
 • atesli silahlarin bir uyesi, cesitli cesitleri vardir; pompali tufek, otomatik tufek, belden kirmali tufek ki bunlar genelde av tufegi sinifindadirlar; mg3, kanas gibi garip turleri de vardir.
 • ege sahil kasabalarinda zipkin yerine de kullanilir.
 • fitilli tüfeğin tetik mekanizmasını ilk olarak osmanlılar bulmuştur. bildiğimiz tüfeği ilk olarak otlukbeli savaşında kullanmışlardır. etkili bir silah olarak kullanmaları ( yaylım ateşi )çaldıran savaşı olmuştur. otlukbeli savaşına kadar kullanılanlar daha çok arkebüz şeklindeydi.