• atesli silahlarin bir uyesi, cesitli cesitleri vardir; pompali tufek, otomatik tufek, belden kirmali tufek ki bunlar genelde av tufegi sinifindadirlar; mg3, kanas gibi garip turleri de vardir.
  • (bkz: filinta)
  • bir edip cansever siiri;
    alışılmış yerlerde alışılmış adam
    tuhaf adam, çok tuhaf adam, ya da bundan böyle tuhaf
    bir tuhaflıktır ama doğrusu
    omuza asılmış tüfek
    bir tüfektir her sokağın ucu
    siyaha kapalı at
    patladı patlayacak
    içine donuk pencere
    sert adam
    tek kelime
    adinin çıkardığı ses
    bir çekmece, bir kutu
    bir tüfektir bunlar doğrusu
    dopdolu bir tüfek.
    iskemle kendini saklar -böyle de saka olmaz-
    ansızın görünmek için yapar bunu
    bakarız odanın güttüğü bir şeydir iskemle
    beyaza eğik, sarıya aç
    bir olaydır belki de bir olay
    hem ne güzel -eğer isiniz yoksa-
    birden güzele yer ederiz, ben şapkamla
    sen saclarınla, adinin çıkardığı seslerle sen
    bir kalınlıktır hava
    bir gelenidir şapka
    birinde bine katli güvercin
    birinde çaplacık bir baş
    bir tüfektir ama doğrusu
    ansızın görünen bir şey
    kesile kalmış bir ot
    bir çıkıntı ay yuvarlağında
    susmak, o ölüme denk susmak
    var ya
    bir tüfektir iste insanda
    hem de pırıl pırıl bir tüfek
    çocuklar korktuğuyla.
  • yunanca da karsiligi toufeki
  • rüyada görüldüğünde, kavga ve ayrılık olarak yorumlanan ateşli silah.
  • edip cansever'in yıllarca önceki gibi bir adamı anlattığı hayal edilen bu şiirine, bang* sesi çıkaran bir çeşit silah adı vermesi bir adet muammadır.
  • avrupa topraklarinda savaslarda ilk olarak osmanli tarafindan mohac savasinda kullanilmis aygittir..

gecen gün bir mesaj geldi sozlukten turan taktigi/@azuth entirisindeki bir hadiseye istinaden "efendim tüfeng icat oldu demissiniz ama mohac savasinda kullanilmis idi bu osmanli tarafindan.. gavur bulmadi yani".. (evet aynen boyle.. saniorsunuz ki sozluk mesajlasma fasilitesini ancak "buradan zor oluor msn var mi?" seklinde kullaniyoruz.. yok arkadas.. gecen bir edebi tartisma yaptik akliniz durur) ben de polemik e girmemek icin tufengleri mitralyoz olarak degistirdim..

her neyse sonra arastirmalarim neticesinde (sanirsin osmanli arsivlerine indim, el yazmalarini, mikro filmleri bir james bond edasi ile inceledim... tam olarak "osmanlida savas" adli kitabi tuvalette okudum) gordum ki bu osmanlinin kullandigi tüfek, bizim bildigimiz anlamda kullanilan bir savas araci degil, ancak surlara hucum eden muttefik askerlerini korumak acisindan bir vole, bir baraj atisi olarak kullanilan bir hadise.. zira yakin savasta tufek kullanan bir yenicerinin olur da iskalamasi veya yeterince hasar verememesi sonrasinda yaklasik 3 dk da yeniden atilabilir duruma gelebilen tufek i, bir savas aleti olarak verimli kullanmasi mümkün degil..

o yüzdendir ki osmanli tufek i kullanan ilk ulus olsa da, verimli kullanan ilk ulus degildir.. 17. yüzyilin sonlarina dogru, bakimi ve tekrar doldurumu daha kolay olan frenk tüfekleri cikinca, tufek savasa daha etkin katilmis, bu teknolojik gelisime de ayak uyduramayan devlet-i osmanli savaslardan birer birer yenik ayrilmaya baslamisti..
  • tanım olarak namlusunda yiv set bulunduran, bir kişi tarafından omuzdan veya herhangi bir şekilde ateşlenmek üzere tasarlanan ateşli silahtır. örneğin musket bir tüfek değildir. ama rifled musket tüfek sayılabilir.

(bkz: rifling)
  • askeriyede öyle bir yeri vardır ki bu aletin, yere düşürdüğünüz anda kendinizi "tüfeğim seni bir daha düşürmeyeceğim. sana giren şarjör bana girsin" diyerek sürünürken bulursunuz.
  • insanda bağımlılık yapa bilen insanda avcılık duygusu oluştura bilen her atışında mutlu eden yanında insana cesaret veren ateşli silah türlerinden biri
hesabın var mı? giriş yap