şükela:  tümü | bugün
  • en eski tipleri tüfeğin namlusuna sokulan boru şeklindedir ve kurusıkı mühimmatla ateşlenirler. acil bir durumda normal mühimmata geçiş zaman alıp tehlike yarattığı için daha sonra dibinde merminin oturacağı bir parça bulunan mermi tuzaklı ya da ortasında merminin geçeceği bir boru olan ve mermiyi takip eden gazları kullanan mermi geçişli tipleri ortaya çıkmıştır. tüfek bombasının en büyük sorunu tüfeğin normal kullanımını engellemesidir, bu yüzden pek çok ordu namlu altına monte edilen ve çapı 25-40 mm arasında değişen bombaatarları tercih etmektedir. ayrıntılı bilgi için bkz. http://world.guns.ru/grenade/gl00-e.htm
  • etkili bir bombadır. parça tesirli olmadığı için etkisiz olduğu düşünülebilir. ancak infilak tesirlidir ve amacı da atıldığı yerdeki canlı, cansız hedefleri yerlerinden etmektir. bununla 100 metre ötedeki varillerin yerlerini değiştirebiliyor olmak, canlı hedefleri de iş göremez hale getiriyor olmakla eşdeğerdir. ayrıca 100 metre gerisinde bulunduğunuz hedeften sıçrayan taş parçalarını kafanıza kadar geri göndertebilecek bir patlama etkisine sahiptir.
    etkisiz olan, bunun eğitim versiyonudur. kaldı ki o da geri tepmesi çok fazla olduğundan el kabzasını tutan başparmağı incitecek bir etkiye sahiptir.
  • bildiğin g3'e bomba sevk fişeği takılır, alev gizleyen sökülür yerine tüfek bombası takılır, kurma kolu çekilir, bırakılır, emniyet açılır, tetik düşürülür. lakin bu meret öyle bir patlar ki, rpg7 ya da el bombasından farkı yoktur. öyle bir geri teper ki dipçiği omzuna falan dayarsan büyük ihtimalle sakatlanırsın. top mermisi gibi dikey atış yapılır. dolayısıyla ideali dipçiği yere dayayıp bağdaş kurarak ateş etmektir. 200-300m menzili vardır.
  • (bkz: hk 79)
  • bizzat 8-10 kere attığım bir bomba tipi. bizimkiler bayağı bildiğin çizgi film bombası gibiydi. sevk fişeği ile atılıyor. ayakta atmadığından atarken vurulma ihtimalin az. el bombasında ayağa kalkıp attığından mortingen ihtimali büyük. ama allah yukarda anca 3-4 üncüde biraz yaklaşabildim hedefe. açıyı iyi ayarlamazsan alakasız yere de düşebiliyor. eğitimi eğlenceli, çatışmada yok tüfeğin ucuna tak, yok şarjörü çıkart, yok sevk fişeğini ağzına ver... zor yani... ama patlayınca bayağı etkiliydi. sanırsan mevzii savaşı için düşünmüşler, yoksa teröriste pek etkilemiyor. sonuçta bir adam var orda, zor vurması.