şükela:  tümü | bugün
 • duvar ormede kullanilan tas.
 • tas değil, pişmiş toprak
 • aslında tuğla'ya tuğla denmeseydi, pek ala tuğla çok güzel bir kız ismi olabilirdi. ama ne yazık ki tuğla'ya tuğla deniyor güzel isim olabilcek bir kelime daha türkçemizden eksiliyor
 • sek sek oynamak icin sek sek cizgilerini cizmemizi saglayan insaatlarda kullaninan koyu turuncu renkli sert cisim.
 • dusunce bas yaran cesitli nesneler icinde en önde geleni.
  ayrica agir, hantal nesneler icin de kullanilan bir sifattir.
  örnegin: "motorolanin ilk cep telefonu modelleri tugla gibidir."
 • ce$itli tipleri olduguna inanilan, aslinda sadece boyutlarina gore 16 lik, 20 lik tugla gibisinden isimler alan yapi elemani dir. delikli tugla kavrami, tuglalarin hepsi delikli oldugundan kelli gereksizdir ve cocuklarin ruh sagligi ve geli$imini etkilememesi acisindan kullanilmamasi gerekir. eger aletin deligi yoksa ona briket demek edepli olmanin bir gostergesidir.
 • izmirde*satıldıgı caddeye nazır dukkanda* dogal olarak vitrine konduğunu ve sergilendiğini görüp, onun da bu hakka sahip olduğunu düşünerek gülümseyebileceğiniz inşaat malzemesi.
 • satı$ı en yaygın olan tuğlalar; 8,5 tuğla, 13,5 tuğla ve baca tuğlasıdır.. 8,5 ince tuğla olup genelde pencere kenarlarını örmek için kullanılır, bahçelerde ince duvar örmek için de kullananlar vardır.. 13,5 tuğla ise biraz daha kalın olup binanın dı$ cephesini kaplayan tuğlalardır.. baca tuğlası da adı üstünde; bina içlerinden baca çıkmasını sağlayan tuğlalardır.. bu tuğlaların dı$ında asmolen, izotuğla, dekorason tuğlası, gibi çe$itli tuğlalalar mevcuttur.. türkiye'de yaygın olarak tuğla fabrikalarının bulunduğu $ehirler, boyabat (sinop), manisa, tekirdağ'dır.. tekirdağ tuğlası genelde dandiktir pek tercih edilmez..suya konulduğunda erir gider.. tuğladan gelmesi gereken ses asla gelmez... fakat her daim tuğla bulunur.. manisa ve boyabat tuğlaları bir iki istisna fabrika dı$ında gayet güzel tuğlalardır.. fakat kı$ dönemlerinde bazen tuğla bulmakta zorluk çekilir.. dekorasyon tuğlasını ise ı$ıklar isminde firma çıkarmaktadır ki artık tuğla ile marka ismi özde$le$mi$tir..
  bir de tuğla fabrikaları çok ilginç üretici tipleridir.. genelde ağlayan tiplerdir i$ yok $eklinde ama en ufak bir hareketlenmede en sadık müsterisini bile satıp tuğla yok deyip parayı pe$in verene uzatıvermektedirler.. ve en ufak hareketlenmede zam koyabilmektedirler.. sektörde i$ olmaması onlar için hak ettikleri bir durumdur..
 • araba yamuk durmasin, tampon kaporta ezilmesin diye eksik olan tekerinin yerine konulan yapi malzemesi