şükela:  tümü | bugün
 • sesin ve ısının yayılma hızı en az gaz maddelerde, en çok katı maddelerde olur. ısı ve sıcaklık yalıtımı amacıyla tuğlanın içi boş yani maddenin gaz halindedir, tahminime göre.
 • binaları ayakta tutan tuğlalar değil, temel ve kirişlerdir. ne kadar hafif olurlarsa o kadar sağlam olurlar. yalıtım ise duvarın dışına yapılır.
  hobisi kepçe ve inşaat izlemek olan ülkenin vatandaşı böyle sorular sormamalıdır.
  çocukluğu inşaatın 2. katından kum tepesine atlamak, aylarca bekleyen rutubetli su varillerinden kurbağa yakalamak olan bir varoş çocuğu olarak biraz kassam ev yaparım.
  he bugüne kadar ne inşa ettin dersen sadece köpek ve güvercin kulübesi..
  bir de yetişkinliğimde yaptığım bir kuş kafesi var ki ustalık eserim olarak londra'da sergileniyor. bu londra işi ciddi bu arada.
 • (bkz: ask uncle google)

  ama bu aralar işsizlikten pek çok şey yaptığım için ilk entariyi girip neden acap ki diye soran ve diğer suserlerin zihinlerinde de hakkaten neden ki lan sorusunu yankılatan susere binayen bu soruyu ciddiye alıp üşenenlere ve ekşinin bilgi kaynağı olduğu dönemleri hatırlamak isteyenler için cevaplayacağım. efenim gözenekli yapı tuğla ürünlerinde hafiflik sağlar. hafif olduğu için de taşıyıcı sisteme az yük bindirdiğinden demirden tasarruf sağlar. bu meramımızı giderdiğimize göre o vakit dağılabiliriz.
 • açılın ben mühendisim
  yukarıda da belirtildiği üzere tuğlalar yük taşımazlar hatta binaya ekstra yüktürler.
  binayı odalara ve dairelere bölme işini ısı ve ses yalıtımını da sağlayarak ve binaya en az yük getirecek şekilde tasarlanmışlar. artık yerini ses ve ısı yalıtımı daha iyi olan ve daha hafif olan gazbetona bırakmaktadır.
  edit: imla
 • tuğla yapılarda temel taşıyıcı unsur değildir. bu nedenle dayanıksız ve hafif malzemeden üretilir. tuğladaki deliklerin içi boş değildir hava doludur . hava iyi bir ısı ve ses yalıtımı sağlar.
 • bayram günleri çocuklar, marketten aldıkları torpili içine koyup patlatsınlar diyedir...
 • insanların içinin boş oldugu bi dünyada derdini sikeyim karşiiim
 • vücudundaki kemiklerin içinin boş olmasından bile uyanmayan insanlarca yadırganan olay. halbuki dünyada böyle çelişkili mevzular insanları öğrenmeye iter, merakını kamçılar bişey yapar. ama bu topraklara özgü cahil cesaretinde marine edilmiş deli özgüveni sayesinde "içine ne boş bırakıyonuz aq insan yalıtıcı bişey koyar bari" ile tamamlanıyor koca gün.

  hafiflik, çok daha az malzeme ile üretilmesi, çok hızlı kuruması gibi maliyeti kat kat düşüren gerekçeleri vardır. araştırmayı sevmeyenler için gelsin.