şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son edit. zaten bundan sonrasında başka edit yok:
  (bkz: 15 haziran 2017 tuğra'nın vefatı)

  ************************************************

  öncelikle ilgili makamlar ve medyaya seslenmek istiyorum.
  tuğra gerek medya gerek ilgili makamlar tarafından yakından takip ediliyor ve ailesiyle sıklıkla görüşmeler sağlanıyor. bu görüşmeler ailenin organ bulunma konusunda umudunu arttırırken, aynı zamanda daha fazla motive olmalarına yardımcı oluyor. süreçte yalnız olmadıklarını bilmek onları daha güçlü hale getiriyor. ben bu konuda devlet büyüklerimizden yapılacak olan "organlarınızı bağışlayın" açıklamasının daha fazla ses getireceğine inanıyorum. en azından bu şekilde yapılacak olan bir açıklama tüm medyada yer alacak ve bu konudan muzdarip herkesin sesi daha gür çıkmış olacak. hele ki bu açıklama devletin en üst mercisi sayın cumhurbaşkanımız tarafından yapılırsa çok daha etkili olacağına inanıyorum. toplam 1-2 dakikalık bir konuşma veya açıklama çok şeyi değiştirebilir. danışman veya ilgili birim görevlilerinden bu yazıyı gören olursa bu konuda destek olunacağına inanıyorum.
  yazarların yazdığı her yazı ardından biraz daha gündem oluyor, biraz daha ses duyuluyor. tabi ki yalnızca tuğra değil, tüm organ nakli bekleyenlerin sesini kastediyorum.

  amacımız nedir?
  tuğra burada sembol isim aslında. konu sadece kalp değil, diğer organlarıda kapsıyor. ihtiyaç sahibi sayısız çocuk ve yetişkin bulunuyor. ihtiyaç konusunda aciliyeti olan bir çok kişi olduğunu düşünüyorum. medyamızdan organ nakli konusunda destek rica ediyorum. tuğra ve tüm insanlarımız için bu çağrıya kulak vereceğinizi ve konuyu gündemlerinizden düşürmeyeceğinizi düşünüyorum.

  organ bağışı caiz mi? doğru mu?
  bilimsel, etik ve dini anlamda hiç bir sorun barındırmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. altta daha önce organ nakli konusunda kamuoyu ile paylaşılan bilgilendirme bültenlerini ve fetvalarını görebilirsiniz. burada en belirleyici kıstas bu işin mali yönünün olmaması gerektiğidir. eğer bir organ için para talep ediyorsanız hem dini hem etik anlamda sıkıntılı bir süreç başlıyor demektir. organ para karşılığında satın alınmadığı sürece bir sorun bulunmamaktadır.

  diyanet işleri bakanlığı fetvası:
  https://www.youtube.com/watch?v=lok5lhl4xrs
  organ nakli konusunda müslüman ve gayrimüslim arasında hiç bir fark yoktur. islam tedaviye önem vermiş, her insana tedavi olmaya eşit haklar tanımış, bir insana hayat vermeyi bütün insanlığa hayat verme mesafesinde görmüştür.

  sağlık bakanlığı organ bağışı bilgilendirme sayfası: https://organ.saglik.gov.tr/index.aspx
  sağlık bakanlığı konu hakkında kamu spotu yayınlarına devam ediyor.

  istanbul il sağlık müdürlüğü:
  http://www.istanbulhalksagligi.gov.tr/…-haftasi/498
  3-9 kasım organ bağışı haftasında oldukça aktif faaliyetler gerçekleştiriyor.

  #tugrayakalp

  tuğra doğumsal kalp hastası. ailesiyle uzun zamandan beri görüşüyoruz. kızımda kalp hastası ve tuğra kızımın kalp kardeşi.
  bundan yaklaşık 15 ay evvel gelişen komplikasyon sebebiyle tuğra kalbini yanında dolaştırdığı çantasında taşıyor. http://i.hizliresim.com/2ngraa.jpg

  `amacımız:`
  evvela tuğra'nın organ nakli konusunda beklentisini çözmek, bu konuda maalesef zamanımız çok kısıtlı. orta ve uzun vade de beklentimiz organ nakli konusunda toplumun bilinçlenmesi, bu konuda duyarlı bir kitle oluşmasının sağlanması. tuğra bugün sembol bir isim, bu durum yarın evvela benim sonra sizin veya yakınlarımızın ihtiyacı olabilir.
  (bkz: #66178391) girdisinde fransa'da bulunan 1976 caillavet yasası anlatılmış. belki böyle bir model ülkemizde de aktif hale getirilebilir.

  tuğra türkiye'de kalp nakil sırasında 1. sırada. maalesef bağışçı bulamadığı için çantasının yükü ağır gelmeye başladı ve yoğun bakıma kaldırıldı. tuğra'nın akciğerleri iyice su topladı, ödemler oluşmaya başladı , nefes almakta ciddi anlamda zorluk yaşıyor. kalp fonksiyonları vasıf konusunda yeterli olmamaya başladı. nakil için zamanı vardı fakat artık bu zaman sorun yaratmaya başladı. tuğra'nın durumu iyi değil. crp 16 düzeylerinde. bu yüzden başlığa "acil" ibaresi ekledim.

  telep nedir? mali bir şey değil. ortada parasal bir durum yok. ihtiyaç olan tek şey bağışçı.
  bunun için biraz gündem oluşturmak ve ses getirmek istiyoruz. tek talebimiz bu.

  belki bir medya kuruluşunda tanıdığınız olabilir, belki medya çalışanısınız (sanırım bu iki çağrımız dikkate alınmaya başladın, yayınlayan medya kuruluşlarına sonsuz teşekkürler).
  sosyal medyanızda paylaşabilir veya başlığı up yapabilirsiniz. dikkat çekici bir şeylere katkıda bulunmak ve tuğra evladımıza umut olmak içi elinizden geleni yapacağınıza inancım sonsuz.

  bulunduğu hastane: izmir ege üniversitesi.
  baba mehmet dizyörür: 0533 964 00 03

  bağış için bilinen gereksinimler kan grubu ve göğüs kafesi ölçüsü uyumu. kan grubu 0 rh (+) pozitif.

  https://www.facebook.com/…r/videos/760510190747323/

  editler:
  gelen mesajlar üzerine 1. edit:
  yinelemekte fayda var, mali bir talep yok. şu aşamada dünya üstündeki tüm paralar bile umurlarında değil. tek dertleri uygun bir bağışçı.

  gelen mesajlar üstüne 2. edit:
  bağış nasıl oluyor? bunu uygun bir lisanla, dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım, zira çok hassas bir konu.
  maalesef vericinin çocuk olması gerekiyor. çocuğun ailesinin izni gerekiyor. bu durum her iki aile içinde son derece trajik bir konu. bir yanda yiten bir çocuk, bir yanda hayata o yiten çocuğun kalbiyle tutunacak olan bir çocuk. inanın verici aile kadar alıcı aile içinde çok zor bir süreç.

  edit:
  zor bir durum ve zor bir süreç olduğunu bir kere daha hatırlatmakta fayda var. başlık altına yazan ve muhalefet yazanlar oldu, onlarada eyvallah diyoruz.
  bu bir kampanya değildir, bunuda bir kez daha yinelemek istiyorum. bu ses getirilmesi için açılan başlıktır. amaç evvela tuğra'nın ihtiyacının duyulması, sonrasında da organ naklinin öneminin vurgulanması. bağış konusunda fransa modelini örnek gösterenler var, bilmediğim bir konuydu ve bende öğrenmiş oldum.

  hedefimiz para toplamak değil, öyle olsa bu konuda en küçük endişe taşımazdım. çünkü insanımızın merhametinin farkındayım ve ihtiyaç sahiplerine ne kadar hassas yaklaştıklarını sözlük üstünde defalarca tecrübe ettim.
  bu yüzden başlığı görüp şu satırları okuyorsanız en azından bir up bırakmanızı bekliyorum. bir up burada çok şeyi değiştirdi, bunuda değiştirebilir.

  edit:
  entry konuyu yalın bir dille özetliyor (bkz: #66194527)

  edit: sanki biraz biraz ses getirmeye başlayan başlık.
  http://www.mynet.com/…-acil-kalp-bekliyor-2875790-1
  http://www.haberler.com/…p-bekliyor-9251663-haberi/
  http://www.haberturk.com/…icin-kalp-nakli-gerekiyor
  http://www.ntv.com.tr/…tuldu,ibxbmbfqpko8jspw7malga
  http://aa.com.tr/…k-tugra-acil-kalp-bekliyor/747750
  http://agridahaber.com/…-kalp-bekleniyor-86368h.htm
  http://www.elazigyeniufuk.com/…i-bekliyor-6414.html
  http://www.teknolizce.com/…-tugra-uyutuldu-ntvcomtr
  http://www.trthaber.com/…-kalp-bekliyor-298432.html
  http://www.yeniasir.com.tr/…ugra-acil-kalp-bekliyor
  http://www.haberakar.com/…alp-bekliyor-haberi-18605
  http://netinternethaber.com/…alp-bekleniyor/228136/
  http://egeninsesi.com/…70658-tugranin-durumu-kritik
  http://www.yeniakit.com.tr/…lp-bekliyor-276862.html
 • up
 • organ bağışı candan cana yapılan en büyük sadakadır .lütfen başlığı yayalım bir çocuğun hayata tutunmasına vesile olalım. gecesi gündüzüne karışan anne babasına umut olalım.
 • (bkz: up)
 • --- organ bağışı çok iyi bir şeydir. ---
  44 yaşındayım ve 18 yaşıma girdiğimde ilk yaptığım şeylerdendir. ehliyetimi bile 19 yaşında aldım.
  vücudumu da kadavra olarak (sanırım) 33 yaşında bağışladım.
  --- organ bağışı çok iyi bir şeydir. ---
 • allahım bu yakışıklı kardeşimize yardımcı ol

  not: organ bağışı hayat kurtarır.
 • umut olalım minik cana. (bkz: up)
 • acil şifalar diliyorum. (bkz: up)
 • gelen mesajlar üstüne küçük bir not düşelim. gelişmelerden ve inanıyorum ki muhtemel iyi gelişmelerden herkesi haberdar edeceğim.
 • umarım en kısa sürede sıhhatine kavuşur minik yavru