şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: tugrul tankut)
 • kısır olmasına nazire yaparcasına, kendisi hakkında yatakta çok iyidir diye dedikodu çıkarttırmış, 80 yaşına kadar tıklamadan performans göstermesiyle de bunu kanıtlamıştır diye rivayet edilir.
 • türk tarihinde gözden kaçan önemli bir dönüm noktasıdır. zira tuğrul bey gazneli mahmud'un hindistan'a yayılma siyasetini bırakarak rotayı akdenize kaydırmıştır. bundan sonrası malumunuz..
 • selçuklu impartorluğuna level atlatan sultan . özellikle halife makamını oldukça zedelemiştir. okul kitaplarında halifenin islamın koruyucusu ve kollayıcısı anlamında sultan ünvanını koyduğu diye anlatılır ama bunun nasıl olduğu anlatılmaz . öncelikle bu abimiz başa geçtiğinde tek başına değildir kardeşi çağrı bey'e sen şöyle köşede oynayabilirsin müslüm demez ve ortak bir yönetimi paylaşırlar . türk hakanlarında ender görülebilen bir kardeş tutkusu var aralarında . hatta çağrı bey ile aralarında bir nişabur olayı vardır ki çok içlidir. tuğrul - çağrı beyler nişabur u kılıç hakkıyla alırlar ama nişabur yağmalanmayacak kadar güzel ve önemlidir . tuğrul bey bunu görür ve çağrı beyin yağma isteğini hep erteler araya ramazan girer şehire gireli 40 gün olmuştur ve çağrı bey ordunun dinamiklerinide düşünerek yağma için resti çeker , tuğrul bey hançeri karnına dayayarak çağrı bey e " yağmada direnirsen kendimi öldürürüm " der ve çağrı bey abisine kıyamayıp kılıç hakkından vazgeçer , tuğrul bey de bunun karşılığında hazineden askere yağmanın karşılığı olmasa da zararlarının bir kısmını öder.

  bu halifenin sultan ilan etme olayına gelirsek , bağdat da ki halife fatımilere karşı sıkıntı içersindedir , tuğrul bey den rica eder gel bi gözükte bu çakallar tırssın diye , tuğrul bey gelir ama bununla yetinmez resmen halifenin üzerinde baskı kurar , dayatmalarda bulunur bunun üzerine halife de tuğrul bey e sultan ünvanı verir yani laiklik gelir . nasıl laiklik ? bağdat halifesi sultan ünvanı vererek açıkçası siyasi bütün yetkilerini tuğrul bey e devreder .

  sonra bizim tuğrul bey halifenin kızını ister , halife bunu duyunca çıldırır tuğrul bey e pis göçebe , putperest , o müslüman sayılmaz , barbar, köle gibi şeyler söyler ama arkasından tabi yoksa yemez . nazik bir dille reddeder ama hakikaten çıldırır . tuğrul bey boş adam değildir şimdi amerikan filmlerinde gördüğünüz ajancılık oyunlarının kralı o zamanlarda döner zaten halifenin yakınında ki adamlardan öğrenir tuğrul bey bu olayı ama sakin ve alaycı bir şekilde karşılar halifeyi önce çeyiz gönderir , arkasından kendi ordusuyla girer ve kızını emri vaki yaparak alır .

  aslında tuğrul beyin amacı halifeyi küçük düşürmek değildir , kısırdır kendisi ve bir türlü veliaht bırakamaz . bu halife kızı mübarektir diye bir fikre kapılır tabi ondan da çocuğu olmaz taht çağrı beye kalır .
 • sultan alparslan'ın amcasıdır. hem büyük bir komutan hem de büyük bir stratejist devlet adamıdır.

  türbesi rey (tahran) şehrindedir.

  http://upload.wikimedia.org/…/4/43/borj-toghrul.jpg
 • eşi altuncan hatun ölmeden önce ona halifenin kızıyla evlenmesini tavsiye etmiştir.bugün birçok kadının yapamayacağı türden bir davranış.
 • türk mitolojisi'nin en önemli karakterlerinden birisini adından silmemiş müslüman.

  bağdat halifesi, ona "putperest" derken çok da abartmıyordu anlayacağınız:))

  (bkz: tuğrul)
 • batıda fatımîler,doğuda büveyhiler gibi iki şii devlet arasında sıkışan ve neredeyse arabistan yarımadasına çekilecek sunni islamı kurtarıp koruyuculuğunu yapmıştır.genelde kendine isyan edenleri affetmesine rağmen,çıkardığı isyan sonucu kendisini en çok uğraştıran -daha önceden abbasi komutanlığını yapmış - türk kumandanı arslan besasirî nin kafasını kestirip ordu arasında günlerce teşhir etmiştir.
 • 1055 yılında tuğrul bey, abbasi halifesi kaim bi emrillah tarafından bağdat'a davet edildi.abbasi islam devleti büveyhoğulları tarafından kafa-kola alınmıştı.tuğrul bey abbasi islam devletinin yıkımasını istemiyordu.tuğrul,bağdat'a hareket etti.büveyhoğullarının hizmetine girmiş olan arslan besasiri mısır fatimi devletinden yardım istedi.25 aralık 1055 yılında bağdat'a girildi arslan, yakalandı ve hapsedildi.halife kaim tarafından tuğrul bey'e ''doğunun ve batının hükümdarı'' ünvanı verildi.

  ama bu yaşanan olaylarda en önemlisi halife kaim,15 aralık 1055 yılında selçuklu sultanı tuğrul bey adına hutbe okuttu.abbasiler,selçukluların himayesi altına girdi.din işlerine halife bakmaya devam edecek,dünyalık işleri ise sultan tuğrul idare edecekti.bu olay kim ne derse desin türk islam devletlerinde laikliğin ilk modelidir.

  yani türkiye cumhuriyetinin kurulmasından 868 yıl önce laikliği ilk uygulayan selçuklu sultanı tuğrul'dur.