şükela:  tümü | bugün
 • 24 açılı çokgen şeklinde 20 metre boyunda yığma tuğla olarak inşa edilmiş kule, selçuklu sultanı tuğrul bey'in mezarı üzerine 1063 yapılmıştır, iran'ın rey şehrinde yer alır. 24 farklı açı oğuz türklerinin 24 boyunu temsil eder.

  http://static.panoramio.com/…tos/large/75517774.jpg
 • restorasyon öncesinde şöyle görünmekte imiş.
 • tuğrul bey'in kendisinin naaşının da içerisinde yer aldığı söylenen anıt mezarıdır. iran'ın rey şehrindedir. bu anıt mezar türk mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olmasına rağmen pek kimse tarafından bilinmez.

  silindir şeklindeki çokgen yapı dıştan 24 adet çıkıntılı sütun halinde inşa edilmiştir. bu çokgen sütunlar hem oğuz boylarını hem de güneş ışığından faydalanarak saati göstermektir. güney ve kuzey olmak üzere iki adet kapısı bulunmaktadır. tuğrul bey'in naaşının güney kapısındaki bölmede olduğu söylenir. kuzey kapısının tam altına gelip kafanızı kaldırdığınızda ise aslan silueti ile karşılaşırsınız. ve yapının çatısı olmadığı için içeriden baktığınızda sonsuz gökyüzü ile karşı karşıya kalırsınız. yine yapının iç ve dış kısmındaki bölmeler hem akustik hem yağmur suyunun kullanımı hem de uçan canlılar düşünülerek yapılmıştır. maalesef ders kitaplarında yer almaz neden almadığını da bilinmez. dönemsel olarak moğol tahribatı gördüğü gerçeği yadsınamasa da geçirdiği restorasyon sonrası halen dimdik ayaktadır.

  daha detaylı bilgi için,
  (bkz: zaman yolcusu)
  (bkz: ahmet yeşiltepe)