şükela:  tümü | bugün
  • romanya'ya özgü sıcak içilen, ev yapımı bir tür erik rakısı....
  • romenlerin erikten yaptıkları aşırı alkollü olan bir içki...

http://en.wikipedia.org/wiki/ţuică
  • yaban mersini şurubunun içine tuica koyulduğunda ise adı afinata oluverir, genelde bayan içkisi olarak nitelendirilir.
  • romanyaya özgü meyveden üretilen yüksek alkollü içki.
    efenim bu meret armut, ayva, üzüm, kayısı, şeftali, erik kısacası her türlü meyveden yapılabilmektedir. yapım yöntemi ise biraz zor;
    her meyvenin kendine özel olan şeker miktarı (ki bu esmer şeker oluyor) ile ufak bir bidona koyulur (bazen karışık da yapıyorlar) sonra ise yine meyvenin tipine göre bekleme süresi boyunca kapağı açılmadan kenarda köşede duruyor. sonra da oluşan bu karışım üstü kapalı bir tencere, varil vb (ananem üstü kaynaklanmış bira fıçısında yapıyor mesala) koyulup bu kaba da klasik distile etme aracı olarak bakır boru bağlanıyor. bu bakır boru da soğuk sudan geçerek ufacık bir çeşmeye bağlanıyor. kazanın altını sabit ısıda tutmak (eğer fazla ısınırsa meyve yanıyo ve çok acı bir tat bırakıyo) ve bakır borunun içinden geçtiği soğuk suyu sabit bi soğuklukta tutmak çok mühim. bunu sağlamanın en iyi yolu ise ateş başında oturup sürekli ateşi karıştırmak ve arada bir de çıkan tsuika'nın tadına bakmaktır.
    ben en çok erikten olanını sevsem de otoriteler (ki bu kişiler annemin dayıları ve ananem oluyor) en kaliteli tsuika'nın ayvadan çıktığını söylemekte ayrıca kayısı ile yapılanı en sert olanıdır. ki kendileri hakkında %80 gibi gubidik bir alkol oranında bahsedilmektedir, ancak bilemiyorum o kadar yüksek oranlı bişeyin içilip içilemeyeceğini sonuçta kimya eğitimi almadım.
    kısacası herkese tavsiye ederim, yapımı zor ancak içimi daha da zor bir içkidir. ailemin romanyada bulunan kısmı bu içkiyi kahvaltıda bir kadeh (tekila bardağından az daha büyük değişik bir bardakları var) ve akşam yemeklerinde 2şer kadeh içmekteler ki kendileri tatar ve ayyaş olmalarına rağmen anca kaldırabiliyorlar bunu.
  • romanya'nın klasik ev yapımı içkisidir. romenler, cana yakın ve sıcak insanlar olduğundan, tanışmanızın ertesinde ya evlerine davet edip ailece tuica ve balık ziyafeti verirler ya da 1-2 lt tuica alıp size hediye ederler. tuica, alkol oranı %38-40 civarında erik ya da üzümden yapılan votka tadında bir içkidir. romenler, kışı rahat atlatabilmek adına genelde bu içkiyle idare ederler, kokusu ağırdır ve fazlası da bünyeyi aşırı şekilde yorar. genelde 50 ml bir tek atmanız yeterli olacaktır, tabii sek içebilirseniz. şahsen ben sek içemedim. tadından dolayı.
  • 5 shottan fazla icildiginde adami maymun eden rumen ickisi. ayrica rivayet olunur ki, rumenler kahvaltida bile tuica icermis.
  • romanya'nın boğma rakısıdır.

küçük sürahi ile servis edilir. içildiği anda sürahiden (kaldıysa eğer) yenisi doldurulur.

iş için gittiğimiz bistrita'da bizi ekipçe maymun etmişliği vardır.