şükela:  tümü | bugün
  • son dakika haberi olarak tüm yandaş medyada gösterilmekte.

çok büyüdük, nur topu gibi olduk maşallah..
  • büyüme 7,4 olmuş kişi başı milli gelir 10 bin 597 dolar olmuş! doları 4 tl den hesaplarsak 42 bin tl ediyor! müsteşar vs falan üst düzey çalışan hariç var mı bu kadar yüksek geliri olan?

erit: rakamları yazarken sanki aylıkmış gibi yazmışım hata bendeydi. düzgün şekilde ifade edemediğim için öyle görünmüş. aslında yıllık olacaktı.
  • yazıldı bu

şaka bir yana türkiye gibi bir ülke %7.4 büyüdü ise küçülmüştür arkadaşlar, ekonomiden anlayan arkadaşlar güzelce açıklar birazdan.
  • haber doğru,sıkıntı yok. ancak söz konusu büyüme olunca ille de olumlu olarak büyümesi anlamına gelmez. sürekli nüfus artıyor, biz birer birer suriyeliler ikişer ikişer doğuruyor, sonuçta ihtiyaçlar da büyüyor, doğal olarak ekonomi de büyüyor.
  • bu rakamlarla önünü göreceğini düşünüp umutlananlarda mercimek tanesi kadar beyin yoktur.
  • doğrudur içimize doğru büyüyen birşey var
  • lan bu gidişle yunanistan'dan beter olacağız yeminlen. onlarda böyle oynamıştı ekonomik veriler ile sonraki gelen hükumet enkaz devraldık demişti. o değil yanlışlıkla falan bu adamlar iktidardan gitse bir şekilde ve ekonominin aslında o kadar da iyi olmadığı ortaya çıksa kimse bu halka laf anlatamaz. akp döneminde daha iyiydi derler başka bir şey demezler.
  • bütün şirketler yabancılara satıldığı için dolarla beraber büyümeyi mantıklı buluyorum.

(bkz: büyüyedur türkiye)
    (bkz: yürüyedur dolar)
  • adama diyorum ki “ben doların 1,4-1,6 bandında olduğu zamanları hatırlıyorum, dolar şimdi 4 lira oldu”.
    bana cevap olarak “ama bak benzin o zaman 2,5 dolarmış. ben bugün 1,5 dolardan alıyorum, bunu niye göz ardı ediyorsun” diyor.
    anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.
  • tüik'in açıkladığı rakamlarda ayrıca 2014'ten beri kişi başına gelirimizin ciddi şekilde düştüğü de görülüyor. şuradan detaylı bakılabilir. (bkz: kişi başına milli gelirin 2014'ten beri düşmesi)