şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şubat ayı enflasyon rakamlarında karşılaşılabilecek sürpriz durumdur.

seçim öncesi bu yüzden alelacele tanzim satış sistemi kuruldu.
  • başlık pek ilgi görmemiş gibi..
    kuyruklar üzerinden yeterince geyik döndü, onca acı gerçek yine günyüzüne çıktı..

bütün bunların yanında tanıma ihtiyaç olmayan şu başlıkta yazan ihtimal gerçekse ya da gerçekleşirse... şeytanın bile aklına gelmeyecek bir durumla karşı karşıyayız demektir.

zaten vergi indirimiydi, büyük üreticilere fiyat dayatmasıydı vs. diye enflasyon oranları zapt edilmeye çalışılırken bir de böyle bir tezgahla bu oranlar iyice düşük gösterilecekse asgari ücret ve emekli/memur maaşları ciddi oranda eriyecek demektir. bu, esnafa da üreticiye de her yere yansır.!

beter olsunlar dediğinizi duyar gibiyim fularlı yazar kardeşlerim, demeyin! bu halkı bir şekilde bilinçlendirmek lazım, hangi siyasi görüşten, hangi inançtan ya da ırktan olursa olsun..
    memleket hepimizin, çocuklarımızın..

anlayacak bir kitle olsa da bu olanları hep beraber anlatabilsek.. bunu yapabilmenin yollarını bulup yöntemlerini geliştirmek üzere kafa yoralım biraz.
  • bir istatistikçi olarak mümkün olarak görmediğim durum.

ülkenin parayı ihtiyacı olması ve uluslararası çevrelerden para bulma ihtiyacı göz önüne alındığında, tüik gibi bir kurumun bunu yapacağını düşünmüyorum.

içerideki insanları enflasyon konusunda yanıltabilirsiniz, ancak uluslararası piyasada sizin istatistiklerinize güven azalırsa alacağınız paranın maliyeti ciddi anlamda katlanacaktır. bunun gibi nedenler tüik tarafından ne kadar biliniyorsa hükümet tarafından da biliniyordur. o nedenle şahsi kanaatim olmayacağı yönünde.
  • uluslararası piyasa'nın sayıştay raportörünün görevden alındığını görmediğini mi düşünüyorsunuz?
    aynı şekilde tüik'te müdür olarak çalışan memurun görevden alınmasını bilmiyorlar mı?
    uluslararası piyasa siyasetçilerin gazetecilerin hapiste olduğunu bilmiyor mu?
    uluslararası piyasa sizin kredi ihalelerini manipule ettiğinizi bilmiyor mu?
    uluslararası piyasa sizin tcmb üzerinde baskı kurduğunuzu, tcmb'nin sizden habersiz adım atamayacağını bilmiyor mu?

derdim uluslararası piyasa neden bu durumlara müdahale etmiyor değil. daha önce bunları yapan iktidar. enflasyonu tanzim satıştan hesaplatmaya mı korkacak?

hadi canım. kendinizi kandırırsınız.
  • böyle bir şeyin olabilmesi imkansız. muhalifiz, desteklemiyoruz da türkiye istatistik kurumunun böyle bir şey yapmasına inanacak kadar düştünüz mü? tutturmuşsunuz kovulma. herif istifa etmiş zaten. net bir bilgi bile yok. aylardır konuşuyorsunuz.

olmayacak iddiadır.
  • türkiye istatistik kurumunun böyle bir şey yapabileceğine inanıyorum çünkü geçen sene yaptığım harcamalarla bu yıl yaptığım harcamaları kıyasladığımda, harcamalarımın tüik'in söylediğinden daha fazla artmış olduğunu görüyorum.
  • "tuik'in böyle birşey yapacağına inanmıyoroooooom" cular sanırım hala hangi ülkede yaşadıklarını net olarak idrak edememişler.

tanım: yeni türkiye'de gayet sıradan bir olay.
  • tüik'te görevinden alınan memurun istifa ettiğine inanan adamın muhalifliğinden hayır gelmez.