şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "tükenmez, daha ziyade orta ve mütevazı ailelerin, evlerin hazırladığı, hem kolay, hem hoş lezzeti olan bir meyve suyu idi. büyük bir kaba -musluklu kap olursa daha iyi olurdu- elma, armut, ayva, her türlü meyve konur, bilhassa muşmula gibi bu yemişler de bir müddet bekletilir, kıvamına gelince hem ev halkı içer, hem de misafire verilirdi. harcanan miktar kadar yine üstüne su konur, böylece, adından da anlaşıldığı gibi, bütün sene tükenmezdi."
  **
 • babamın rahmetli babaannemden aldığı, aklında kaldığı kadarıyla tariflerde yer alan muşmula yerine şeftali kullanarak yaptığı enteresan içecek. adam yaptı bunu yaklaşık iki ay önce. o günden bugüne kimseye de satamadı` :içiremediarasıra komşulara ikram ediyordu. bizde "yapma etmecırcır` olur insanlar" diyorduk neyse bi kaza meydana gelmedi. şişelerde depoladığı tükenmezi haftada bir kontrol ediyor, bugün yaptığı kontrolde şişeyi hafifçe çalkaladığından olacak etna yanardağı gibi püskürdü. üstü başı battı haliyle. tükenmezin kokusu da evi sarınca anam kadın anam "kokuttun evi ekşi ekşi" diye söylendi. hiç karşılık vermeden etrafı temizleyen babam, elinde bardakla başıma dikilip

  - al iç biraz, bak bakalım nasıl olmuş tadı. çok bekledi.

  kokladım önce yabancı gelmedi.. içtim..
  "aynı bira gibi tadı var" dedim. bunu duyunca babam sırıttı. fermantasyonda son noktayı koymuş adam. şimdi sıra komşularda.

  editanım: babamın, markasını iksir koyduğu içecek.
 • eski zamanlar içeceği.merak edenler için tarifi şöyle:

  3 ayva , 3-4 elma ,3- 4 armut, 1 kg.muşmula (döngel) , 1 kg.taze üzüm (veya 2- 3 avuç kuru üzüm) ,5 bardak şeker , 20- 25 bardak su

  yapilişi:
  -meyveler yıkanır. muşmula ve üzüm taneleri bütün, ayva, elma ve armut kabuklu olarak dilim dilim kesilir. hepsi karıştırılır.
  -musluklu bir küp veya bidona bir kat meyve, bir kat şeker olarak yerleştirilir.
  - en üste tülbentle çıkılanmış küçük bir parça ekmek konur. 20- 25 bardak su doldurulur. ağzı kapanır. küp ara sıra sallanır. 15- 20 gün sonra içilebilir.

  not:

  - tükenmezin olması, bulunduğu yerin ısısına göre değişir.
  -suyu azaldıkça üzerine su ve şeker eklenmelidir.
 • evde yapmayı denemiş bulunduğumuz içecek. az önce içtim, hafif kafam güzel oldu, bi içim ısındı, galiba meyve şarabı yaptık. muşmulalar ham olduğu için sanırım bayağı ekşi olmuş, ekşi olmasa on numara bir şey olacakmış.
 • bir süre sonra fermentasyona uğrayıp tadına tad katılan bir içki.
 • çocuklar dışında kimsenin inanmadığı.
 • müjdat gezenin sezen aksu için yazdığı şiir
 • bir kahvaltılık.
  artık peynir ve kurumuş ekmektir malzemesi.
  peyniri tavada erit, ekmeği suda beklet ve üzerine şeker serp. balın varsa bal olsun bak. peynire şeker gibi kuru ekmeği boca et. bak nasıl yiyorlar...
 • aynı zamanda ağrı'nın hamur ilçesine bağlı bir köy.