şükela:  tümü | bugün
  • böylesini daha havalı bulur. hem götünü bile kaldırmadan işini halletmeye uğraşır, hem de ilgiyi bir günlüğüne üzerinde toplayıp tatmin olur. malum yeni nesil için ilgi görmek anasına sövseler bile çok mühim bi olay. yeter ki ondan bahsedilsin tanınsın.
  • tüketici mahkemesinde işler çok ağır ilerliyor ve konu, sadece taraflar arasında kalıyor. burası vasıtasıyla başkalarına duyurarak hem başka mağduriyetler engellenir, hem de karşı tarafın prestiji hakettiği gibi alaşağı edilebilir.
  • tüketici hakem heyeti dünya kadar evrak ister, form doldurtur, üstüne süre verir, yarım saatte çözülebilecek olay için aylar sonrasına gün verir. üstelik bir yaptırım gücü ve bağlayıcılığı da yoktur, lehinize çıkan karar sonrasında karşı taraf bu karara uymadığı zaman oturur avucunuzu yalarsınız. elinizde sadece tüketici mahkemesinde dava açabilmek üzere bir evrak olur. o dava için de ayrıca uğraşır, sikimsonik mevzu için aylarca yıllarca didinirsiniz.

oysa ekşi sözlük'ün sosyal medyada bir gücü vardır. çok okunur. şikayetvar.com'dan flaan çok daha fazla kişiye ulaşır. bakmayın atar tutarlar ama firmalar kendileriyle ilgili kötü konuşulmasını, isimlerinin kötüye çıkmasını hiç sevmezler. "rezil edicem sizi!!11" dediğinizde yüzünüze he he derler ama kalkıştığınızda nasıl tutuştuklarına inanamazsınız.

o yüzden milyonların okuduğu bir siteye rezaleti yazmak, şikayetinizi tüketici hakem heyetine başvurmaktan hem bin kat daha hızlı çözer, hem de lehinize sonuç almanız daha olasıdır. zira tüketici hakem heyeti dediğiniz heyet 10 kişidir, bilemedin 20 kişidir. rezaletinize sadece o kadar kişinin inanması lazımdır. siz başlık açıp, rezaleti yüzlerce kişiye onaylatıp başlığı up'latır ve milyonlarca adamın okumasını sağlarsanız o firmanın götüne yılan kaçmış gibi nasıl meee meee diye mağduriyetinizi çözmek için peşinizde dolaştığını görürsünüz.

ayrıca sözlükte kimin neyi yazıp neyi yazmayacağına diğer kullanıcılar karar veremez. rezalet başlıklarını beğenmiyorsan okumazsın olur biter.

açıkçası kimden alışveriş yapılıp kimden yapılmaması konusunda epey de ufuk açıcıdır.

ayrıca
  • bilinç kazanmak adına ve yasal haklarının ne olduğu konusunda bilgi almak isteyen tiptir. dışarıda avukata selam vermek bile nerdeyse bir tarifeye tabii iken burada sağolsun arkadaşlar her konuda yardımcı oluyorlar.
  • o kişilerden biri olan da şu 22-29 kasım 2016 vestel rezaleti başlığı ile ben oluyorum.

sebebini söyleyeyim, öncelikle yasal yollardan zaten hakkımı arayacağım.
    fakat bu tip durumla karşılaşan insanlara da bilgi olması ve tüketici haklarını ihlal eden satıcıların üzerinde müşteri baskısını hissetmesi için yazıyorum. bu konularda 1 haftadır araştırma yapıyorum ve aynı durumla karşılaşan insanların da 1 haftası kaybolmasın, işleyiş nedir bilmeyenler öğrensin diye yazıyorum.
    tekrar yineliyorum, götümü kaldırıp zaten tüketici hakem heyetine gideceğim.
    ben zaten yandım siz yanmayın diye yazıyorum.
    ilgiyi üzerine çekip tatmin olmak istiyor lafına sadece gülüyorum.
    ilgi çekmeye çalışmakla işim olsa trollük yaparım, rezalet başlığı mı açacağım.
  • gayet de hakli bir sey yapiyor. tuketici mahkemesine sorunlarini iletip aylarca hatta yillarca cevap alamayan hatta hakli oldugu halde zaman zaman hakettigini alamamis bir suru insanin varligindan haberdarizdir hepimiz. ama suranin gucunu kucumsemeyin arkadas! ben bizzat sahit oldum, nasil da islerin kolayca yoluna girdigine, insanlarin eksiye yazdiklari sorunlarin nasil da kolayca hallolduguna. gecen yil lg cep telefonu ve ya mediamarkt ile ilgili 2 entry yazdi arkadasim. aninda bahsi gecen firma temsilcilikleri telefonla ulasip sorunu arkadasim tuketici mahkemesine gittigi halde cevabi beklemeden hallettiler. ha bir de bankadaki paralari hesabindan calinmis bir magdur vardi. adam yuz kez bankaya gidip kesin bi cevap alamamisti. oglu eksi' de dile getirdi sorunu. aninda cesitli yerel gazeteler tarafindan röportaj istegiyle arandi, onlarla gorusmek icin saat ayarladi ancak buna bile gerek kalmadan banka bolge temsilcisi aradi, insanlardan ozur diledi. para o gun hesabina gecti adamin. siz nereye giderseniz gidin, kime ulasirsaniz ulasin, bu memleketin insanlari hep oyalaniyor, basindan atiliyor bu firmalarin. cunku tek basiniza gucunuz yok. ama sosyal medyanin gucu goz ardi edilir gibi degil. aninda getirisini aliyorsunuz.
    herkese tavsiyemdir: aptal yerine mi konuluyorsunuz, hakkiniz mi yeniyor? gelin buraya yazin, dokun icinizi. unutmayin burasi bi suru duyarli, cahil olmayan insan dolu. boyle elestiren comarlar oldugu gibi, arkanizda sizi destekleyecek bi suru aydin goruslu insan var. hakli tepkiniz desteklenecektir her turlu. yoksa bu memleket gozunu kapattiginiz an, sizi becerecek kurumlarla ve firmalarla dolu. yazin, yazin ki hepimizin becerilecek adam olmadigimizi ogrensinler.