• yaşamın; etkileşim ve sonuçları olduğu kuşkusuz, insanın bunlara uyumu ise tartışmalı.
    başkalarının yapıp ettiklerini herkes tüketmekte, bunu da zorunluluk derecesinde yapıp etmekteyiz. ancak tükettiklerimiz üzerine ne bir söz hakkımız, ne de sesimiz var, ancak bizlere sunulan ürünleri -ki bu ürünleri üretenler ancak birbirinin benzerleri ürünleri sağlamaktalar- tüketip, aralarında yeğleme yapabiliyoruz, bu ürünler bizim gereksinimlerimizi karşılıyor mu? öyle gözükse de çoğumuz eksikliğini duyumsamasak da gereksinimlerimiz de tüketimlerimiz ile birlikte değişmekte, ancak tüketimlerimizin değişimleri, üretilenlerin değişimi seyrek gerçekleşiyor, dahası dünyanın başka yerlerinden getirtilen ürünler içinde bile ancak ve ancak getirten kişinin kafasında olan, getirtene yarar sağlayacak ürünler görüyoruz, örneğin akvaryum malzemelerinin pek çoğu sanıyorum yurtdışı ürünlerdir, peki bu piyasada yeterince rekabet var mı, ürünlerin türlerini, kalitesini, fiyatını belirleyebilecek rekabet söz konusu mu? kesinlikle hayır. rekabet varmış gibi gözüken alanlarda ise ancak danışıklı dövüş söz konusu. peki bu durumun çözümü nedir? yıllardır sözde bilinçli tüketici kavramı ile ilgili konuşulmakta, yazılıp çizilmekte, peki raflarda olan ürünler, piyasada olan ürünler arasında yeğleme(!) yapmak zorunda olan bir tüketici nasıl bilinçli olarak düşünülebilir! bu durum yalnızca şirketlere yaramakta, bugün bizler, yani herkes, bütün tüketiciler abukluklar içinde ki şirketlere hizmet etmekten başka nasıl tüketim yapabiliriz! kesinlikle bizim de sesimiz olmalı ve şirketler artık değişmeli, bunu sağlamanın yolu da -kirletilecek olsa da- bu kurumlar dünyasında bir kurum olup ses olmaktır!

ek: bu giriyi çok uzun yazmamaktı amacım, ancak sanıyorum önemi kalmadı.
    bunun eksikliği ile birlikte çok ciddi kurnazlıklar, çakallıklar şirketlere elde edilmemesi gereken karlar sağlamakta, örneğin beş yıldır iphone5 kullanıyordum, ancak iki ay kadar önce kullanılamayacak derece de bozuldu (yavaşlaması benzeri sıkıntıları saymıyorum.), o telefonda başlarda ekran koruyucu camlardan kullanıyordum, sonradan farkettim ki gereksinim aslında yok, zaten satan her yerin telefon ile birlikte sattığı saçmalık ötesi bir nesne. telefonu üç yıl kadar ekran koruyucusu olmadan kullandım, farksız olduğu kanısına vardım, ekranda çizik benzeri neler yoktu, tabii bozuk para ile, anahtar benzeri nesneler ile aynı cebe koymadım, ancak pamuklara sararak sakladığım da söylenemez. neyse sonra telefon bozulduktan sonra iphone6 aldım, birkaç ay ancak olmuştur, ekran koruyucu yine almadım, bozuk paralar ile, anahtar gibi nesneler ile aynı cebe koymadım ancak beklediğimin aksine ekranda çizikler oluştu. şimdi bu durum önemsiz gözükse de çok çok derin bir şirket ahlaksızlığı vardır, tüketiciye ücretsiz ya da ücretsiz sayılabilecek biçimde dağıtılıp kimsenin itiraz etmeden kullandığı gereksiz bir ürün gerekli duruma getirtilmiş, üstüne üstlük saçmalık derecesinde fiyatlara satılmaya başlanmış, tüketicinin ise bu konu ile ilgili söz hakkı, hatta düşüncesi var mı? daha pek çok edim de üsütne azıcık düşünülürse şirketlerin ne denli aymaz, utanmaz, sahtekar olduğu anlaşılır. ve bunlar hiç birşey, şu an satılan cihazların satılmasının tek nedeni ikilik yaratılmasıdır, iki yanın eksiklerini de bizden çok daha iyi bilen şirketler, kendi eksikliklerini bilen şirketler çok da zor olmayan düzeltmeleri neden yapmamaktalar? bu aşağılık dolandırıcılara karşı tüketicinin sözü olmalı, geçerliliği olmalı. çünkü dünya düzeni boykotlar ile işlemiyor, çünkü asla istenilen boyutlarda yapılamıyor, çünkü birisini almazsak diğerini alıyoruz, ikisini de almazsak üçüncüsü de onların, her şey onların. siyasi düzende istemediğimiz olgular çok daha yaşamımız olan ticarette neden önemsiz, geçersiz?

ürünlerde ki değişimlerde kullanıcı olağanüstü önemlidir, işler duruma getiren kullanıcıdır. bunu hekimler, cerrahlar üzerinden örnekleyebiliriz; cerrahi olarak kullanılan pek çok ürün (bıçak benzeri) yine cerrahlar ve hekimler tarafında tasarlanmıştır. bu durum niçin diğer ürünlerde geçerli değil?

daha da ekleme yapacağım, şimdilik bu kadar.

örnek 1
hesabın var mı? giriş yap