şükela:  tümü | bugün
  • malların ihtiyaç ve istek tatmininde kullanılması.
  • kisaca, nefes almak.
    haydi, tüketin.
  • insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilen mal ve hizmetlerin kullanımı.
  • ekonomik mal ve hizmetlerin insan ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla nihai kullanımıdır.
  • (bkz: robert bocock)
  • kameralı gprs li g.t bile sileni çıktı çıkacak bir cep telefonu

karizmatik bir giyim için buram buram yabancı marka kokan giysiler

müzik kültürün sıfır olduğu halde en piyasa şarkıları cafelerden doldurabileceğin bir mp3 player

webcam

adsl

dijital fotoğraf makinesi

dijital kamera

ogo bogo tago aşık msn yoksa mal msn?

tost makinesi ve benzeri, mutfakta kolayca yapacağınız şeyleri zorlaştıran tüm aletleri kullanarak ucundan ötesinden ya da tam ortasından dahil olduğunuz çılgınlık.
  • bilinçaltımızın her fırsatta bunun hakkımız olduğunu telkin ettiği dürtü.
  • satın al, kullan, yıprat, at.
    dunyanın en mutlu halkına sahip ulkelerinden biri banglades'mis. yani fakirlikten kırılan bir ulke..

para ve mutluluk dogrudan baglantılıymıs gibi duruyor. iyi bir ev, iyi bir araba, sonra daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, daha iyi kıyafetler, daha pahalı takılar, daha pahalı, daha da pahalı, daha luks, daha da luks..
    annem hep der, sen ayda 20 milyar da kazansan ay sonunu getiremezsin, yalnız soylemeyi unuttugu sey ben ayda 400 milyonla da aysonunu getirebilenlerdenim. hayata bir kere geliyorsun, para bana degerli gelmiyor, varsa gezer tozar harcarım kendi kazandıgım parayı, yoksa da daha ucuz seyler yapar, gene mutlu olurum..
    yoklukta mutlu olunmuyor zannediliyor.. oysa mutsuzluk saglık sorunlarıyla ve cesit cesit huzursuzluklarla gelen bir sey. moliere yasamak icin yiyorum, yemek icin yasamıyorum der. zaruri ihtiyaclarını karsıladıktan sonra mutluluk kafada biten bir sey. oyle olmasa nice zengin isadamının intihar haberlerini duymazdık.
    her sey hayatı nasıl oturtugunda yatıyor.. daha fazla mala, mulke, esyaya sahip olmak mı mutlu ediyor? yoksa esaslı zenginlik muhabbetinden keyif aldıgın birkac gercek dost ve seni seven bir adam-kadın mı demek?

bana daha fazla daha fazla daha da fazla tuketmek keyif vermiyor ki.. son derece ici bos geliyor hatta.. ben misal bir cantayı 50 milyona almak varken neden 500 milyon verenler oldugunu anlayamayanlardanım. ha benim annem de bizzat bu insanlardan, ona dogumgunlerinde ekonomik olarak ferahta oldugum donemlerde her seyin en pahalısını alıyorum, ama onu bir turlu anlayamıyorum. o da bu model deyip geciyorum yalnızca.

zenginlik mutlu oldugun esle yasamak, mutlu oldugun iste calısmak, mutluluk veren dostlarla cevrili olmak..
    cuzdanın daha siskin olması degil. ha cuzdanın siskin olursa ne olur esyaların en pahalısından, hayatındaki insanların da cok sayılı sahtelerinden bol bol sahip olursun genelde.

parayı sırf dunyayı gezmek icin isteyebilirdim. onu bile icabında simdiye kadar gezdiklerime sayıp es gecebilirim.
    bir fransız yemek icin yasamıyorum, yasamak icin yiyorum diyor; ben de paranın merkezde olmaması gerektigini iddia ediyorum ısrarla.. hayatımızı dolduran, hayatımızı guzelinden bir hayata ceviren paradan daha kıymetli seyler var cunku..