şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atina ile isparta arasındaki pelopponnes savaşlarını anlattığı "pelopponnes savaşlarının tarihi" adlı kitabı ile tanınan eski yunan tarihçisi.
 • "mutluluğun sırrı özgürlüktür ve özgürlüğün sırrı cesarettir" sözünün sahibi yazar.
 • herodot'unkiler gibi masal yazmadığından eğlenceli bulunmayabileceğini söylemiş yazdıklarının
 • adının ingilizcesi thucydides olan atinalı tarihçi (iö 460 - 400). herodotos tarihçiliğinden farkı gerçekçiliği, bilgi, toplamadaki titizliği, tanrılara atıf yapmayı bırakmış olması. politik realizmin babası olarak kabul ediliyor. ortak yanları ise tarih felsefesine girmemiş olmaları. her ikisi de tarihi olaylarla ilgilenmişler; tarihin anlamı ve amacını, insanın tarih içindeki rolünü dikkate almamışlardır.

  (bkz: athos kanalı)
  (bkz: peloponnessos savaşı)
 • sun tzu'nun çağdaşı sayılabilecek eski yunan kökenli general ve tarihçi tükidides (mö 460-400), atina ittifakı ve sparta arasında cereyan eden savaşları konu alan "pelepones savaşları" adlı eserinde tehdit ve güç merkezli güvenlik anlayışı ile tarihteki en eski kuram olan realizmin ilk örneğini oluşturmaktadır.

  eserin "melos diyaloğu" bölümünde yer alan; devletler arasındaki ilişkinin hak ve ahlaki değerden çok kuvvet tarafından belirlendiği, emperyalist atina'nın giderek güç kazanmasının sonucunda sparta ve müttefiklerinin(pelepones ittifakı) aleyhine değişen güç dengesizliğinin sistemik bir şekilde bu savaşları başlattığı yönündeki betimlemeler, iki kutuplu ittifaklar düzenine egemen olan güvenlik anlayışını tanımlamaktadır.
 • "korsirallarin ayaklanması sonunda demokratlarla oligarklar arasında kanlı bir iç savaş çıktığını ve sosyal düzenin ne kadar bozulduğunu anlatırken, kullanılan dilin nasıl yozlaştilğinı da tarif eder. pervasızlık cesaret sayılmakta, ihtiyatlilik da korkaklik olarak algılanmaktadır ılımlı tutum, yeterince erkeksi değildir, bir sorunu tüm cephelerden gormeye çalişmak, eyleme gecememekle eş anlamli sayilirken, şiddet erkeksi bir davraniş olup komplo kurmak da özsavunma gibi görülmektedir. aşırı tedbirleri savunanlar güvenilir, bunlara karşı çıkanlari şüpheli olarak görmek yaygınlaşmıştır. itidal çökunce de, makul müzakere olanağı ortadan kalkar."

  l. freedman / strateji
 • (bkz: thoukydides) / (bkz: thucydides)

  (bkz: tukidides tuzağı)
 • mö 460 - mö 395 yılları arasında yaşamış yunan tarihçi ve general. atina'lı soylu bir ailenin çocuğudur. tarihi olayları ilk defa ders alınması amacıyla neden-sonuç ilişkisi içinde ele alan ve yazıya geçiren kişidir. ünlü peloponez savaşları sırasında yaşamış ve bu savaşlara dahil olarak başarısız olmuştur. atina’da mahkemeye çıkarılıp sürgün edilmiştir. bunun ardından hayatını peloponez savaşları'na ait bilgi ve belge toplayıp bunu yazmaya adamıştır. tarihçiliği bu şekilde başlar.

  tarihsel olayları kronolojik sıraya göre numaralandırmış ve sadece savaşlar değil aynı zamanda bölgede yaşanan ay tutulması, deprem ve yanardağı patlaması gibi doğa olaylarını, veba gibi dönemin en ciddi bulaşıcı hastalıkları, bölgede yaşayan halkların dini ve kültürel pratikleri gibi detaylara girerek olayları çok geniş bir perspektiften görebilmemize olanak vermiştir.

  tukididis, peloponez savaşları'nın tarihi adlı eseri için;

  “eserim toplantıda okunurken masalımsı şeylerin bulunamaması dolayısıyla belki eğlendirici bir tesir bırakmaz. geçmişteki şeyler gibi, yeryüzü olaylarında adet olduğu üzere, bir zaman gelip aynı yahut benzer şekilde meydana gelecek şeyler üzerine de eksiksiz bilgi edinmek isteyenlerin onu faydalı bulmaları yeter. bu eser sürekli bir mal olmak için yazılmıştır, o an için dinlenecek gösterişli bir süs olarak değil.” demiştir.

  bu kitap belge yayınları tarafından ülkemizde de satışa sunulmuştur. antik tarihe meraklı olanların keyifle okuyacağı bir kitaptır, ayrıca şu anda indirimde olan kitap uygun bir fiyata edinilebilir.

  kitap hakkında;

  --- spoiler ---

  “peloponnessos savaşları - thukydides”

  atinalılar ile spartalılar arasındaki peloponnesos savaşları’nı çok ayrıntılı bir biçimde aktaran thukydides öncülerinden farklı olarak sadece belli bir konuya yoğunlaşması, kronolojiye önem vermesi, olayların neden-sonuç ilişkilerini ortaya koyması ve doğa üstü güçlere eserinde yer vermemesi sayesinde yepyeni bir tarih anlayışının kurucusu olmuştur.

  herodotos “tarihin babası” ismiyle anılıyorsa thukydides de “tarih bilminin babası” olarak kabul edilmektedir. thukydides’in peloponnesas savaşları ismiyle bilinen kitabı, eski yunanca’dan türkçe’ye furkan akdemir taradından tercüme edildi.

  “atinalı thukydides atinalılar ile peloponnesoslular arasındaki savaşı anlatacak. her şeyi başından itibaren anlatmasının nedeni bu savaşın diğerlerinden çok daha önemli olduğuna inanmasıdır. üstelik hem atinalılar hem de peloponnesoslular bu dönemde en parlak çağlarını yaşıyorlardı. diğer kentler ise iki taraftan birisini destekliyordu. bu savaş öyle bir savaş oldu ki hem de hellenler, hem barbarların bir bölümü bundan etkilendi. kısacası tüm dünyayı etkisi altına alan bir savaş oldu.”

  -thukydides

  alıntıdır.
  --- spoiler ---

  "mutluluğun sırrı özgürlüktür ve özgürlüğün sırrı cesarettir"sözünün de sahibidir.