şükela:  tümü | bugün
 • x files ın 6x13 bölümü arcadia da fox mulder a göre, tibet asıllı bir kavram ve düşünce ile yaratılabilen ve kontrol edilebilen yaratığa verilen isim
  ayrıca dizide buna diğer kişiler ubermenscher adını veriyor
 • tibet mistizminde geçen uzun süreli disiplin isteyen meditatif bir çalışmadır. düşünce enerjisinin yoğun olarak meditatif çalışmalarla odaklanması sonucu bir tür "düşünce varlığı" yaratılmasıdır. bu yaratılan formun enerjisi, bağlantınızı keserseniz belli bir süre sonra dağılır. tibet mistizmine göre düşünce, ruhun yansımasını taşıyan bir enerji formudur. doğru konsantrasyon ve tekniklerle, bu yoğunlaştırılarak bir tür canlılık belirtisi gösterilen form yaratılabilir. ayrıca tulpa, x-files dizisine de konu olmuştur.
 • bir düşünce formu olan tulpa, tibet budizminde; zihinsel enerjilerin bir tezahürü, düşlem sonucunda yaratılan bir varlıktır. meydana getirenin yöntem olarak, varlığı uyku dışında devamlı hayal etmesi, yoğun bir imgelem ve odaklanmayla fiziksel dünyada varlık kazandırır. mental ve ruhani olarak zayıf derecede ise yarattığı tulpa bilinçli kontrolünün dışına çıkabilir.

  yabancıların girmesinin yasak olduğu dönemde lhasa'ya girebilen spirütalist alexandra david neel, tibet'teki çalışmalarıyla bilgisini edindiği tulpa yaratımına ilgi duyar ve iyi huylu, ufak tefek bir papaz tulpası görselleştirir. üzerinde çalıştığı mental disiplinden ve yarattığı tulpa hakkında bilgi vermediği yakınları alexandra'ya zaman zaman çevrelerinde gözüken ufak tefek papazın kim olduğunu sorarlar. bu noktada kontrolü kaybettiğini düşünen alexandra d. neel, varlığı tekrar zihnine geri çekmek için farklı lama teknikleri uygular.

  --- spoiler ---

  ayrıca, supernatural dizisinin hell house bölümü; sam ve dean kardeşlerin ilk başta ruh sandıkları ve etkisiz hale getirmek için başvurdukları geleneksel yöntemlerin işe yaramadığı mordechai'ın, bir web sitesinin kullanıcılarının hayal gücünün yarattığı bir tulpa olduğunu fark ettikleri bir konuya sahiptir.

  --- spoiler ---

  tulpa kavramına benzer şekilde, islam düşünürü ibn arabi ise olgunluğa erişmiş olan insanın, ruhani gücüyle hayalinde var olan şeyi fiziksel olarak dünyada varlığa büründürebileceğini ifade eder.

  tulpadan yola çıkarsak, biz de birilerinin tulpası olabiliriz ya da sadece insanlar inanıyor diye kaç şey oluşmuştu kim bilir.
 • (bkz: slender man)
  *
 • anladığım kadarıyla konsantrasyon yoluyla beyinde bir karakter oluşturup ona günler, haftalar içinde onlarca kişilik özelliği (ve daha az önemli de olsa görsel özellikler) ekleyip beynin bir bölümünde yeni bir benlik yarattıktan sonra bu benliğe verilen genel isim.

  evlenme/hayat arkadaşı bulma gibi imkanlar tamamen yok olduktan sonraki zaman dilimi bunu yaratmak için en ideal vakit gibi gözüküyor.

  şu sitede hakkında epey bir bilgi var: http://tulpa.info/
 • günümüzde internetin diplerinde yaşayan, 25-30 yaşını geçtiği halde my little pony izleyen çılgın tiplerin* ilgilendiği bir tuhaf uğraş, gönüllü delilik.
 • okuyunca çok ilgimi çekti. bundan sonraki hedefim iyilik sever bir tulpa summon edip angarya işlerimi üzerine yıkmak.*
  tanım: inanmak istediğim spiritüel nane.
 • 2012 yapımı rezalet italyan korku filmi. ben kefilim dinleyin bu kardeşinizi, yazıktır size, kesinlikle zaman kaybı.
 • bana tayyi mekan kavramını anımsattı burada yazılanlar. madde ve enerjinin nakli, holografik evren vs. uzak kavramlar olduğunu düşünmüyorum. çok ta ebleh gelmiyor bana. tv yayınında, görüntü ve ses aktara biliniyorsa, en azından mümkün olabileceğini düşünebiliriz.
  (bkz: tayyi mekan)