şükela:  tümü | bugün
 • hava durumu modelleri en fazla önümüzdeki üç günü doğru tahmin edebilir. sonrası sadece işkembeden sallamaya girer.
  üç günden sonra, herhangi bir modelin başarısı %5'in üzerine bile çıkamaz. burada sadece meteoroloji tahminlerinden bahsetmiyorum. karmaşık sistemlere ilişkin tüm tahminlerden bahsediyorum. bu basit gerçeği içselleştirmeden lütfen hiçbir konuda tahmin yapmayınız.

  (bkz: kaos teorisi)
 • modeller sadece önümüzdeki üç günü doğru tahmin eder gerisi tırıvırı yaklaşımı çok yanlış. modeller mevsimlik bile hazırlanır, sadece süre uzadıkça tutarlılık oranı azalır. standart bir modelin 24 saat sonrası için tutarlılığı %90 civarındadır. yani bir sonraki gün öngördüğü şey %90 ihtimalle gerçekleşir. bu ilk üç gün için %80, ilk 7 gün için %60, ilk 10 gün için %40-50 civarlarındadır.

  gelelim şu beklenen dalgaya. normalde modellerde bir soğuk hava dalgası görüldüğünde, (mesela 15-16 ocak 2021 sistemi) bu dalga kar severler tarafından taa 10-15 gün öncesinden takibe alınır, ancak gündem olması ve sıradan vatandaşın da kulağına gitmesi anca son 3-4 gün kala olurdu. ancak bu sefer 12-13 gün öncesinden konuşulmaya gündem olmaya başladı. peki neden?

  çünkü çok güçlü. soğuk çekirdek o kadar güçlü ki, vuracağı yerde hayatı donduracak kapasiteye sahip. yani şöyle örnek vereyim o soğuk çekirdek kısmı istanbul'a girse ve tepesine otursa, yer seviyesi sıcaklıkları - 10 civarına inebilir. iç anadolu - 25 leri görebilir. ancak şükür ki çekirdek tepemize inmiyor. bugün itibariyle son çıktılara baktığımızda soğuk sistemin anca yarısı falan bize giriş yapıyor. ha o bile yine sıcaklıkları çoğu yerde kar seviyesine çekmeye yetecek. cuma gecesinden ptesi hatta salı gününe kadar da kar değerlerinde kalacak gibi gözüküyor. yağış durumu vade uzadıkça daha da tutarsızlaştığından yağış konuşmak için iki üç güne daha ihtiyaç var.

  ben şahsen beklendiği gibi zemheri soğuk ve türkiye nin tamamında metrelik kar olacağını düşünmüyorum. soğuk çekirdek balkanların anasını ağlatacak, bizim ülkemize de o soğuğun kırıntıları girecek gibi duruyor. ama gerçekten ocak ayının sonundan bu yana bir görünüp bir kaybolan, kar severlerin yüreğini hoplatan bu sistem için artık geri sayım yavaştan başlayacak. hadi bakalım.
 • bahar allerjisi yaşıyorum şu günlerde. öyle bir şirazesi kaydı mevsimin.. umarım gelir de toprak yağışa doyar yoksa meyve sebzeyi bırakın pahalı yemeyi; parasıyla bile bulamayacağız..
 • avrupa modeli ecmwf'e göre soğuk ve karlı sistem 12-24 şubat arası ülkemizde olacakmış.
  istanbul'da kar kalınlığı en az 30-40 santim olabilirmiş ve hatta 130 santim'e kadar yolu varmış.

  ben hazırım, 15 kilo kedi maması aldım, apartmanın bodruma eski polar battaniyeleri serdim.
  gücü yeten, evsiz insanlara ve hayvanlara sahip çıkmalı.
  belediye de bir zahmet spor salonlarını, camiileri evsizler için hazır hale getirsin.

  kaynak:
  https://twitter.com/afet_tehlikesi
 • ismi eski türk isimlerinden olan hava dalgası. tulpar; şaman kültüründe kanatları görünmeyen at anlamına geliyor yanlış hatırlamıyorsam. hatta eski türk destanlarında geçer. ruslar bu soğuk hava dalgasına neden böyle bir isim koymuş bilinmez.
 • cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ülkemize giriş yapacak.
  yaşasın akp.

  ** akp döneminde yapılmıştır
 • sosyal medyadaki önde gelen amatör meteorologlar tarafından, kendisine halen kanser tedavisi görmekte olan eren kısmet kardeşimizin ismi verilen soğuk hava dalgasıdır. bir tek bu başlığı açan veya açtıran site, kendisine "tulpar" demektedir.

  kendisini #erenkısmet hashtagıyla takip edebilirsiniz.
 • insana ne isteyeceğini şaşırtan haberdir. bir taraftan sokak hayvanları, bir taraftan yeraltı suları, bir taraftan evsizler, yakacak bulamayanlar, bir taraftan kurumuş baraj gölleri.
  bir gün olsun şu kış mevsimini bir norveçli gibi karşılayamadık anasını satayım. garibanlık her yerimize işlemiş.
 • (bkz: godzilla)
hesabın var mı? giriş yap