şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dogaclama sozlere dayali, oyuncularinin o anki ruhsal durumlarina ve marifetlerine gore gelisen haricten gazel gosteri.
  ortaoyunu, tulata ornek gosterilse de farkli yanlari vardir. misal, ortaoyununun her ne kadar buyuk bir bolumu tuluata dayansa da, oyuncularin cogu rollerini yanisi ne oynayacaklarini bilirler. en azindan ortada belirli bir mekan ve nerde ne zaman oyuna dahil olacaklarini bilen oyuncular vardir. kisacasi anlatilacak hikayenin konusu asagi yukari bellidir ve oyuncular da saflarini bilirler, ki oynana oynana cogu gosterinin icrasi ve de nerdeyse sozleri ezberlenir hale gelmistir.
 • bir dönem anadolu vilayetlerinde oldukça popüler olmuş gösteri sanatı.
  (bkz: anadolu notları)
  (bkz: reşat nuri güntekin)
 • tulûat tiyatrosu, tanzimat'la birlikte türkiye'ye giren batı tiyatrosu, metinli tiyatroyla geleneksel türk tiyatrosu orta oyununun karışımından ortaya çıkmış bir popüler tiyatro türüdür.
 • şöyle bir web sitesi bulunan http://www.tuluattiyatrosu.com/ eğlenceli tiyatro topluluğu.
 • batı tarzı tiyatro ile ortaoyunu’nun bir nevi sentezinden ortaya çıkmış olan tuluat tiyatrosu için bir bakıma "ortaoyunun sahneye çıkmış şekli" de denilebilir.

  tuluat tiyatrosu, batı tiyatrosunun sahne tekniğini, dekorunu ve giysi düzenini ortaoyununa uyarlamış ve oyun konularını da ortaoyununun doğaçlama güldürü tekniğine dayandırarak bir çeşit parodi tiyatrosu niteliği kazanmıştır. halk tarafından tutulsa da zaman için de aldığı olumsuz tepkilerden dolayı uzun ömürlü olamamıştır.

  tuluat tiyatrosu dendiğinde, kavuklu hamdi, abdürrezzak, kel hasan ve ismail dümbüllü akla ilk gelen isimlerdendir.
 • iki tarafın da kendini ortaya koymasına imkan tanıyan tiyatro türü.
  metnin yazarının, anafikri bariz biçimde vermek istemediği eserleri; oyuncuların yeteneğine, hayal gücüne ve psikolojisine bağlı olarak izleyiciye aktarmanın en orijinal yoludur. herkesten bir parça ekleyip ortaya değişken bir sanat eseri çıkarmanın modern -artık eski- yoludur.

  aynı zamanda annemle her türlü oyunu tepetaklak edip günlerce evin içinde oynamamızı soytarılıktan sanatçılığa taşıyandır. bugünlerde felatun bey'in entelliğini ahmet mithat'tan daha çok yeriyoruz. *
 • seçilmiş bir konu veya olayın önceden yazılmış bir metin olmadan doğaçlama oynandığı bir sahne sanatı.

  bu türün en önemli ustalarından biri ise geleneksel türk tiyatrosunun son temsilcisi olan ismail dümbüllü'dür.
 • ibb şehir tiyatrolarının müzikal oyunlarında kimi zaman güzel örneklerine denk gelebilirsiniz