• peynir dini diye bi' din olsaydı eğer kesin peygamber olurdu kendisi.
  • su anda dunyada en cok arzuladigim sey. 4-5 gun once aklima geldi kendisi. nasil istiyor ama resmen aglamakli oluyorum aklima geldikce. koy tereyagi surulmus sicak ekmegin icine bocalarken hayal ediyorum kendimi. arada da parmak parmak yemek istiyorum. damagim peynirin aciligindan kesilene kadar yemek istiyorum. bir yandan da eksilesmis suzme yogurt yemek istiyorum. tursu yiyip suyunu da icmek istiyorum yaninda. cig cig eksi cumhuriyet sucugu yemek istiyorum bir yandan. hatta yumurtali sucuk yerken bir yandan da tulum peyniri yiyebilirim, bu da olabilir.
    bu tulum peyniri var ya, beni mahvediyor bu yaban ellerde. gozlerim doluyor kendisine olan ozlemimden. belki de ona duydugum ozlemden cikarak diger ozlediklerim geliyor aklima da o sebeple doluyor su gozlerim. yoksa alt tarafi bir peynir de mi? pinar'dan gectim, icim'i bile gectim, halk'a bile raziyim. o derece aci cekiyorum. bu kadar aclik ve ozlem cektigim icin karnim bir turlu doymuyor nedense. gecenlerde gezelim gorelim'i seyrediyorum. iri iri domatesleri ikiye bolmusler, fal bakilir o domatesten o derece. o anda bana burdaki hicbir sey ifade etmiyor iste. o domatesten 3 tane bir de 1 kase tulum peyniri ve suzme yogurda kendimi gomeyim, okuzler gibi yiyim istiyorum. ama iste bu acilarimin bas kahramani tulum peyniridir. annemi, kardeslerimi bu kadar ozlemedim, su gozu kor olasi peyniri ozledigim kadar.
  • en lezzetli peynir çeşidi, dandik dandik peynirlere düzülen onlarca methiyeye ithafen;

(bkz: underrated)
  • eğer eviniz hala dökme demir sobalar ile ısınıyorsa mükemmelliğinin farkına varacağınız peynir türü.

soba yakılır, ekmekler dilim dilim kesilir, sobanın üzerine koyulur, ekmekten hafif duman çıkınca kızardığı anlaşılır, ekmeğin içine tulum peyniri ufalanır ve ekmek biraz sıkılarak çay eşliğinde mideye indirilir.*
  • şimdi memleket ismi vermeye gerek yok. süt ve süt işlerinin hası için memleketin geçmişine bakacaksın. yerel halk ne ile ilgileniyor uzun yıllardır? tarım mı? hayvancılık mı? hayvancılıksa bir de yörük eli değmiş mi coğrafyaya ona bakacaksın. büyük ihtimalle değmiştir ama böyle sahici yörük olanlar vardır. bunlar üç beş sene öncesine kadar halen yazın yaylak kışın kışlak dediği köylerde geçirirlerdi. şimdilerde bu kültürün son kaleleri son köyleri bile düştü ve yerleştiler. nazarımda bir devrin sonudur anadolu halkı için. düşün ki orta asyadan gelen yörüklerin tam olarak yerleşmesi ve toprağa bağlılık kazanması 1000 yıl sürdü. osmanlı iskan politikalarına hiç girmiyorum. ferman padişahınsa da...

(geçenlerde haberlerde vardı oraya da değdirelim biraz: silifke'nin yakın zamana kadar yoğurdunun bu kadar ünlü olması ve şimdilerde oralarda da bu yoğurdun bulunamamasının anahtarıdır şu yukarıda anlattığım.)

hah buldun mu böyle bir yörük köyü. orada yumulacaksın işte her türlü süt ve süt ürünlerine.

hatta mucize arıyorsan köyde de durmayacaksın. çıkacaksın dağlara gündüz vakti. iki üç saat yürüyünce uzaklardan bir ses duyacaksın. çoban amcamdır o. ürkme. git yanına. muhabbete açtır o amcam. üç beş hal hatır sorar bir muhabbet edersin. o amcam sana bir sofra kurar ya akıllara ziyan! tuluk ayranından tut, has tulum peynirine. bıçakla keseceği tepsi yoğurdundan tut, tereyağına kadar. hele de sacı varsa ve sıcacık bir yufka varsa sofrada. tey tey teyyyy. hani denk gelmez ama anlatılır bunlar bir de etli bir yemek yaparlar. dur anlatayım kısa kesmeyeyim. koyunun derisini en az zarar gelecek sekilde yüzerler içine etini bilmem nesini koyar ve hava almıcak şekilde dikerler. sonra toprağı kazıp içine gömer üstüne de ateş yakarlar. saatlerce beklerler ki yemek pişsin. pişince zaten kokusu 5 km öteden duyulur nazlı nazlı masal gibidir düşlemesi...
  • kurutulmuş domates, ceviz ve taze soğan üçlüsü ile şenlendirilmiş iri kesim makarnanın (barilla'da var, bulamıyorsanız erişte yapıverin) üzerini tulum peyniri ile kaplayanlar ne güzel insanlardır, ne sevimli insanlardır. onların yanakları pembedir, gözleri yumuk yumuktur. canlarım benim.
  • ergenlik yıllarında ağır müptelası olduğum yiyecek. yahu sen ergensin git hamburger ye, cips ye, çikolata ye. ben manyak gibi tulum peyniri yerdim.

kızartılmış ekmek ile çok iyi gider. yanına da çay tabii ki. o ekmeği de yapabiliyorsan sobada kızartacaksın.
  • 7 yaşımda ilk ağzıma attığım gün dün gibi. önceden peyniri ağzıma koymazdım. annem sağolsun, taze beyaz peynir sever, kokar diye tulumu ağzına sürmezdi. bi misafirlikte bundan ikram edildiğini gördüm ve annemin "almayalım" diye ikramı geri çevirmesine aldırmadan yumuldum buna. o gün bu gündür dayanamam en hayvan kokulusundan koyun/keçi kıllı deri tuluma.
    çocuğunuza sevmediğiniz peynirlerden de denetin efenim.
  • bence en iyisi erzincan yöresine ait olan peynir çeşididir.
  • çocukluğumda pazar kahvaltılarımızın değişilmez katılımcısıydı. o zamanlar her sene erzincan'dan gelirdi.

kış, kar, soğuk, pazar sabahı, kahvaltı, soba üzerinde kızarmış ekmek, tulum peyniri, çay, trt' deki kovboy filmi...
hesabın var mı? giriş yap