• en sevdiğim tatlılar listesinde rahat ilk üçe girecek bir tatlıdır. lakin gel gör ki fiyatı ucuz. o yüzden ne zaman bir akraba ziyaretine vb. gitsem, ben seviyorum nasılsa, başkaları da sever diye içgüdüsel olarak elimde bi kilo tulumba tatlısıyla gidiyor ve doğal olarak ucuzculukla suçlanıyorum. anasını satayım herşey şekil, herşey etiket zaten şu devirde. gidip bi kilo bayık baklavadan, ya da alengirli ismi olan ama içi boş tatlıların alsan problem olmayacak o zaman.
  • ben askerdeyken* bi komutanımızın söylemine konu olmuş tatlı.

"ondan komando olursa benim de sikimden tulumba tatlısı olur"

(not: sansür uygulamadım bilerek orijinalitesi bozulmasın diye"

(bkz: orijinalite)
  • (bkz: leyla ile mecnun)

--- spoiler ---

ismail - yetişemedim mi yoksa? nooldu? geçtiniz mi tatlıya?
    iskender - yok yok. gel. hoşgeldin. daha çorbadayız oğlum.
    ismail - ya yemin ediyom aklım gitti koştur koştur. ölüyodum ha nefesten. tatlı da aldım ha tulumba.
    iskender - tulumba mı? ayy tulumba almış ismail abin. biliyor musun ismail? en çok sevdiği tatlı mecnun'un tulumbadır.
    az sakallı - ben de çok severim iskender
    iskender - sen bir sus da yemeğini ye dede. tulumbanın hastası. tulumbayı gördü mü dayanamaz.
    ismail - ha biliyom. en ucuzu o çünkü.
    iskender - nasıl?
    ismail abi- şimdi baklava dünya para ya iskender abi. o yüzden tulumba seviyor. yoksa tulumba sevilir miymiş? allah aşkına, ismine bak. tulumba. o yüzden, mecnun sana hep tulumba aldırırdı. derdi ki, şimdi babamın cebinde parası yoktur, derdi. alamazsa üzülür, utanır derdi. o yüzden hep tulumba aldırırdı sana. çünkü çok güzel bir çocuk yetiştirdin, iskender abi.
    --- spoiler ---
  • osmanlı tulumbası olanı beni fecii şenlendiren tatlı.. o iri iri tulumbalar ısırılır, dışı çıtırdar, içinden şerbeti akar, mide bayram eder, gözler zevkten döner! oooh, olsa da yesek!
  • sabahın körü. küçük antropolog babasıyla bir iş yerine gitmiştir. bir pastaneye * girerler. poğaça ve süt isterler. yan masadaki gözlerinin altı mor, tabak tabak tulumba tatlısı yiyen tipler vardır.

-baba, adamlar sabah tatlı yiyor.
    -onların derdi başka.
    -dertten mi yiyorlar?
    -büyük ihtimalle uyuşturucu almışlar, sabah tatlı yemek zorundalar.
    -ama böyle belli oluyor. başka yerde yesinler bari. akşamdan alabilirler mesela.
    -!?!?!?
  • kilo aldırgacı. bu, öyle bir tatlıdır ki eğer tazeyse midenin idrak süresine kadar öküz gibi yenebilir. ne zaman ki mide çok miktarda tulumba yendiğini idrak eder ve kaynamaya başlar, ancak o zaman durdurabilir insan kendini. ve işte o zaman ki kaynama süresine kadar geçen, o zaman boyunca birikir kaloriler, şişer simit.
    (bkz: öküzlüğe şiirsel yaklaşım)
  • en sevdiğim tatlı.adana'da doğduk büyüdük,paramız olmadığından nadir tatlı yerdik,yersek tulumba ve halka tatlısı alırdık.çünkü en ucuzu bunlar.şimdi az çok kazanıyoruz altımızda araba,cebimizde para.baklavanın kralını yiyoruz ama hiçbiri yazın gittiğim mersin'de yediğim tulumba gibi olmuyor.

ha bi de leyla ile mecnun'dan şu var.
  • gerçekten çıtır çıtır ve taze ise 1 kg bile yiyebilirsiniz ama bayatladıktan sonra bir tane bile yedirtmez kendini. canım çekti bak şimdi.
  • şerbetli tatlılar sevmeyen benim ayıla bayıla yediğim tek şerbetli tatlı...taze, çıtır çıtır, şerbet dengesi iyi ayarlanmış hiç abartısız yarım kilo tulumbayı bir oturuşta yiyebilecek kapasitem var...valla isteyen varoş tatlısı desin isteyen iphone 5 çıktı tulumba ne yeaa desin umurumda değil, ben yerim arkadaş...hatta az önce yedim bile...sonrasında biraz mide yanması yapıyor ama sorun yok...
  • mutlaka taze olarak yenmesi gereken tatlı. bayatını yerken ciğerlerinizdeki havayı burnunuzdan verdiğinizde hissedebileceğiniz iğrenç yumurta kokusu, tüm tatlı çeşitlerinden aylarca uzak durmanıza yol açabilir...
hesabın var mı? giriş yap