şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeri ankara gölbaşı civarında bulunun tuluntaş köyü yakınlarındadır. mağara; oluşumlar bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. ankaradaki mağara araştırma topluluklarının ve birimlerinin sık sık kullandığı bir eğitim mağarasıdır.
 • çok güzel bir mağara olmasına rağmen insanlıktan nasibini almıştır. yahut insanlıktan nasibini almamış yaratıklar mağaraya zarar vermişlerdir. seç beğen al.
  bazıları da kaybolmayayım diye duvarlara oklar çizmişlerdir ki bunlarında bir kısmı doğru yönü göstermez.

  bir kısım öküz ise sarkıt dikitleri kırıp mağara içinde parçalamışlar. içeride bira şişeleri vs gibi bir miktar çöp bulmakta mümkündür.

  bu sebeplerle bilinmese çok gidilmese daha iyi olur sanki. hele ki o tepesindeki yapılaşma yok mu....

  ama yinede bilinçli gezmek, eğitim yapmak için gayet geniş iki galerisi vardır yanlışım yoksa. keşif esnasında arka taraftan mağarayı izlemek öndeki karpit ışıklarıyla çok daha keyiflidir.

  küçükçe ama sürünerek girilebilecek kolları mevcut olmasına rağmen bir süre sonra daralır ve ilerlenemez olur kollar.

  küçükçe güzel bir mağara esasında.
 • ankara gölbaşı'nda bulunan ve hakettiği değeri görmeyen mağara. uzunluğu 5 kilometre civarındaymış. iç içe geçmiş, labirent gibi birçok galeri ve dar tünele sahip. çeşitli yerlerde 200 metreden sonrasının keşfedilmediği yazıyor. bu kısımlardan sonrası mta tarafından tehlikeli bulunduğu için uyarı tabelaları asılmış.

  4 kişilik bir ekiple hazırlıklı bir şekilde dün gece girme imkanımız oldu. çıktığımızda hava aydınlanmıştı, yaklaşık 3 saatten fazla kalmışız. çeşitli dar tüneller boyunca zaman zaman sürünerek saatlerce ilerledik. yarasalarla karşılaştığımızda ya da darlık yüzünden ilerleme imkanı kalmadığında farklı dar geçitlere saptık. sanırım ucunu girişe bağladığımız misina makarasını yanımızda götürmesek çıkışı bulmamız mümkün olamazdı. mağaranın muhteşem bir güzelliği var. bütün ışıkları kapatıp dinlendiğiniz anlardaki o mutlak karanlık ve sessizliğin yarattığı etki de muazzam. biraz da ürkütücü tabi. özellikle derin dar geçitlerin duvarlarındaki okunamayan belirsiz kırmızı yazılar mağaraya tam bir korku filmi seti havası vermiş.

  mağara girişi biraz tehlikeli gibi. yukarıdan yuvarlanan büyük kayalar olmuş. dikkatli olmakta fayda var. yetkililerin bu mağaraya hala gereken önemi vermemesi ise türkiye açısından bir utanç kaynağı. üst taraftaki villaların yıkılıp mağara çevresinde çeşitli düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor.
 • ankara'nın gölbaşı ilçesinde sarkıt ve dikitleriyle ünlü olan mağara.
 • ankara’nın gölbaşı işçesinde bulunan mağranın adı tulumtaş mağrasıdır aynı sınırları içerisinde bulunan tulumtaş köyü gibi.