şükela:  tümü | bugün
  • --mesaj kutusunda daha sonra cevaplarım diyerek unuttuğum soruya cevap vermek için yazdım ama nafile, yazar arkadaş bana küsmüş, engellemiş beni. bu başlığı umarım görürsünüz.

mesaj; ''merhaba, eğer vaktiniz olursa sizin entry'den referansla ekşi duyuru'da soru açmıştım, onu da yanıtlar mısınız? benim beynimi yaktınız sabah sabah :) ''

bunu farklı zeminlerde düşünmek gerekiyor.

elinizdeki telefon yere düşüyor ''şimdiki telefonlar o okadar kolay kırılmıyor tabi!

bize göre aşağı düşüyor ama hemen altımızda çin'de yaşayan biri içinde aşağı düşüyor. bunun nedeni olan yer çekimi, uzayda maalesef yok. zaten yer çekimini oluşturan şey kütle. yani; dünyanın kütlesi oranında bir güç altındayız. ayda yer çekimi daha azdır; çünkü kütlesi dünyamıza göre küçük. dünyamızda ufak bir ters kuvvetle uça bilirsin, ay'da uçmak için tek yapman gereken zıplamak. öyle yıldızlar vardır ki dostum ışık dahi kaçamaz, bu yüzden kapkaranlıktır. ismi bu yüzden kara delik ya. o zaman bu sonsuz boşlukta sadece gezegenlerde yer çekimi olduğunu anlıyoruz.

işte şimdi tam zurnanın zırt dediği yere geldik dostum, peki yer çekimi neyden oluşur? ivmeli bir hareketten (einstein/ eşitlik ilkesi) , yani evrendeki tüm kütleler bir yöne doğru hızlanarak hareket ediyor demek.
    --bunun adına halk dilinde düşme diyoruz// peki, nereye düşüyoruz kardeşim bunlar dersen. bunu bir başlık altında açıklamayı düşünüyorum.

umarım yardımcı olabilmişimdir, bir hatam olduysa affola efendim.