şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendine müslümanım der.

  fakirleri anlamaya çalışmaktadır.

  edit: müslümanım.

  büdüt: elbette oruç yalnızca açlık demek değil orucun manasının ne olduğunu tartışmıyacağım. kebap burda semboldür.ancak esas manasıyla amaç fakirleri anlamaksa lüks bir yemekle iftar yapmak ne derece doğrudur.

  anlamaya çalıştığımız fakir insanlar somalidekiler kadar olmasa da hemen 2 sokak ötede de oturuyorlar. ve süslü kıyafetleri olmadığı için belediyenin iftar çadırlarına bile gidemeyecek vaziyetteler.
  kebap yemek günahtır gibi bi yorum yapabilmek için şu an sanırım sadece oruçlu olmak gerekir. eleştirdiğim kesim allah o fakirlerinde rızkını veriyordur elbet deyip köşesine çekilen süper sonik müslümanlardır. üstüne alınanlara ithafen yarası olan gocunur demeyi borç bilirim.
 • oruç tutma olayını tam olarak kavramamış olan insandır. gece oldu mu ziyafet çekerler gündüz ise kendilerine hakim olmayı öğrenirler var mı lan böyle bir şey.
 • oruç tutmayı tüm ay aç kalmak olarak algılayanların kurbanı olmayan insandır. bu savı ortaya atanlar, oruç tutmanın yalnızca aç kalmaktan ibaret olduğunu düşünmektedirler. ne acı !
 • gayet normal bir insandır. şimdi bir de bu çıktı; arkadaşım, iskender yemeyi de günah yaptınız ya, gerçekten "helal" olsun size. 5 sene sonra "iftarda kebap yiyorsan müslüman değilsindir" diye adam dövmeye de başlarız.

  çok merak ediyorum, bilgisayar programı gibi düşünmeyi bırakıp "1 ay boyunca hiç bir şey yemesek daha hayırlı olur" sonucuna ne zaman varacaksınız acaba?

  ayrıca nefsine hakim olmak için sana bunun emredilmesi gerekiyorsa, asıl senin için ne acı!
 • kolestrol, trigliserit, v.s. ne ararsan vardır bunda.
 • işte bu benim.

  zaten yiyecektik arkadaşlarla toplanıp, mangalı iftara doğru yaktım, yedik yarım düzine az pişmiş t-bone'u. çok da güzel oldu, afiyet oldu.

  yokluğun ne olduğunu bilirim, açın halinden anlarım ama neden yemek istediğim şeyden birileri yiyemiyor diye vazgeçmek zorundayım? ben de pek çok şey istiyorum, istediklerimin çok azını elde edebildim ama bu benim istediğim şeylere sahip insanların durumunu değiştirmedi. ben mangalı yakmasaydım açlık mı bitecekti dünyada, sorunun çözümü benim yediğim ete mi kaldı.

  ne kadar duyarlı ve yardımsever olduğumu filan da anlatmak zorunda da değilim. çalmadım, çırpmadım, kazandım yedim.

  bu da bir çeşit iki yüzlülük olsa gerek, ben yemiyorum, sen de yeme. ben oruç tutarken çevremde yiyip içenlere ne çemkirdim ne de kınadım, kötü bir şey düşündüm. birileri benim yediğim kebaba takıyor. bu akşam da bulgur pilavı ve taze bezelye yedim, ne olacak şimdi.
 • (bkz: benim ben)
 • yüksek ihtimalle oruç tutuyordur.
  aksi halde normal olmayan ve metabolizmanın içinden geçecek bir eylemdir.