şükela:  tümü | bugün
  • edebiyat alanında devrim yaratacak kampanya.

ortamlarda edebiyatı evrensel olarak tanımlayıp onu birtakım ‘dinozor’ yazarların tekeline bırakmak kadar ikiyüzlü bir tutum olamaz. vıcık vıcık bir popülizm yüzünden dostoyevski, kafka, hugo gibilerinin kitapları yüzlerce baskıya ulaşırken nice genç yazar yazın dünyasında tutunamayıp yok oluyor. isim fetişizminin edebiyata verdiği korkunç zararı kimse kabullenmek zorunda değil.

en kısa zamanda piyasadaki tüm kitaplar toplatılmalı ve onlarla birlikte şu andan itibaren yazılacak tüm kitaplar isimsiz ve yazarsız olarak, sadece numaralandırılarak basılmalıdır. böylece ak koyun, kara koyun belli olmuş olacak. o çok övülen, twitter-facebook profillerinden eksik edilmeyen ‘dünya klasiği’ romanların halini hep birlikte izleyelim. 5 yıl sonra kitaplar isimli bir şekilde tekrar basılıp kartlar yeniden dağıtılmış olduğunda değeri anlaşılamayıp dalga geçilen pucca, yunus günçe gibi yazarların yerlerini herkes görecek.
  • olmaz öyle şey.
    bazı kitaplar yazarına göre okunur mesela rahmetli ursula k le guin. onun saçmalıklarının içinde bile bir ders vardır.

mesela tom robbins kitaplarını hiç adına bakarak almadım, hep yazarına bakarak aldım.

edebiyat dünyasında da iyi yazar-kötü yazar olduğu unutulmamalı. yoksa dünyada herkes yazar olabilir.
  • benim için fark etmeyen kampanya. kalemini sevdiğim ve tanıdığım bir yazarsa kitabı onun yazdığını tahmin ederim.
  • tararfsiz yorum yapma özgürlüğünü verecek bir kampanya olur . daha kaliteli eleştirilerin yapılacağını düşünüyorum