şükela:  tümü | bugün
  • tabii ki olmayandır. yoksa olabileceğini falan mı düşündünüz? hahaha, ya hu siz de amma bencil insanlarsınız. eğer her şehirde farklı bir ulaşım kartı kullanılmazsa, ihalelerle yandaşlar nasıl ceplerini dolduracak? halk nasıl yolunacak? bunları hiç düşünmeyin, hep bana hep bana. olmaz, yanlış!

çok mu zor acaba şöyle insanların işine yarayacak bir proje yapmak. tek kartla tüm türkiye'de ulaşım ihtiyacımızı sağlamak. illa her gittiğimiz yerde domalmak zorunda mıyız kart ücreti? sanki paralar cüzdanlardan, ceplerden fışkıyor amına kodumun memleketinde. "vatana millete hayırlı" bir iş görmeden göçüp gidicez bu diyarlardan... şimdi, birkaç şehir için kullanılan ulaşım kartlarına bakarsak;
    istanbulkart: eğer kullanmazsanız, tek geçişlik biletler sanırım 3 tl. daha da fazla olabilir tam emin değilim. kart ücreti 6-7.5 tl satılan yere göre değişiyor. yenileme ise 10 tl.
    bukart: eğer kullanmazsanız, tek geçişlik biletler hat uzunluğuna göre, 2.5-3.5 tl arasında değişiyor. kart ücreti 15 tl, yenileme 10 tl.
    izmir kentkart: eğer kullanmazsanız, 3'lü ve 5'li kullanımlı kartların fiyatı, 6.5-10.40. kart ücreti 10 tl.
    edirne kentkart: eğer kullanmazsanız çük kadar şehirde ulaşım 3 tl. kart ücreti 7.5 tl.

görüldüğü üzere çok çok düşük maaliyeti olan kartlar uçuk fiyatlarla satılarak, bir güzel bafileniyoruz *. özellikle bu kentkart saçmalığını anlayamıyorum. türkiye sınırları içinde tam 15 il/ilçede hizmet veriyorlar (http://www.kentkart.com/…elerimiz/yurticiproje.html) ancak edirne'den aldığınız kentkartı kocaeli'de kullanamıyorsunuz. lan kartın her şeyi aynı nerdeyse, bu kadar da saçmalık olmaz ki? bildiğin kentkart koleksiyonum oldu. belki bazılarını hiç kullanmayacağım bir daha ama alıyorsun mecbur boşu boşuna...
    (bkz: derdimi sikeyim) gerildim durduk yere.

not olarak düşeyim: genelleme; türkiye'nin ulaşım kartı kullanılan şehirleri baz alınarak yapılmıştır.
  • tüm türkiye'de geçerli olan öğrenci kimliği bile yokken varolması imkansıza yakınsayan kart.
  • yeni dağıtıma çıkacak çipli kimlik kartlarıdır.

http://www.haberler.com/…baslaniyor-4251566-haberi/
  • iki gündür haberlerde bahsedilen şey. bence temassız kredi kartları da ulaşım için kullanılabilmeli.
  • 21. yüzyılda olması gerekendir fakat ülke olarak 16. yüzyılda sıkışıp kaldığımız için ancak bi kaç yüzyıl sonra yararlanabileceğimiz hizmet.
  • bu konu partilerin seçim vaadleri arasına girmelidir. sırf bunun için bir partiye oy verebilmeyi bile düşünebilirim. ülkenin bence basitmiş gibi görünen ama en büyük sorunlarından biridir. evde eskişehir, bursa, kocaeli, istanbul kartları var ankara' nın ise binişlik kartları bulunmakta durumu siz düşünün.
  • pratik olarak mümkün değildir zira her parti kendi hırsızlığını yapıyor. hırsızlık oranında uzlaşma olursa gerçekleşebilir sadece.
  • iett'ye banka hesabımızdan istanbulkart hesabına para göndermek için talepte bulundum. sanki jet-itki labratuarı için ardıl ateşleyici sormuşum gibi bana asla ve katiyen böyle bir aktarım yapamayacaklarına dair geri dönüş yaptılar.

tüm ülkede geçen kart ? sanki biraz fazla zorluyoruz gibi.

mühendislik ilmi ile çok kolay yapılabilecek olan ancak ülkemizdeki bürakrasi yüzünden başarılı olması zor görünen projedir.
  • bazı iller kredi kartı ile bunu yapılabiliyor. olabilecek tek yolda bu zaten. her ilin anlaşmasını düşünmek zor.

gönül ister ki yeni kimlik kartları böyle bir özelliğe sahip olsun ama nerde o günler.